Gayrimenkul Değerleme (Konut Değerleme, Ekpertizlik Hizmeti)

Merhaba, bugün sizlere gayrimenkul değerlemenin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve neden gayrimenkul değerlemeye ihtiyaç duyduğumuzu anlatacağım.

Gayrimenkul değerleme, konutun (sadece konut ile sınırlı değil bütün yürümezler dahildir) değerinin hesaplanması için teknik açıdan incelemeler bütünüdür. Bu incelemeler sonucunda gayrimenkulün faydalarının belli bir tarihteki muhtemel değerleri bilir kişiler tarafından ifade edilir.

Gayrimenkul Değerleme İşleyişi Nasıldır?

İşleyişin en başında Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemiş olduğu sınavlardan geçmek ile başlar. Eğer sınavları geçerseniz ve 3 yıllık iş tecrübeniz varsa lisanslı bir gayrimenkul değerleme uzmanı olursunuz. Tecrübeniz yoksa 3 yıl boyunca bir gayrimenkul değerleme şirketinde çalıştıktan sonra lisans almaya hak kazanırsınız. Ayrıca SPK’nin açtığı kurslarla da 3 yıllık tecrübe şartını sağlayabilirsiniz.

Lisans sahibi olduktan sonra gelen işlerde sahaya çıkılıp gayrimenkulün bulunduğu yerde ölçümler yapılıp inceleme işlemleri gerçekleştirilir. Daha sonra ise rapor hazırlanır raporda gayrimenkülün avantajlı ve dezavantajlı noktaları, bulunduğu bölgenin sosyal yapısı, stratejik konumu, ve raporun hazırlandığı tarihteki değeri gibi bir sürü  kriter bulunur. Hazırlanan bu rapor size işi gönderen şirkete yollanır şirketteki denetmenler kontrol edip onayladıktan sonra gayrimenkulünüzün değerlemesi tamamlanmış olur.

Gayrimenkul değerleme uzmanına ne zaman ihtiyaç duyulur?

Gayrimenkul satın alma işlemleri gerçekleştirilmek istendiğinde bankalardan konut kredisi alabilmek için konutun değerinin tespitinde ekspertizlik hizmetine başvurulur.

Bankanın ilgili birimi işlemi onaylayıp anlaşmalı olduğu firmalardan birisiyle saha sürecini başlatır. Boşanma ve miras davalarında konuta değer biçilmesine ihtiyaç duyulabilir. İpoteği konu olacak her türlü gayrimenkulün değerleme hizmetine ihtiyacı vardır.

Gayrimenkul değerleme uzmanı neye dikkat eder?

Bu uzmanlar ticari olarak kaygı taşımadıkları için sadece yatırımınızın ne kadar sağlıklı olduklarına bakarlar. Özellikle yatırım amaçlı yada yaşamak için aldığınız konutların var olan sorunlarını gün yüzüne çıkartırlar.

Bu sayede bir gayrimenkul edinmeden önce tüm riskleri eleyerek konutun gerçek değerini söylenen değer ile uyuşup uyuşmadığını kontrol ederler.

Ayrıca konu ile ilgili aşağıdaki içerikleri de inceleyebilirsiniz.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir?

 

Gayrimenkul Değerleme Sektörünün Standartları Belirleniyor

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığında 3 yıl tecrübe şartı kalkıyor!

Sanal Şantiye

Gayrimenkul Değerleme Nedir? Ne İşe Yarar?
5 (100%) 2 oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here