Ana Sayfa Güncel Haberler İmar Barışı Uzatılacak mı? İşte Son Durum

İmar Barışı Uzatılacak mı? İşte Son Durum

8 Haziran 2018’de başlayan ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan kaçak yapıları kayıt altına almak amacı ile çıkarılan imar barışı başvuru süresi uzatılacak mı?

Güncelleme:

İmar barışının son başvuru tarihine yönelik süre uzatımı 31 Ekim 2018 Tarihli ve 30581 Sayılı Resmî Gazetede yayımlandı. Yayımlanan kararname ile imar barışına başvurmak için son süre 31/12/2018.

Not: İmar barışına şu ana kadar 8 milyon 150 bin kişi başvurdu, başvuru için beklenen kişi sayısı 12-13 milyon.

İşte son durum

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi web sitesindeki 27.10.2018 tarihli duyuruya göre Bakan Murat Kurum İmar Barışında başvuru süresini 31 Aralık’a kadar uzatmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bakanlığın web sitesindeki duyuru metni şöyle:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışında başvuru süresini 31 Aralık’a kadar uzatmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bir dizi programa katılmak için Kocaeli’nde bulunan Bakan Kurum, Valilik’te yaptığı açıklamada İmar Barışı’nın sürekli gündemlerinde olduğunu söyledi.

İmar barışının “kaçak binaların devletle olan barışı” olduğunu dile getiren Kurum, “Vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi adına çıkarılmış olan bir yasa. Elektriği, suyu, doğal gazı bağlansın ve vatandaşımız burada yaşam kalitesini daha yukarı çıkarsın diye yapılmış bir yasa. Yasa 31 Aralık 2017’den önceki yapıları ilgilendiriyor. Bu tarihten önce yapılmış yapıların aslında kayıt altına alınması. Ancak sahada birçok kaçak bina yapılıyor. Bu kaçak binalara ilişkin, hem İçişleri hem Adalet hem de Çevre ve Şehircilik bakanlıkları olarak biz valilerimizle birlikte koordinasyon içinde çalışma yürütüyoruz. Bu binaların hepsi de yıkılacak.” diye konuştu.

Kurum, 2017 sonrasında kaçak bina yapılmasına müsaade edilmemesi konusunda belediye başkanları ve valileri uyardıkları dile getirerek, “Bu yapıların da valilik eliyle yıkılması noktasında takiplerini hep birlikte yapalım diyoruz. İmar barışında 31 Ekim’de başvurularımız sona eriyor, bedeli yatırma süreci de 31 Aralık’ta bitiyor. Çok yoğun bir başvuru var. Bugün itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru bedeli de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını bekliyoruz. Gerçekten çok yoğun şekilde oluyor. Bu başvuru sürecini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar inşallah uzatmayı hedefliyoruz. Bu kanundan daha çok vatandaşımızın yararlanması noktasında süreci uzatıp, devletimiz daha çok vatandaşıyla inşallah barışmış olacak. Bu barış, tekrar söylüyorum yeni bina yapmak değildir, yeni bina yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu noktada hem belediyelerimiz hem de valiliklerimiz her noktada bunun takibini yapıyor olacak” açıklamalarında bulundu.

Sanal Şantiye
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Sakarya’da baraj inşaatında toprak kaydı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yapımı devam eden baraj inşaatında toprak kayması meydana geldi. Olayda yaralanan olmazken, bir otomobil kayan toprağın altında kaldı. Olay, saat 11.00 sıralarında...