Ev sahipleri dikkat! Herhangi bir ihtiyaçtan dolayı kiracısını çıkartamayacak. Yani ev yenilenmesi, kentsel dönüşüm gibi sebepler ile kiracısını evden çıkartana 3 yıl boyunca başka bir kiracıya o evi kiralayamayacak.

6098 Sayılı Borçlar Kanunu’na eklenen yeni bir maddeyle “Kiraya veren, gereksinim amacıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında, haklı sebep olmaksızın, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından başkasına kiralayamaz.” denildi.

Yeni maddede ayrıca dikkat edilmesi gereken şu ifadeler de yer almakta: “Eski kiracının, yeniden inşa ve imarı gerçekleştirilen taşınmazları, yeni durumu ve yeni kira bedeli ile kiralama konusunda öncelik hakkı vardır. Bu hakkın, kiraya verenin yapacağı yazılı bildirimi izleyen bir ay içinde kullanılması gerekir. Bu öncelik hakkı sona erdirilmedikçe, taşınmaz üç yıl geçmeden başkasına kiralanamaz.”

1 YORUM

  1. Çok güzel, çok yerinde bir karar. Sadece kirayı artırmak bahanesi ile kiracı üzerinde oynanan oyunlar sona erecektir. Özellikle tazminat yükümlülüğü caydırıcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here