Ana Sayfa Güncel Haberler Gayrimenkul Değerleme Sektörünün Standartları Belirleniyor

Gayrimenkul Değerleme Sektörünün Standartları Belirleniyor

Gayrimenkul değerleme uzmanlarının çatı kuruluşu olan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) yetkilileri, yapılan yeni düzenleme ile değerleme şirketlerinin bankalar için üreteceği raporların standart hale getirilecek olmasının son derece önemli bir gelişme olduğuna vurgu yapıyorlar.

Yeni gelişme kapsamında raporlarda artık farklılık olamayacağını ifade eden TDUB yetkilileri, raporların kalitesinin yükseleceğini belirterek, uygulamanın sektör açısından son derece büyük bir adım olduğunun altını çiziyorlar.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nin aylar süren çalışması sonucunda değerleme raporlarına belirli bir standart getirilmiş bulunuyor. Geçmişte her bankanın kendine ait Gayrimenkul Değerleme Şartnamesi olmasından dolayı aynı mülk için ayrı bankalara hazırlanan değerleme raporlarında değer farklılıkları çıktığını hatırlatan TDUB yetkilileri, “Değerleme Standartları” ile artık bankalar için hazırlanan değerleme raporlarında esas alınması gereken kriterlerin aynı olacağı bu nedenle farklı değerlerin çıkmasının önüne geçileceğini belirtiyorlar.

Türkiye Değerleme Standartları’nı oluşturmak yetkisi, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun, 76’ncı maddesinin 4’üncü fıkrası ile; “…Birlik üyelerinin dayanışma ve mesleğin gerektirdiği özen ve disiplin içinde çalışmalarına yönelik meslek kurallarını ve değerleme standartlarını oluşturmak…” hükmüyle Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ne verilmişti. Bununla birlikte, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nin statüsünü tanımlayan “Birliğin Görev ve Yetkileri” başlıklı 7’nci maddesi (1)’inci fıkra (b) bendi; “Birlik üyeleri tarafından yürütülen faaliyetlerin adil ve dürüst olması, iş ahlakının ve Birlik üyelerinin dayanışma ve mesleğin gerektirdiği özen ve disiplin içinde çalışmalarının sağlanması amacıyla değerleme standartları ve meslek kuralları oluşturarak Kurula bildirmek” hükmü ile değerleme standartlarının oluşturulması konusu Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nin görev ve yetkileri arasında sayılıyor.

Bu çerçevede, TDUB tarafından oluşturulan komiteler ve çalışma grupları öncülüğünde başlatılan, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Yönetim Kurulu, Standartlar Komitesi ve Türkiye Bankalar Birliği’nin katkılarıyla hazırlanmış olan “Borç Verme ve Teminat Amaçlı Gayrimenkuller İçin İyi Uygulamalar Kılavuzu – 1” www.tdub.org.tr sitesinde “Değerleme Standartları” başlığı altında yayımlanmış bulunuyor. “Borç Verme ve Teminat Amaçlı Gayrimenkuller” haricinde kalan diğer alanlarda da TDUB Üyelerinin değerleme faaliyetleri süreçlerinde yol gösterici olarak başvuruda bulunabileceği, tavsiye niteliğinde “İyi Uygulama Kılavuzları”nın hazırlık çalışmalarının devam ettiğini ifade eden TDUB yetkilileri, kılavuzlar tamamlandıkça www.tdub.org.tr internet adresinde “Değerleme Standartları” alt başlığı altında yayımlanacağını belirtiyorlar.

Eğitimler TDUB Eğitim Akademisi’nde başlayacak Kılavuzlar ve değerleme standartları ile ilgili düzenlemeler hakkında 25 Mayıs 2015 tarihinde lansmanı yapılan TDUB Eğitim Akademisi’nde bilgilendirme eğitimlerinin başlayacağını dile getiren TDUB yetkilileri, düzenli periyotlarla yapılacak eğitimlerin tarihlerinin yakında açıklanacağını ifade ediyorlar.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat Sektörünün Markası SANAL ŞANTİYE

2009 Yılında bilgi paylaştıkça artar prensibi ile kurulan Sanal Şantiye artık Türk Patent Enstitüsünce marka olarak tescil edilmiştir.Birlikte çıktığımız bu yolda Sanal Şantiye ismini markalaştırmanın...

Yapı denetimde çalışan İnşaat mühendislerinin ücret ve çalışma şartları iyileştirilmelidir

İnşaat sektörü ile ilgili her gün yeni olumsuz haberlerin geldiği bu zamanlarda her inşaat mühendisi topluluğu kendi çapında bir şeyler yapmaya, bu olumsuzlukları üst...

Profesyonel Akustik Çözümlerin Vazgeçilmez Adresi : Uzman Akustik

Endüstrileşmenin her geçen gün arttığı çağımızda önemli sosyal problemlerden biri haline gelen ve insan vücudunda yarattığı psikolojik gerginliğine yanı sıra birçok fizyolojik problemin de...

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

SON YORUMLAR