Ana Sayfa Güncel Haberler Google'a Göre Dünyanın 'En Saçma' Binası Kahramanmaraş'ta

Google’a Göre Dünyanın ‘En Saçma’ Binası Kahramanmaraş’ta

Google’da ‘dünyanın en saçma binası’ olarak arama yapıldığında ilk sırada Kahramanmaraş şehrindeki bir bina çıkıyor. Böyle nitelendirmesinin tek sebebi ise binanın yüzde 60’lık bölümünün kullanılamaması.

Google’a “Dünyanın en saçma binası” cümlesini yazarsanız eğer, yaklaşık 290.000 sonuç arasından listenin en başında Kahramanmaraş İl Özel İdare binası çıkıyor. Binanın ‘saçma’ olarak nitelendirilmesinin temel nedeni ise binanın neredeyse yüzde 60’lık bölümünün kullanılmıyor olması.
Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi İsmetpaşa Mahallesi Trabzon Bulvarı üzerinde 1994 yılında hizmete giren bina, 2 bin 110 metrekare alana kurulu. Binanın cepheleri sarı, mavi ve kırmızı renklerden oluşuyor ve şehrin hemen hemen her yerinden görünüyor.
Yaklaşık olarak 90 bölümü bulunan binada, Dulkadiroğlu ve Onikişubat Kaymakamlıklarının yanı sıra birkaç iş yeri de bulunuyor. Şehrin siluetini bozduğu iddia edilen binanın neredeyse yüzde 60’lık bölümü ise kullanılamıyor. 2011 yılında yaklaşık 28 milyon lira bedelle satılmak istenen ancak satılamayan bina, İl Özel İdaresi’nin kapanmasının ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine devredildi.

 

Vatandaşlar Şehre Yakışmadığını, Kahramanmaraş’ın Siluetini Bozduğunu Düşünüyor

Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Veli Çiftaslan İl Özel İdare binasının Google’da en saçma bina olarak ilk sırada yer almasının üzücü olduğunu söyledi. Kentteki inşaat mühendislerinin, binanın kentin silüetini bozacağını söylemelerine rağmen binanın yapıldığını belirterek, “Binanın projesini dahi Ankaralı mimarlar yaptı. Zamanında binanın yapılmasına karşı çıkanların, bugün haklı olduğu bir zaman dilimindeyiz. İnternette baktığınızda da çarpık kentleşmeye örnek yapılar arasında gösteriliyor. Bu Kahramanmaraş için kötü bir durum tabi ki” diye konuştu.
Kaynak: donanimhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Teknoyatırım ile 10 milyon TL’ye kadar destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ithal ürünleri yerli imkanlarla üretmek isteyen KOBİ’ler için kurgulanan KOSGEB’in KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım (TEKNOYATIRIM) Programı'nın yeniden düzenlendiğini...