Ana Sayfa Güncel Haberler Elektrik ihtiyacının yüzde 78’ini yenilenebilir enerjiden

Elektrik ihtiyacının yüzde 78’ini yenilenebilir enerjiden

25 Temmuz 2015’de, Almanya tarihindeki rekoru kırarak elektrik ihtiyacının %74’ünün yenilenebilir enerjiden elde etti. 

Temmuz sonunda Kuzey Avrupa üzerindeki Zeljko fırtınası çok büyük bir fırtına ve sel baskını yarattı. Fakat Almanya’nın güneyinde ise güneşli günler yaşanıyordu. Almanya’nın kuzey bölgesindeki tüm rüzgar tribünleri hazır birşekilde çalışırken güney bölgelerde ise güneşli günlerin fırsatını enerjiye çeviren güneş panelleri çalışmaya devam ediyordu. Ülkenin kuzeyinde aşırı rüzgarlı günlerin, güneyinde ise güneşli günlerin yaşanması çok nadir bir olaydı,ve bu hareketliliği enerjiye çevirebilme fırsatına sahip Almanya, tarihindeki enerji üretim rekorunu kırarak tarihe geçti.

Alman enerji uzmanı Craig Morris, Energiewende blog sayfalarında bu rekorun analizini takipçileri ile paylaştı. Morris’e göre bu rekordaki en önemli unsur, yenilenebilir enerji alt yapısının doğru konumlandırılması ile ilgili. Rüzgar tribünleri ülkenin kuzeyinde yer alırken, tüm güneş panellerinin ülkenin güneyinde yer alması bu rekorun anahtarı.

Analizler incelendiğinde, 25 Temmuz günü rüzgar ve güneş enerjisinden 40.65 gigawatts (GW) enerji elde edilmiş. Bu miktara diğer yenilenebilir enerji kaynaklarıda (bioyakıt 4.85 GW, hidroelektrik 2,4 GW) eklendiği zaman toplamda 47,9 GW yenilenebilir enerji elde edildiği bildirildi. Almanya’nın enerji tüketiminin tavan yaptığı dönem Cumartesi Akşamüstü enerji ihtiyacı 61.1 GW. İhtiyacın tavan yaptığı bu an göz önüne alındığı zaman Almanya’nın yenilenebilir enerji üretim rekoru tüm ihtiyacın %78’ini karşılamaktadır.

Almanya’nın 2014 yılında yenilenebilir enerji üretimi, toplam enerji üretiminin yüzde 27.8’ini sağlamaktadır. Bu oran 2002 yılında sadece 6.2 civarındaydı.

Almanya 2014 yılında enerji alanında, Energiewende adı ile büyük bir atılım başlattı. Bu büyük proje ile 2020 yılında ülkedeki nükleer enerji santralleri tamamen kapatılacak. 2050 yılında sera gazı salınımları ise yüzde 80 oranında azaltılmış olacak.Buna ek olarak bu proje ile Alman devleti, yenilenebilir enerjideki üretim ve yatırımlarını arttıracak.

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda patlama medyada geldi

Hatay'ın İskenderun ilçesinde faaliyet gösteren İskenderun Demir Çelik Fabrikası (İSDEMİR) fırınlarında patlama medyada geldi. Alınan bilgiye göre, bugün saat 14.40 sularında yaşanan olayda, fabrikanın...