Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

1
398

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize ifade ediyor ki Türkiye’de emlak ve gayrimenkul sektörüne yatırım yapanların sayısının fazla olmasından dolayı bu alanda istihdam ve hareketlilik yaklaşık 50 yılda durmadan devam etmektedir.

Gayrimenkul sektörünü son yıllarda ekonomik krizler ve toplumsal salgınlar etkilese de ülkemizde inşaat ve tekstil sektörü gibi iki temel taş halen etkisini ve insanlara katma değer katma süreçlerini devam ettiriyor.

Gayrimenkulü Değerlenen Rant Vergisi Ödeyecek

Son 10 yıldır tartışılan ama bir türlü işleme konulamayan rant vergisi çalışmaları geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Devlet artık yeni yapılanmalar veya yeni projeler sonrası gayrimenkulü değerlenen kişi veya o malın sahibi kurumlardan rant vergisi alacak. Rant vergisi ise taşınmazların tamamı üzerinden tahsil edilecek.

Vergi Ödemeyenler Satış Yapamayacak

Yeni düzenleme sonrası kişi veya firmalar mevcut sahibi oldukları taşınmazın imar plan değişikliği, kat artırımı veya konut iken ticari alana dönmesi otel ya da eğitim kurumu gibi ruhsatları almaya hak kazanması vb. yani sonuç olarak değerini artıran gelişmeler olduğunda artan değer üzerinden taşınmazın rant vergisi ortaya çıkacaktır.

Kentsel Dönüşümlerde Rant Vergisi İstisnası

Ülkemiz deprem riski ile karşı karşıya olduğundan rant vergisinde deprem sonrası binaların yeniden yapılması sürecinde rant vergisinden muaf tutulacak. Kentsel dönüşümlerde de plan değişikliklerinde eski ile yeni arasında 1.5 katına kadar olan plan artışlarında vergi talep edilmeyecek.

Rant Vergisi Hukukçuları İkiye Böldü

Rant vergisi hukukçuları da ikiye böldü. Bir kısım hukukçular rant vergisinin gayrimenkul piyasasını daraltacağını düşünen hukukçularla birlikte bir kısım hukuk savunucuları da rant vergisinin değişen imar planlarında devletin yaptığı ek harcamalar sonrası alınmasının doğal olduğunu belirtiyor. Konu ile alakalı görüşüne başvurduğumuz Arıkan Hukuk Bürosu gayrimenkul ve emlak üzerine çalışmalar yürüten Avukat Erkan Behçet Arıkan ise şunları söyledi. “Yapılan imar değişiklikleri sonrası değeri artan yerlerde devletin katkısı yadsınmamalıdır. Devlet bölgeye hem üst yapı hem ekstradan alt yapı düzenlemesi yapmak durumundadır. Ancak bu durum şu soruları da gündeme getirmektedir. İlk olarak rant vergisi inşaat sektörünü etkiler mi etkilerse ekonomi ve çalışanlar nasıl etkilenir? Vergiler vatandaşa yansıyacak mı mevcut ekonomik koşullar göz önünde bulundurulacak mı? Bu vergilendirme nasıl takip edilecek? Gibi sorular kafamızı karıştırmaktadır.

Gayrimenkul avukatı Avukat Erkan Behçet Arıkan; Sonuç olarak olaya baktığımızda şehirlerde imardan ötürü bir gayrimenkulde oluşan değer artışının vergilendirilmesi doğal bir durumdur. Burada kamu için ek kaynak çıkacağı şüphesizdir. Ama asıl ve önemli olan ise değer artışının doğru ve şeffaf bir biçimde belirlenerek vatandaşın bunu görebilmesinin sağlanması ve yeni bir vergi yükü oluştuğu algısının kaldırılarak vatandaşın bunu kabul etmesinin sağlanmasıdır dedi.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/gayrimenkul-ve-emlak-avukati

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here