Kaynak: Afm

İnşaat maliyetlerinin önemli bir  kısmını oluşturan inşaat demiri , son aylarda müteahhitlerin belini bükmüş durumda. Artan maliyetler nedeniyle inşaat sektörü hükumetten çözüm bekliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği ek vergiler Türkiye’ den yapılan ihracatı yavaşlatmış durumda. İç piyasadaki hurda sıkıntısı, Türk Lirasının değer kaybetmesi ve üretimin ağırlıklı olarak ihracata gitmesi fiyatlardaki artışı kaçınılmaz kıldı. İnşaat demiri fiyatları 2017 yılının başından itibaren yaklaşık yüzde 80 oranında arttı. İnşaat demirinin ton fiyatı KDV dahil 3200 TL’yi bulmuş durumda.

 

İNŞAAT DEMİRİ FİYATLARI NEDEN ARTTI?

İnşaat demiri fiyatlarının dolar bazında son bir yılda yüzde 40’ın üzerinde artış gösterdi.İç piyasada ve yut dışındaki gelişmeler bir araya gelince fiyatlarda rekor düzeyde artış yaşandı.

  • Çin’de üretimin kısılması,

  • Avrupa’da talebin artması,

  • Türkiye’de kur avantajları nedeniyle ihracatın büyümesi,

  • Hurda fiyatlarındaki yükseliş.

Dünya’nın en büyük hurda alıcılarından biri olan Türkiye inşaat demiri üretiminin çoğunu hurdaların dönüşümünden elde ediyor. Türkiye’ de hurdadan inşaat demiri üreten 20 şirket bulunuyor. Yurt dışından getirilen hurdalar, elektrik kullanarak eritiliyor ve ardından çubuk haline getiriliyor.

Demir-çelik sektöründe günlük belirlenen fiyatlar ham madde ve arz- talep dengesiyle oluşur. Ancak bunun imalat sanayisine yansıması biraz daha geç olur. Bu sebeple kısa vadede fiyatlarda bir geri dönüş beklenmiyor.

 

SEKTÖRÜN HÜKUMETTEN BEKLENTİSİ

Artan fiyatların piyasadaki daralma nedeniyle şu an çok fazla hissedilmediği ancak önümüzdeki aylarda artan maliyetler nedeniyle konut fiyatlarının artacağı öngörülüyor. Sektör temsilcileri eğer bir önlem alınmazsa birçok firmanın kapanma noktasına gelebileceğini belirtiyorlar. Eğer artan maliyetlerini önüne geçilemiyorsa tapu harçlarında yapıldığı gibi geçici bir süre KDV muafiyeti getirilmesi gerektiği, aksi takdire yarım kalan inşaatların olabileceği bir dönemi girileceği konuşuluyor.

 

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ait inşaat maliyet endeksini açıkladı. İnşaat maliyet endeksi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 2,95, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,04 artış gösterdi.

 

Kaynaklar: 
http://www.karar.com
http://www.haber7.com

Bu içeriğimi puanlar mısın?

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here