Ürünlerin hizmet ömrünü uzatabilmek için yapısında kullanılan malzemelerin geliştirilmesi büyük bir önem taşıyor. Bina, yol gibi yapıların kullanım ömrünü uzatabilmek için ar-ge çalışmalarıyla esneyebilen beton üretildi.

Esneklik, ürünlerin hizmet ömrünü etkileyen malzeme yeteneğidir. Özellikle elektronik ürünlerin ömrünü uzatmak için geliştirilen esneyebilen malzemelere artık yapı malzemeleri de dahil oluyor. Singapur’daki Nayang Üniversitesi’nden araştırmacılar yol, kaldırım ve binalarda kullanılan betonların maruz kaldığı kuvvetler nedeniyle çatlaması/kırılmasını önleyebilmek amacıyla esneyebilen beton üretti.

esneyen-beton-basinc-deneyi

Esneyebilen bu betonun yapısında malzeme kimyasının son gözdelerinden olan ConflexPave isimli malzeme kullanılmış. Mikrofiberlerden oluşan ConflexPave, bizlerin saç telinden daha ince yapıda olan bir polimer türü. ConflexPave malzemesini farklı kılan özelliği ise üzerine uygulanan kuvveti yüzey boyunca orantılı olarak dağıtması. Bu yönüyle uygulandığı malzemeye dayanklılık katarak darbelere karşı ömrünün uzamasını sağlıyor. Ayrıca yapısındaki mikrofiberlerin ekstra sürtünme kuvveti oluşturmasıyla yeni nesil betonun sürtünme katsayısının daha fazla olduğu belirtiliyor.

Plakalar halide üretilen yeni nesil beton, sıradan betonlara kıyasla bükülmeye karşı 2 kat daha fazla dayanıklı. Esneyebilen betonun ilk olarak üniversite kampüsündeki yaya ve araç trafiğine açık alanlarda 3 yıl boyunca test edileceği, testlerin başarılı olarak gerçekleşmesi durumunda fabrikalarda seri üretim ile satışının yapılması planlanıyor.

kaynak: www.elektrikport.com

Bu içeriğimi puanlar mısın?

1 YORUM

  1. kaç Mpa taşıyor acaba ? üzerindeki yük fazlalaşınca akmaya başlarmı ? bunlar en önemli noktalar. bir betonun akması güzel bişeysede gevrekliğide o kadar lazımdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here