Ana Sayfa Şantiye E-Devlet Üzerinden Şantiye Şefliği Sorgulaması Yapabilirsiniz!

E-Devlet Üzerinden Şantiye Şefliği Sorgulaması Yapabilirsiniz!

Son dönemin en çok konuşulan konularından birisi hiç şüphesiz e-Devlet’e eklenen yeni hizmetler olmuştur. Eklenen bu yeni hizmetlerden bizi ilgilendireni ise Şantiye Şefliği Sorgulama hizmeti.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık hemen hemen bütün işlemlerimizi internet üzerinden yapabiliyoruz. Özellikle e-Devlet’e eklenen yeni hizmetlerle artık devlet dairelerine gitmeden işlemlerimizi oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. Daha önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya belediyelere dilekçe ile başvuru sonucu kontrol edilebilen şantiye şefliği bilgilerine Şantiye Şefliği Sorgulaması aracı ile artık kolayca erişilebilmekteyiz.

Her işlemde olduğu gibi Şantiye Şefliği Sorgulaması işleminde de işlem yapabilmek için öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. e-Devlet şifreniz yoksa Ptt’den sifrenizi alabilirsiniz. Ardından bu şifre ve kimlik numaranız ile e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz.

 

e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra, kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Şantiye Şefi Yapı Ruhsatı Bilgileri Sorgulama sekmesi altından sorgulama ekranına ulaşılabilmektedir. Veya “merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” bölümüne Şantiye Şefi Yapı Ruhsatı Bilgileri Sorgulama yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Şantiye Şefliği Sorgulaması ekranına gitmek için tıklayınız.

Ekranda Gösterilen Kutucuktan Şantiye Şefliği Sorgulaması İşlemini Yapabilirsiniz.

Bilinidiği üzere yapılan yönetmelik değişiklikleriyle birlikte yapı ruhsat ve iskan belgelerinde şantiye şeflerinin imzaları kaldırılmıştı. Bundan dolayıdır ki şantiye şefi mühendis ve mimarların sık sık sorumlulukları altındaki şantiyeleri ve bu şantiyelerin bilgilerini kontrol etmesi gerekmektedir. Mevcut durumda bir mühendis veya mimarın adına sahte şantiye şefliği taahhütnamesi, ikametgah belgesi düzenlenmesi durumunda, bunu denetleyen bir mekanizma bulunmaması nedeniyle mühendis ve mimarların Şantiye Şefliği Sorgulaması işlemlerini e-devlet üzerinden kendileri yapmak durumundadır.

Kimler Şantiye Şefi Olabilir?

Şantiye Şefliği Sorgulaması yapıldıktan sonra çıkan ekranda; şantiye şeflerinin taahhütü altında bulunan şantiyelerin il, ilçe, yapı alanı, yapı pafta, ada ve parsel bilgileri, blok, toplu yapı adı ve diğer tüm detaylara ulaşılabilmektedir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

En Çok Bilinen 7 Farklı Baraj Çeşidi

Baraj, su akışını kısıtlayan veya durduran; su baskınlarını engelleme, sulama, enerji üretimi, endüstriyel ürün üretimi ve daha bir çok amaçla kullanılan yapılardır. Kullanım amacına...