Ana Sayfa Güncel Haberler Hayvan Barınağı projesine iptal kararı

Hayvan Barınağı projesine iptal kararı

- Reklam-

İstanbul 6. İdare Mahkemesi Sarıyer’de inşa edilen ancak henüz açılışı yapılmayan binlerce hayvan kapasiteli Kısırkaya Hayvan Barınağı için iptal kararı verdi.

Hayvan Haklarını Koruma Ve Geliştirme Derneği’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne açtığı davada mahkeme, hayvan barınağının “kısmen mera, kısmen korunacak kumsal ve sahil” içerisinde kaldığı, imar planı onaylanmadan inşa edildiği, izin alınmadan yapıldığı ve mevzuata aykırı olduğu hükmüne vardı.

HAYVANLARIN ZARAR GÖRECEĞİ GEREKÇESİ İLE YARGIYA TAŞINMIŞTI
Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD), Sarıyer sahiline inşa edilen ve hayvan hakları savunucuları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni karşı karşıya getiren Kısırkaya hayvan barınağını kriterlere uygun olmadığı, ulaşımının zor olduğu ve hayvanların zarar göreceği gerekçesiyle yargıya taşımıştı. Mahkeme, barınağın inşaatının durdurulması için başvuru yapan Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’ni haklı bularak, 30 gün içinde temyize başvurma hakkı bulunan İBB’nin dava masraflarını ödemesine de hükmetti.

- Reklam-

“MEVZUAT HÜKÜMLERİNE AÇIKÇA AYKIRI”

Haytap Hayvan Hakları Federasyonu’nun da sonradan müdahil olduğu davada, mahkeme, hayvan barınağı inşaatının İmar Planında; “kısmen mera, kısmen korunacak kumsal ve sahil” lejantında kaldığını belirtti. Projenin imar planı olmadan uygulandığının belirtildiği kararda, 700 dönümlük arazi ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “I.ve II. derece doğal sit alanında kalan ve ilgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alınmadan yapılmış olması yönü ile söz konusu inşai faaliyetin yukarıda anılan mevzuat hükümlerine aykırı olduğu açıktır”.

“HAYVAN TOPLAMA İŞLEMİ DURDURULMALI”
Mahkeme kararlarının uygulanması konusunda sıkıntı yaşandığını ifade eden Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nin avukatı Mustafa Çakı, “Kararın ardından barınağa hayvan toplama işleminin yapılmaması gerekiyor” diye konuştu. Konuyu takip edeceklerini belirten Çakı, hayvan toplanmaya devam edilmesi halinde görevliler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Çakı, kararın Danıştay tarafından onanması halinde, barınağın kaldırılarak, arazinin eski haline getirilmesi gerektiğini savundu.

YILDA 20 BİN KÖPEK KISIRLAŞTIRILACAK

Hayvan hakları savunucularının iptali için birçok kez protesto gösterisi düzenlediği Kısırkaya hayvan barınağı için İBB kapılarını basın mensuplarına açmıştı. Yapımı tamamlanan ve hayvan alımına başlanan merkezde 1 yılda toplam 20 bin köpeğin kısırlaştırılacağı, engelli, sokakta yaşayamayacak derecede yaşlı olan köpeklere hayatları boyunca bakılmak üzere her biri 500 metrekare büyüklüğünde 200 adet Bahçeli Yaşam Ünitesi yapıldığını açıklamıştı.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Mühendislik Öğrencileri Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli? | Tavsiye ve Öneriler

Mühendislik Öğrencileri Ne Tür Laptoplar Tercih Etmeli Mühendislik öğrencileri ne tür laptoplar tercih etmeli sorusuna geçmeden önce, dilerseniz İşlemci ve RAM hakkında konuşalım. Bunlar, gerek...