Ana Sayfa Blog İlk Gerçek Kara Delik Fotoğrafı Bilim İnsanları Tarafından Yayınladı

İlk Gerçek Kara Delik Fotoğrafı Bilim İnsanları Tarafından Yayınladı

Aşağıda gördüğünüz fotoğraf tarihin ilk gerçek kara delik fotoğrafı olarak 10 Nisan 2019 ‘da bilim insanları tarafından bir basın toplantısı ile yayınlandı.

Bilim insanlarının ‘canavar’ olarak tanımladığı görüntülenen kara deliğin dünyadan 500 milyon trilyon kilometre uzakta olduğu ve yaklaşık 40 milyar km çapıyla Dünya’dan üç milyon kat büyüklüğüyle Güneş Sistemi’nin tamamından daha büyük boyutta olduğu ifade edildi. Bu fotoğrafla birlikte kara deliklerin varlığı ilk kez görüntülü bir şekilde kanıtlanmış oldu.

Yukarıda gördüğünüz görüntüler farklı günlerde elde edilmiş. Gördüğünüz gibi bir taraf diğer tarafa göre daha parlak, bilim insanları kara deliğin etrafındakileri ışık hızında kendi etrafında çeviriyor olmasının buna sebep olabileceğini söylüyor. Orta kısım ise ışık dahil her şeyi çektiği için karanlık olarak görünüyor.

Bizim galaksimize komşu bir galaksi olan M87 isimli bir galaksinin çekirdeği olan kara delik, Dünya üzerine farklı bölgelere 2012 yılında  kurulan 9 farklı teleskobun ortak bir ağ kurarak “Event Horizon Teleskobu (EHT)” adlı “Dünya büyüklüğünde bir teleskop” oluşturması sayesinde görüntülendi. Bu görüntüler için 40 farklı ülkeden 200 bilim insanı çalıştı.

Projeye dahil olan bilim insanları, kara delikten elde edilen bulguların Albert Einstein’ın izafiyet teorisini güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti. 

Bilim adamları, fotoğrafın ilk kez Albert Enstein’ın yirmi yüzyılın başında Genel Görelilik Kuramı bağlamında var olduğunu öne sürdüğü kara delikler konusunda yapılan ilk doğrudan gözlem olduğunu kaydetti.

Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Araştırma, Bilim ve İnovasyondan Sorumlu Üyesi Carlos Moedas, kara delik görüntüsünün insanlık için büyük bir bilimsel buluş olduğunu söyledi.

Bilim tarihinin “bu görüntü öncesi ve sonrası” olarak ikiye ayrılacağını belirten Moedas, projenin kara deliklerin varlığı hakkında görsel kanıt sağladığını anlattı.

Kara delik görüntüsünün yayınlandığı basın toplantısı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://eventhorizontelescope.org/

https://www.nytimes.com/

https://www.youtube.com/

https://onedio.com/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2020 Avrupa Raporu açıklandı

Gayrimenkul Sektöründe Gelişen Trendler 2020 Avrupa Raporu’na göre politik ve ekonomik dalgalanmalara rağmen gayrimenkul sektörünün talep gören bir yatırım olmaya devam edeceği bildirildi. Gayrimenkul sektörüne...