Çevre ve Şehircilik Bakanlığı zor bir dönemden geçen inşaat sektörünü hareketlendirmek için yeni kampanyalar yapılacağını açıkladı.

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sektöre can suyu olacak açıklamalar yaptı. Bakan Kurum: “İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri, 15 Temmuz’da FETÖ’nün hain darbe girişiminin ardından, vatandaşlarımızın ev sahibi olması için önemli bir fedakarlık örneği gösterdiler. Bugün de ülkemize yönelik yürütülen bu ekonomik kuşatmaya karşı en güçlü şekilde mücadele edecekler ve yeni bir fedakarlık dönemini başlatarak vatandaşlarımızı mağdur etmeden uygun koşullarda konut sahibi yapacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kurum, “Gayrimenkul sektörünü hareketlendirmek amacıyla uygun faiz oranları ve ödeme koşullarıyla yeni kampanyalar yapılacak. Bu kampanyanın ayrıntıları önümüzdeki günlerde açıklanacak.” ifadesini kullandı.

 

AÇIKLAMA SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDE MEMNUNİYET UYANDIRDI

Artan maliyetler ve yüksek faiz oranları nedeniyle zor bir dönemden geçen inşaat sektörü bakanlıktan gelen açıklamayla rahatladı. Rekor seviyelerde seyreden faiz oranları vatandaşın ev almasını zorlaştırırken müteahhitlerin de yeni projelere başlamasını engelliyordu. Yapılan açıklamaya göre, uygun faiz oranları ve ödeme koşullarıyla ev alacaklara kaynak sağlanacak. Ayrıntıları önümüzdeki günlerde belli olacak çalışmanın inşaat sektörünü hareketlendirmesi bekleniyor.

ABD MENŞELİ ÜRÜNLERE BOYKOT KARARI

ABD Başkanı Trump’ın ülkemize karşı hukuksuz bir şekilde almış olduğu yaptırım kararları iki ülke arasındaki ilişkileri iyice gerdi. Hiçbir dayanağı olmadan alınan yaptırım kararlarına misilleme Çevre ve Şehircilik Bakanlığından geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kurda yaşanan spekülatif gelişmelere karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından karşı bir adım geldiği vurgulandı. Alınan karar doğrultusunda inşa edilecek yapılarda ABD menşeli inşaat malzemelerinin kullanılmayacağı açıkladı.

 

KAYNAK: A Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here