Ana Sayfa Güncel İnşaat Mühendisi Diplomalı Dönerci

İnşaat Mühendisi Diplomalı Dönerci

Diyarbakır’da yaşayan,  diplomalı dönerci olarak anılan inşaat mühendisi Aksu Yaşa isimli genç, piyasada iş bulamayınca çareyi dönerci dükkanı açmakta buldu.

Harran Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği Bölümünü 2015 yılında bitirerek mezun olarak diplomasını aldı. Genç mühendis Aksu Yaşa, okulun ardından 9 aylık iş deneyiminden sonra hem maaşın oldukça az olması hem de ailevi sebeplerden dolayı memleketi Diyarbakır’a geri döndü. İnşaat sektörünün durgun olması ve evlendikten sonra birikimini yatıracak iş arayışına başlayan genç mühendis Yaşa, çareyi adını ‘Diplomalı Dönerci’ koyduğu dükkanını açmakta buldu.

BAKTIM PİYASALAR DURGUN ÇAREYİ DÖNERCİ AÇMAKTA BULDUM

İnşaat mühendisliği bölümünden mezun olduktan 4 ay sonra Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bir yapı denetim şirketinde çalışmaya başlayan genç mühendis, 9 aylık çalışmasının ardından Diyarbakır’a döndü. Aldığı ücret ile ilgili “Rakam biraz komik bir rakamdı bin 750 lira. Ailevi sebeplerden dolayı oradan gelmek zorunda kaldım. Oradan geldikten sonra da iş aramaya başladım. Baktım piyasalar durgun, herkesin bir amca çocuğu, bir yeğeni, bir oğlu inşaat mühendisi olmuş. Bugün ülkemizde her yıl 20 bin inşaat mühendisine ihtiyaç var, hatta ben 20 bini tahmini olarak söylüyorum. 20 bin inşaat mühendisi ihtiyacı var diyelim ve mezun olan inşaat mühendisi sayısı 40 bin kadar. Yani iki katı kadar inşaat mühendisi mezun oluyor. Döner sektörü de bir fırsat aslında, hani helal para kazanma yöntemi olarak ben bunu çok düşündüm. Yapabilir miyim diye kendime çok sordum, yapabilirim diye düşündüm başladım. Yıllarca bu işi yapan bir çevreye sahip olmamda bir avantaj oldu aslında. Paramı helal bir yoldan kazanabileceğim bir sektöre girebilmek için en uygun yol olan döner sektörünü seçtim” dedi.

NEDEN DİPLOMALI DÖNERCİ

Arkadaş ortamında otururken bu işi açma fikrinin ortaya çıktığını ve isminin de ”Diplomalı Dönerci” olarak bir kere kararlaştırdıklarını ifade eden eski genç mühendis yeni Dönerci Aksu Yaşa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kararlaştırdıktan sonra insanlar hep soracaklar işte, ‘siz daha önce ne iş yapıyordunuz falan filan’ ben inşaat mühendisiyim deyince ha diplomalı mühendis işte, diplomalı dönerci muhabbetti olacak. O kelime ağzımızdan çıktıktan sonra buranın ismini diplomalı dönerci olarak kararlaştırdık” dedi. Bu nedenle dükkanın adı Diplomalı Dönerci!

Sanal Şantiye
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Gaziray Banliyö Hattı Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile iş birliğinde hazırlanan Gaziray Banliyö Hattı Projesi’nde, Kültür Kongre Merkezi-Zeytinli Mahallesi, Mücahitler-Budak Mahallesi’yle Hastaneler-Oteller...