Ana Sayfa Güncel Haberler Dünyanın İlk Güneş Paneli Kaplı Otoyol Denemesi Fiyaskoyla Sonuçlandı

Dünyanın İlk Güneş Paneli Kaplı Otoyol Denemesi Fiyaskoyla Sonuçlandı

2016 yılının Aralık ayında bu yol, deneme yolu olarak açıldığında; Fransa Çevre Bakanı, bunun “eşi görülmemiş bir şey” olduğunu söylemişti. Fransız yetkililer, fotovoltaik levhalardan meydana gelen bu yolun, yerel bir kasaba olan Tourouvre’daki sokak ışıkları için elektrik üreteceğini söylemişlerdi.

Fransız Gazetesi olan Le Monde tarafından yayınlanan habere göre, 1 kilometre uzunluğunda ve toplam 2800 metrekare büyüklüğünde alana yapılan yolun büyük bir mühendislik hatası olduğu ortaya çıktı.

Habere göre yol kullanıma açıldıktan bir süre sonra yolda çatlaklar oluşmuş ve aşınma sebebiyle 2018 yılında yolun bir kısmı yıkılarak onarılmak zorunda kalınmış.

Ayrıca yol en verimli halde elektrik üretirken bile beklenenin ancak yarısı kadar enerji üretmekteymiş, çünkü yol yapılırken üzerine düşen yaprak vb. şeyler düşünülmemiş.

“Wattaway” adı verilen bu yolun yapımında 5,2 milyon dolar harcanmış ve “dünyanın ilk güneş enerjili yolu” olmasıyla övgü toplamıştı. Fransa enerji bakanı gelecek beş yıl içinde her bin kilometrede bir güneş yolları yapılmasını istemişti.

Normandiya bölgesi Fransa’nın diğer bölgelerine göre çok fazla güneş ışığı almayan bir bölge olduğu için burada bir güneş paneli deneyi yapmak cesaret isteyen bir işti. Seçilen bölge deney şartlarına çok uygun değildi ve yolun yapıldığı bölgede meydana gelen fırtına ve yağmurlar da panellerin zarar görmesine neden olmuştu.

Enerji Üretimi Hedeflenenin Çok Altında

Güneş yolunun, her yıl yaklaşık 150.000 kWh üretmesi hedefleniyordu. Bu miktar, her gün 5.000 kişiye kadar ışık sağlamak için yeterliydi. Fakat 2018 yılında yaklaşık 80.000 kWh elektrik üretilmiş; 2019 yılının Temmuz ayı itibariyle ise bu rakam 40.000’den daha az olmuş.

 

Yolu inşa eden Colas şirketi, yolun yapımı sırasında ekstra dayanıklı olması için önlemler aldıklarını, güneş panellerini silikon tabakaları içeren reçinelerle kapladıklarını söylemişti. Fakat açılış sonrasında yol zamanla çatlamış, gevşemiş ve hasar görmüştü. Daha sonra 2018 yılının Mayıs ayında, kurtarılabilir olmadığı gerekçesiyle yolun 90 metrelik kısmının yıkılması gerekmişti.

Mühendislerin söylediklerine göre, yol tasarlanırken üretilen elektrik miktarını sınırlayan yapraklar düşünülmemişti. Ayrıca bölgede yoğun olarak kullanılan traktör vb. ağır araçlar yolun daha hızlı hasar görmesine neden olmuştu.

Şimdiyse deney hepten sona ermiş görünüyor. Wattway’in yönetim müdürü Etienne Gaudin, Le Monde‘a konuşarak, yolun piyasaya çıkmayacağını söylüyor.

Yapılan açıklamada Colas şirketi, Wattaway deneyinin sona erdiği ve bu sistemin piyasaya çıkarılmayacağını belirtiyor. “Sistemimiz, uzun mesafeli trafik için uygun değil.” diyen Colan şirketi, CCTV kameraları ve aydınlatmalı otobüs durakları gibi daha küçük şeyler üretmeye odaklanacakmış.

Ancak yine de bu durum güneş panelli yol teknolojisi için kötü bir haber değil. Solar Road tarafından yayınlanan rapor sonuçlarına göre, Hollanda’da 70 metrelik bir güneş panelli bisiklet yolu, ilk yılında yılda metrekare başına 73kWh enerji üreterek hedeflenen 50 kWh değerinin üzerine çıkmayı başardı.

- Advertisement -

Güneş enerjili yollar gerçekten de fikir olarak kulağa muhteşem geliyor olsalar da uygulama aşamasında beklenildiği gibi çalışmayabiliyor. Yine de gelecekte güneş, rüzgar dalga gibi bir çok yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmamız için bu gibi denemelerin yapılmasının önemi çok büyük.

Kaynak:

https://pressfrom.info/

https://www.sciencealert.com/

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

İBB’den deprem raporu! İşte en riskli 9 ilçe

İBB'den deprem raporu! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 39 ilçedeki olası deprem kayıpları ile hasarlarını ortaya koyan "İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi...

Çöken merdivenin altında kalan işçi yaralandı

Aydın'ın Efeler ilçesindeki bir inşaatta çöken merdivenin altında kalan işçi yaralandı.Olay, Fatih Mahallesi 1101 sokakta yapımı süren bir inşaatta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre,...

 Çukurova Bölgesel Havalimanı havadan görüntülendi

 Çukurova Bölgesel Havalimanı havadan görüntülendi - Mersin'in Tarsus ilçesinde inşa edilen ve tamamlandığında 30 milyon yolcu kapasitesi ile Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olacak Çukurova Bölgesel...

SON YORUMLAR