Ana Sayfa Blog Gayrimenkul Değerleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Gayrimenkul Değerleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Gayrimenkul Değerleme (Konut Değerleme, Ekpertizlik Hizmeti)

Merhaba, bugün sizlere gayrimenkul değerlemenin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve neden gayrimenkul değerlemeye ihtiyaç duyduğumuzu anlatacağım.

Gayrimenkul değerleme, konutun (sadece konut ile sınırlı değil bütün yürümezler dahildir) değerinin hesaplanması için teknik açıdan incelemeler bütünüdür. Bu incelemeler sonucunda gayrimenkulün faydalarının belli bir tarihteki muhtemel değerleri bilir kişiler tarafından ifade edilir.

Gayrimenkul Değerleme İşleyişi Nasıldır?

İşleyişin en başında Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemiş olduğu sınavlardan geçmek ile başlar. Eğer sınavları geçerseniz ve 3 yıllık iş tecrübeniz varsa lisanslı bir gayrimenkul değerleme uzmanı olursunuz. Tecrübeniz yoksa 3 yıl boyunca bir gayrimenkul değerleme şirketinde çalıştıktan sonra lisans almaya hak kazanırsınız. Ayrıca SPK’nin açtığı kurslarla da 3 yıllık tecrübe şartını sağlayabilirsiniz.

Lisans sahibi olduktan sonra gelen işlerde sahaya çıkılıp gayrimenkulün bulunduğu yerde ölçümler yapılıp inceleme işlemleri gerçekleştirilir. Daha sonra ise rapor hazırlanır raporda gayrimenkülün avantajlı ve dezavantajlı noktaları, bulunduğu bölgenin sosyal yapısı, stratejik konumu, ve raporun hazırlandığı tarihteki değeri gibi bir sürü  kriter bulunur. Hazırlanan bu rapor size işi gönderen şirkete yollanır şirketteki denetmenler kontrol edip onayladıktan sonra gayrimenkulünüzün değerlemesi tamamlanmış olur.

Gayrimenkul değerleme uzmanına ne zaman ihtiyaç duyulur?

Gayrimenkul satın alma işlemleri gerçekleştirilmek istendiğinde bankalardan konut kredisi alabilmek için konutun değerinin tespitinde ekspertizlik hizmetine başvurulur.

Bankanın ilgili birimi işlemi onaylayıp anlaşmalı olduğu firmalardan birisiyle saha sürecini başlatır. Boşanma ve miras davalarında konuta değer biçilmesine ihtiyaç duyulabilir. İpoteği konu olacak her türlü gayrimenkulün değerleme hizmetine ihtiyacı vardır.

Gayrimenkul değerleme uzmanı neye dikkat eder?

Bu uzmanlar ticari olarak kaygı taşımadıkları için sadece yatırımınızın ne kadar sağlıklı olduklarına bakarlar. Özellikle yatırım amaçlı yada yaşamak için aldığınız konutların var olan sorunlarını gün yüzüne çıkartırlar.

Bu sayede bir gayrimenkul edinmeden önce tüm riskleri eleyerek konutun gerçek değerini söylenen değer ile uyuşup uyuşmadığını kontrol ederler.

Ayrıca konu ile ilgili aşağıdaki içerikleri de inceleyebilirsiniz.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir?

 

Gayrimenkul Değerleme Sektörünün Standartları Belirleniyor

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığında 3 yıl tecrübe şartı kalkıyor!

Sanal Şantiye

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın AlDiğer UDEMY Eğitimleri

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ankraj Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Ankraj Nedir? Ankraj kavramı tahmin edildiği üzere ingilizce kökenli bir kelime olan anchor kelimesinden gelmektedir. Ankraj nedir? sorusunda daha yerinde cevap verebilmek adına gelin bu...

Kamu bankalarından merakla beklenen 4 yeni kredi paketi

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen kredi rakamları açıklanıyor. Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere, taşıt kredisi ve mobilyadan tatile dört yeni kredi...

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın İstanbul’da iki hastane daha hizmete açılıyor. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin...

İstanbul Havalimanı belgesel oldu

İstanbul Havalimanı belgesel oldu Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul Havalimanı’nın belgeseli yapıldı. Belgeselde İstanbul Havalimanı’nın fikir aşamasından tam kapasite ile operasyona başladığı döneme...

SON YORUMLAR