Ana Sayfa Güncel Haberler Elektronik İnşaat İncelemesi E-Beton!

Elektronik İnşaat İncelemesi E-Beton!

Evet yanlış okumadınız, yıllardır süre gelen elektronik takip ve kontrol kervanına bir yenisi daha ekleniyor. E-BETON!

E-beton nedir?

E-Beton, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün yapı denetiminde ki numune usulsüzlükleri için geliştirdiği çipli beton kontrolü yöntemi. Aslında bu yöntem yeni bir devrin başlangıcı olacak. Betonun içine atılacak çipler ile betonun ne zaman nerede alındığı bilinecek ve laboratuvara  girmeden değiştirilmesi önlenmiş olacak. Bu sayede binaların teknolojik olarak internet ortamından takip edilmesi sağlanabilecek.

Bu yöntem daha önce Afyon, Karaman ve Düzce gibi pilot illerde denendi ve bu yıl içerisinde tüm Türkiye’de zorunlu hale getirilecek.

Yöntem nasıl çalışıyor?

Beton dökümünden önce şantiyeden alınacak numunenin içine bir çip atılacak. Bu çip sayesinde alınan numune taşınabilir cihazlarla rahatlıkla okunabilecek. Bu sayede numunenin ne zaman nerede yapının hangi aşamasında alındığı bilinecek ve yapılarımızın bir beton karnesi oluşacak. Çipli betonlarımızın tüm analiz ve deney aşamaları Ankara merkezli bir takip birimi tarafından sürekli incelemelerle takip edilebilecek.

E-Betonla birlikte tüm yapılar artık umarız ki daha güvenli ve usulüne uygun yapılır.

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Dubai metrosunun tavanlarını Türk şirketi yapıyor

İstanbul Havaalanı’nın tavanlarını yapan Türk şirketi, şimdi de Dubai Metrosu’nun tavanları üzerinde çalışıyor. Aydınlatma, asma tavan ve güneş enerjisi sistemleri üretimi yapan Bütem Metal, önümüzdeki...