Ana Sayfa Güncel Hangi İlçelerde İmar Barışı Konut Fiyatlarını Uçurdu

Hangi İlçelerde İmar Barışı Konut Fiyatlarını Uçurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödeme süresi uzatılan imar barışı, konut fiyatlarını özellikle bazı ilçelerde oldukça artırdı. Devlete önemli düzeyde maddi getiri kazandırmasının yanı sıra aynı zamanda sorunlu kaçak yapıların imarlı hale gelmesi de bu süreçte sağlandı. Bununla birlikte bazı ilçelerde konut fiyatlarına olumlu etki yaptığı da ortaya çıktı. Ruhsatsız olan yapıların kayıt altına alınmasıyla ilçelere göre değişimlerde yaşandı.

İmar Barışı Konut Fiyatlarını Arttırdı

İmar Barışı eksenli raporla ortaya çıkan durumlara göre konutların fiyatları en fazla artan ilçe Beyoğlu oldu. %12,77 ile imar barışı konut fiyatlarını arttırdı. Beyoğlu’nun ardından gelen ilçe ise imar barışına en fazla başvuru yapılan ilçelerden olan Zeytinburnu. Zeytinburnu konut fiyatları %7,75 seviyelerinde artış gösterirken Adalar %7,43 ile hemen arkasında geliyor. İstanbul’un sahil ilçelerinden olan Sarıyer ise konut fiyatları artan bir diğer bölge konumunda. Sarıyer’de konut fiyatları %5,98 oranında artarken Çatalca %5,81 ile listenin ilk sıralarında bulunuyor. Başakşehir’de ise konut fiyatlarının artışı %5,29 seviyesinde gerçekleşti.

İmar Barışı Hangi İlçelerde Konut Fiyatlarını Uçurdu

En Büyük Düşüşler Beykoz ve Ataşehir’de

Birçok yapının riskli olduğu bilinen Eyüp’te imar barışından nasiplenen ilçeler arasında geliyor. %5,50 oranında konut fiyatları artan Eyüp’ün ardından Bahçelievler, Esenler ve Bağcılar takip ediyor. Fiyatların en fazla düştüğü ilçeler sıralamasında ise %26,89 ile Beykoz birinci durumda. Ataşehir’de %16,69 azalış var olurken Pendik ile %15,93 ile en yüksek düşüş tespit edilen ilçelerden.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı açılıyor

Tarihi Kentler Birliği desteği ve ÇEKÜL Vakfı İşbirliği ile düzenlenen YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı ve İş Platformu yarın açılıyor. ''Antalya Nekropol Alanı...