Ana Sayfa Güncel Haberler Dünyanın İlk Güneş Paneli Kaplı Otoyol Denemesi Fiyaskoyla Sonuçlandı

Dünyanın İlk Güneş Paneli Kaplı Otoyol Denemesi Fiyaskoyla Sonuçlandı

2016 yılının Aralık ayında bu yol, deneme yolu olarak açıldığında; Fransa Çevre Bakanı, bunun “eşi görülmemiş bir şey” olduğunu söylemişti. Fransız yetkililer, fotovoltaik levhalardan meydana gelen bu yolun, yerel bir kasaba olan Tourouvre’daki sokak ışıkları için elektrik üreteceğini söylemişlerdi.

Fransız Gazetesi olan Le Monde tarafından yayınlanan habere göre, 1 kilometre uzunluğunda ve toplam 2800 metrekare büyüklüğünde alana yapılan yolun büyük bir mühendislik hatası olduğu ortaya çıktı.

Habere göre yol kullanıma açıldıktan bir süre sonra yolda çatlaklar oluşmuş ve aşınma sebebiyle 2018 yılında yolun bir kısmı yıkılarak onarılmak zorunda kalınmış.

Ayrıca yol en verimli halde elektrik üretirken bile beklenenin ancak yarısı kadar enerji üretmekteymiş, çünkü yol yapılırken üzerine düşen yaprak vb. şeyler düşünülmemiş.

“Wattaway” adı verilen bu yolun yapımında 5,2 milyon dolar harcanmış ve “dünyanın ilk güneş enerjili yolu” olmasıyla övgü toplamıştı. Fransa enerji bakanı gelecek beş yıl içinde her bin kilometrede bir güneş yolları yapılmasını istemişti.

Normandiya bölgesi Fransa’nın diğer bölgelerine göre çok fazla güneş ışığı almayan bir bölge olduğu için burada bir güneş paneli deneyi yapmak cesaret isteyen bir işti. Seçilen bölge deney şartlarına çok uygun değildi ve yolun yapıldığı bölgede meydana gelen fırtına ve yağmurlar da panellerin zarar görmesine neden olmuştu.

Enerji Üretimi Hedeflenenin Çok Altında

Güneş yolunun, her yıl yaklaşık 150.000 kWh üretmesi hedefleniyordu. Bu miktar, her gün 5.000 kişiye kadar ışık sağlamak için yeterliydi. Fakat 2018 yılında yaklaşık 80.000 kWh elektrik üretilmiş; 2019 yılının Temmuz ayı itibariyle ise bu rakam 40.000’den daha az olmuş.

 

Yolu inşa eden Colas şirketi, yolun yapımı sırasında ekstra dayanıklı olması için önlemler aldıklarını, güneş panellerini silikon tabakaları içeren reçinelerle kapladıklarını söylemişti. Fakat açılış sonrasında yol zamanla çatlamış, gevşemiş ve hasar görmüştü. Daha sonra 2018 yılının Mayıs ayında, kurtarılabilir olmadığı gerekçesiyle yolun 90 metrelik kısmının yıkılması gerekmişti.

Mühendislerin söylediklerine göre, yol tasarlanırken üretilen elektrik miktarını sınırlayan yapraklar düşünülmemişti. Ayrıca bölgede yoğun olarak kullanılan traktör vb. ağır araçlar yolun daha hızlı hasar görmesine neden olmuştu.

Şimdiyse deney hepten sona ermiş görünüyor. Wattway’in yönetim müdürü Etienne Gaudin, Le Monde‘a konuşarak, yolun piyasaya çıkmayacağını söylüyor.

Yapılan açıklamada Colas şirketi, Wattaway deneyinin sona erdiği ve bu sistemin piyasaya çıkarılmayacağını belirtiyor. “Sistemimiz, uzun mesafeli trafik için uygun değil.” diyen Colan şirketi, CCTV kameraları ve aydınlatmalı otobüs durakları gibi daha küçük şeyler üretmeye odaklanacakmış.

Ancak yine de bu durum güneş panelli yol teknolojisi için kötü bir haber değil. Solar Road tarafından yayınlanan rapor sonuçlarına göre, Hollanda’da 70 metrelik bir güneş panelli bisiklet yolu, ilk yılında yılda metrekare başına 73kWh enerji üreterek hedeflenen 50 kWh değerinin üzerine çıkmayı başardı.

Güneş enerjili yollar gerçekten de fikir olarak kulağa muhteşem geliyor olsalar da uygulama aşamasında beklenildiği gibi çalışmayabiliyor. Yine de gelecekte güneş, rüzgar dalga gibi bir çok yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmamız için bu gibi denemelerin yapılmasının önemi çok büyük.

Kaynak:

https://pressfrom.info/

https://www.sciencealert.com/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Trolle avlanan balıkçılar, fiber optik deprem kablolarına zarar verdi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, deprem izlenmesi için Marmara Denizi tabanına yerleştirilen fiber optik kabloların, trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını...