Ana Sayfa Güncel Haberler Yapı Ruhsat Formunda Önemli Değişiklikler Yapıldı

Yapı Ruhsat Formunda Önemli Değişiklikler Yapıldı

Yapı ruhsat formu üzerinde yapılan değişiklikler ile artık daha az imza gerekecek ve bazı önemli özellikler eklendi. Yapılan bu değişiklikler ile; yapı ruhsatı formundan şantiye şefleri, müteahhitler, mimarlar ve mühendisler ile mal sahiplerinin imza atabilecekleri kutucuklar kaldırıldı.

Öncelikle Yapı ruhsat formu ne onu bi hatırlayalım. Yapı ruhsatı bir inşaata başlamak için alınması kanunen zorunlu bir belgedir. Bu belge inşaatın künyesidir, sorumluların kimler olduğunu gösterir bir belgedir.

Yapı ruhsatında yapılan değişiklikler 2 Mayıs 2018 tarih 30409 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile duyurulmuştu. Yapılan değişiklikler sonucu, yenilenen yapı ruhsat formunda bundan böyle sadece yapı denetim firmasının ve ilgili idarenin onayı yer alacak. Yani yapı ruhsatında şantiye şefleri, müteahhitler, mimarlar ve mühendisler ile mal sahiplerinin imza atabilecekleri kutucuklar kaldırılmış oldu. Ayrıca yapı ruhsat formunda parsel dışı otopark kullanımı kutucuğu eklendi. Diğer önemli bir değişiklik ise ruhsatın düzenleme ve onay tarihlerinin aynı gün olması gerekiyor. 

Yenilenen Yapı Ruhsatında Karekod Numarası Bulunuyor

Yapı Ruhsat Formunun Arka Bölümü

Yenilenen yapı ruhsatını incelersek, ruhsatın sağ üst köşesine yerleştirilen karekod / barkod numarası özelliği eklenmiş. Yapılan yeniliklerden anlaşılacağı üzere artık teknoloji çağının özelliklerinden faydalanılmaya çalışılmış.

Yeni yapı ruhsatında şantiye şefleri, müteahhitler, mimarlar ve mühendisler ile mal sahiplerinin imza atabilecekleri kutucukların kaldırılmış olması imza sayısını azaltmakla birlikte yapı ruhsatının onay sürecini de hızlandıracaktır. Ancak imza sayısının azaltılması zaman içinde hukuki problemlere sebep olabilir.

Yapı ruhsatında yapılan bu önemli değişiklikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Türkiye’nin üç büyük limanından biri olan Filyos Limanı’nda sona doğru

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid döneminden itibaren hayata geçirilmesi planlanan Filyos Projesi kapsamındaki 25 milyon ton kapasiteli Filyos Liman Projesi’nde sona yaklaşılıyor. Yüzde 90'ı...