Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendisliği Okumanız İçin En İyi 6 Neden

İnşaat Mühendisliği Okumanız İçin En İyi 6 Neden

[adrotate banner="3"]

Bu yazının büyük bir bölümü https://www.brighthubengineering.com dan Türkçe’ye çevrilmiştir.


Her ne kadar ülkemizde inşaat sektörü gün geçtikçe daha da kötüye giden bir durumda olsa da dünya genelinde hala popülerliğini koruyor. Bu yazımızda inşaat mühendisliğini seçmeyi düşünen arkadaşlarımız için “İnşaat Mühendisliğini Seçmeleri İçin En İyi 6 Neden” den bahsetmek istedik. Umarız inşaat mühendisliği en kısa süre içerisinde ülkemizde hakettiği gerçek değerini yeniden bulur.

İnşaat mühendisliği günümüzde yaşadığımız dünyanın neredeyse tamamını kapsıyor. Bugün bir yapı yapılacağı zaman hiç kuşkusuz inşaat mühendislerinden yardım alınıyor. İnşaat mühendisleri toplumun bir arada yaşaması konusunda “Medeniyet Mühendisleri” olarak öne çıkıyor.

Bir karayolunda rampayı kullandıysanız ve uçmadıysanız, bunu bir inşaat mühendisi tasarladı. Köprüde yürüdüyseniz, bir binada yaşıyorsanız, bir baraja bakıyorsanız, bir istinat duvarını incelediyseniz, bu yapıların hepsi bir inşaat mühendisi tarafından tasarlandı.

“Harika, ama bunlar sıkıcı işler!” Diyor olabilirsiniz.

Eğer bunların hiçbiri ilginizi çekmiyorsa, o zaman bazı özelliklerini size açıklamama izin verin. Belki böylece meslek hakkında fikirleriniz değişir ya da inşaat mühendisliği mesleği hakkında daha fazla bilginiz olmuş olur.

1- İnşaat Mühendisleri Muhteşem Yapılar Yapıyor

Yukarıda birkaç örneğe değindik, ama inşaat mühendisleri bunların yanında çok daha muhteşem işleri de yaparlar.

Örneğin, Dünya’nın en yüksek binası, 828 metre yükseklikte olan Burj Khalifa’dır. Bu binada gün batımını iki defa seyredebilirsiniz. Alt katlarında bir kez seyredin ve asansöre atlayın tepeden tekrar batıp batmadığını kontrol edebilirsiniz. :)

Fiziksel yapıların yanında inşaat mühendisleri, kağıt veya bilgisayar üzerinde tasarımdan anlaşmalara kadar bir çok alanda aynı şekilde faaliyetler gösterebilirler.

Toplumun yaşamını sürdürmesi için kalıcı yapılar inşa etmek birçok insan için çok tatmin edici bir duygudur.

2- İnşaat Mühendisliği Maaşı Hiç Fena Değil

İnşaat mühendisi olmak için bir lisans derecesine ihtiyacınız var. Daha sonra, yüksek lisans derecesi ve daha da önemlisi profesyonel mühendislik (PE) lisansınızı alarak değerinizi ve gelirinizi artırabilirsiniz.

İstatistiklere göre, bir inşaat mühendisi için ortalama yıllık ödeme 2016 yılında 83.540 dolardı. Ülkemizde bu değerler özel sektörde uygulanmıyor olsada TMMOB aylık minimum 4.500 TL olarak belirlenmiştir.

Bu miktarlar inşaat mühendisliğini diğer mühendislikler arasında ilk sıraya yerleştirir ve ABD’deki ulusal gelir ortalamasının (48.664 $) neredeyse iki katıdır.

3- İnşaat Mühendislerine İhtiyaç Var(Global Ölçekte)

Mühendislik ihtiyacı artışı, nüfus arttıkça artar. Her ne kadar ülkemizde talep fazlası binlerce mühendis olsa da global ölçekte hala mühendis ihtiyacı bulunmakta.

- Advertisement -

İnşaat mühendisliği mesleğinin kariyerinin, ulusal ortalamanın %11 daha üzerinde bir büyüme göstereceği tahmin ediliyor. Artan nüfus için yeni altyapılar tasarlanması ve eski yaşlanmış altyapıların yenilenmesi ve geliştirilmesi gerekecek.

İş güvenliği koşullarının sağlanması ve işlerin bu çerçevede yürütülmesi için de inşaat mühendislerine ihtiyaç duyulur.

Tamam, o kadar güzel şeyler var, ama neden inşaat mühendisliği?

4- İnşaat Mühendisliği Farklı Alanlara Yönelmek İçin İdeal

İnşaat mühendisleri kariyerlerinde ilerledikçe, genellikle başka alanlarla da ilgileniyorlar. Proje yönetim işlerini üstleniyor, genç ve yeni mühendislere yardımcı oluyor, yöneticilik, denetçilik, müdürlük, mal sahipliği, girişimcilik ve daha birçok alana yönelerek farklı deneyimler kazanabilirler.

Gördüğünüz gibi, inşaat mühendisliği sadece bir başlangıç olarak düşünülebilir. Bir tasarımcı olarak devam etmek, yönetici olmak, sahaya inmek, girişimci olmak ve daha birçok seçeneğe yönelebilirsiniz.

5- Sahada ve Kirli, veya Ofiste ve Temiz

- Advertisement -

İnşaat mühendisleri, istedikleri kadar dağınık veya temiz olabilirler. “Nasıl yani ?” mi diyorsunuz.

Eğer kirlenmek, sahaya inmek istemiyorsanız, tasarım mühendisi olun ve ofiste temiz bir yaşam sürün. Uzun mesai saatlerine ve ofis şartlarına hazır olun!

Ama yok, ben sahada çalışanlarla beraber işleri takip edip kirlenmek istiyorum diyorsanız sizin içinde bir kariyer seçeneği var. Şantiye mühendisi olarak sahaya çıkın, iş güvenliği ekipmanlarınızı giymeyi unutmayın!

6- İnşaat Mühendisliği Birçok Disiplini İçeriyor

Beş büyük inşaat mühendisliği disiplini vardır:

 • Geoteknik Anabilim Dalı
 • Mekanik Anabilim Dalı
 • Hidrolik Anabilim Dalı
 • Yapı Anabilim Dalı
 • Ulaştırma Anabilim Dalı

Her disiplin toplumun sorunsuz şekilde bir arada yaşamasını sağlar.

Yukarıda ki listede de gördüğünüz gibi maddelerin her biri insanların hayatlarını düzgün bir biçimde yaşamaları için son derece önemli. İnşaat mühendisliğini tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biriside budur. İnşaat mühendisliğinin İngilizce karşılığı olan “Medeniyet Mühendisliği (Civil Engineering)” kavramı da bu durumu çok iyi bir şekilde anlatıyor.

*Yazıyı okuyan siz değerli takipçilerimize tekrar belirtmek isteriz ki bu yazı yabancı bir içerikten derlenerek yazılmıştır. Ülkemizde yaşanan  sektörel sorunlar ile çelişebilir.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

27 YORUM

 1. Evet kardeşim haklisin o kadar güzel işler yapıyoruz ki işsizlikten kahveci olan arkadaşımız mi dersin işsizlikten hurdacılık yapan arkadaşlarımız mi dersin bırakın bu içi boş övgüleri bu ülkede mühendisler artık para kazanamaz asgari ücret bile vermiyorlar artık emin olun ülke gerçeklerini yansıtın biraz yazılarınızda

 2. Güzel bir yazı elinize sağlık ama civil engineering konusunda katılmıyorum. Medeniyet mühendisliği olsun bu dalın adı denerek yola çıkılmamış. Onun farklı bir çıkış hikayesi var; çok eski dönemlerde diğer mühendislik dalları yokken inşaat mühendisliği ve askeri mühendislik varmış, bu iki dalın birbirinden ayrılması askeri olmayan mühendislik dalına “Civil” kelimesi eklenerek sağlanmış.

 3. Siz hiç haber okumuyormusunuz acaba yada etrafınızda hiç inşaat mühendisi yok mu öncelikle inşaat sektörü durdu yeni mühendise ihtiyaç yok devlete atanma böyle giderse 90 puanla olacak en son 85.kusur ile kapatti 2016 sınavı 2018 için daha atama olmadi sınavlar sadece 2 yıl da bir her yer 10 yıllık 5 yıllık denetim ister sakın böyle yazılara inanıp yazmayın bu mesleği yazık etmeyin kendinize

 4. Bu yazıları kim yazıyorya. Gençleri yanlış yönlendirmeye utanmıyor musunuz? Yok ihtiyaç varmış da maaşı iyiymiş de. Nerede yaşıyorsunuz siz? Şuan yeni mezunların hiçbiri iş bulamıyor. İlk iş görüşmemde 1200 lira maaş veriyoruz demişlerdi. Ona bile razıydım da ihtiyaçları yokmuş. 1 yıldır işsizim.

 5. Bu yazıyı okuyan liseli kardeşlerim sakın ciddiye almayın. Hepsi yalan. Ülkenin en iyi okullarında inşaat mühendisliği bitiren bir yığın arkadaşım iş bile bulamıyor. Bırak yüksek maaşı. Yazı tamamen kandırmaya yönelik. Sakın yazmayın. Çok pişman olursunuz. Sürünürsunuz.

 6. Yanlış meslek seçimi yaptık kabul ediyorum. Belki bundan 5 ya da 10 yıl önce mezun olsaymışız iyiymiş fakat şimdi gerçekten acı verici durumdayız. Bu yazıyı yazan yazarın iş hayatında nasıl bir konumda olduğunu bilemem ama birlikte mezun olduğum arkadaşlarımdan sadece birisi iş bulabildi. O da eğitimiyle ön planda olduğu için değil bağlantıları olduğu için. İş bulmak çok zor arkadaşlar şu piyasada haberiniz olsun.

 7. Ben de inşaat mühendisliği 4 .sınıf öğrencisiyim haber başlığını görünce Allah Allah acaba ben mi yanlış biliyorum inşaat sektörü bitmemiş miydi deyip bir umut haberde farklı birşey mi var acaba diyerek okumuş bulundum fakat sonra yapılan okuyucu yorumları daha inandırıcı geldi.

 8. Eğer bir dayınız yada amcanız yoksa torpiliniz ay pardon referansınız Türkiyede mühendislik dalını sakın seçmeyin genç arkadaşlarım çünkü artık yeni mezunların çoğu işsiz maalesef. Artik sektor muhendise doymuş. Hayalleriniz başka alanlara yönlendirin.

 9. Güzel giden hayatımda , inşaat mühendisligini tercih ederek hayatımın içine ettim… Bitti artık, yakın zamanda da duzelecegi yok.

 10. Aynen herkes okusun inşaat mühendisliğini, aylık maaşlar sekiz haneli olabiliyor biraz az gösterilmiş burada. Ayrıca denildiği gibi bir sürü anabilim dalı var, iş seçenekleri içerisinden eleye eleye seçin bir tanesini. Tabii o kadar bollukta karar verebilirseniz. Burj Khalifa güzel ama bizim ülkede neden iki katı yükseklikte bir tane olmasın ki. Mühendisler yapıyor, haydi hemen hayal edin ve o muhteşem yapıyı hayata geçirmeye hazır olun. Bu arada eğer bu mesleği seçerseniz lütfen örgütlenelim, ülkede sayımız o kadar az ki insan bir meslektaşıyla bir iki laflamak istiyor. Teşekkürler Sanal Şantiye, çok faydalı paylaşım.

 11. Bu meslek benim cocukluk hayalim suan 12. Sinifim yillar dir bu meslegi hayal ederek calisiyorum. Dedikleriniz de sonuna kadar haklisiniz napalim hayallerimizden kosup ac mi kalalim? Yoksa baska bi meslek secip omur boyu icimizde ukte mi kalsin?

  • çocukluk hayalinse vazgeçme tabi ki şuan inşaat mühendisleri için şartlar çok zor ama her meslekte olduğu gibi inşaat mühendisliğinde de iyi yetişmiş, gözü açık elemana işte var parada var.

   • ya kardeşim biraz realist olun ya. İyi yetişmişe para varmış. Sektörden bi haber olan kafasına göre sallıyor. piyasada şu an kaç tane iyi yetişmiş inşaat mühendisi var sen biliyor musun? 10 yıllık tecrübeli inşaat mühendisi kaynıyor ortalık. Yoldan çevirsen dev projelerde çalışmış zibilyon tane inşaat mühendisi bulursun. Yurtdışına çıkmak da hiç kolay değil. Fas’a gitmek istiyorsan başka. Arkadaşımız diyorsa benim babamın dev arsası var. Ben buraya hobi olarak inşaat yapıcam, kendimi eğlendiricem, o zaman seçsin, hayaliymiş sonuçta. Ama zaten zor şartlarda okuyacak olup hayatını idame ettirecek insanları bu laflarla gaza getirmeyin. Genç insanlar lafınıza uyar ileride çok pişman olur.

 12. Gençleri bu yalan haberlerle kandırıp gelecekleriyle oynamayın mezun olalı bir yıl oldu Ankaradaki iyi bir üniversiteden oldum halen işsizim gençler sağlık yada öğretmenlik seçin yoksa benim gibi kafayı yeyip oturursunuz

 13. mezun olalı 1 seneye yaklaşıyor referansı olmadan işe girebilen ne ben ne de haberini aldığım 1 kişi bile olmadı ben bir hata yaptım inşaat okudum soranlara mühendisim bile demiyorum artık iş yok güç yok ee yaş da geçiyor gidip öğretmenlik okuyan hemşirelik okuyan akranlarımız hiç okumadan vasıfsız işlerde başlayanlar hayatını kurmaya başladı biz emek verdik çalıştık iyi bir mühendis olmaya and içtik sabahlara kadar projeler yaptık prensipli olacaktık insan hayatı söz konusuydu bunlarla geçen 4 yılın ardından sonuçta hiçbir şey olduk iş aramaya çıktık dilenci muamelesi gördük şu an için hiçbir çıkar yol yok ailemiz evden kovana kadar tencereden 1 tabak yemek almaya devam edeceğiz fazlasını haketmiyoruz çünkü.

 14. Ya peki hic mi düzelmez bu sektör? Peki yurt dışında damı boyle batık?
  Kafam cok karıştı bu meslek bnim hayalim napim hayalimi mi birakim off ya nedir bu ogrencilerin cektigi!!

 15. Arkadaşlar kimse hayallerinden vazgeçmesin rızkı veren Allahtır mühendislik büyük bir meslek özel sektör şuan iyi durumda olmayabilir fakat bütün sektörler kötü durumda kamuda çalışmıyorsanız eğer siz kendinizi iyi yetiştirdiğiniz sürece Allah yolunuzu açar her türlü iş bulursunuz kimse mezun olunca sizi bulmaz siz arayacak bulacaksınız öğretmenlık yazın diyen arkadaşlar olmuş ben haberlerde öğretmen grevleri gördüm fakat mühendis grevine hiç rastlamadım görmedim .

  • şu söylediğin laflar öncelikle ayıptır günahtır. Öyle rızkı veren Allah nidalarını cümle içinde kullanınca iyi bir insan olmuyorsun. Siz arayıp bulacaksınız diyorsun, sanki aramıyoruz gibi. Öncelikle bu bile çok ayıp. Gir bi iş ilanlarına bak kaç başvuru alıyor, senin gibi insanların gazına gelen gençlerin hayatları kararıyor, bunun vebalini ödeyemezsiniz. Öğretmen grevi görmüş mühendis grevi görmemiş. Kardeşim işi olan grev yapar daha iyi şartlar için, işsiz adam nasıl grev yapsın?( ki ülkede öğretmenlerin hali de çok kötü). Saçma sapan konuşuyorsunuz ya. Eğitim sistemini batırdılar ülkenin, her sene binlerce mühendis mezun oluyor işsiz kalıyor, istihdam sağlayamayan devlet yeni bölümler açmaya devam ediyor, sonra neymiş rızkı veren Allahmış. Biz deney tahtası mıyız kardeşim ayıptır günahtır.

 16. Söylenenler doğruyu yansıtmıyor. Odtü mezunuyum ve bu mesleği yazdığım için çok pişmanım. Sektör çok kötü durumda. 2 yıldır kurumsal olarak bilinen büyük ama saçma ötesi bir firmada sürünüyorum. Sürekli bir yandan daha uygun bir iş arıyorum ancak imkanlar kısıtlı ve şartlar çok ağır. Maaşlar çok az. Mühendislik yapamıyorsun ve gerekmiyor da çünkü beklenti çok düşük. İnsanlar ileri görüşlü değil, kısaca vizyonsuz ötesi herkes ve sektör bitik. Hayatınızı karartmayın. Türkiye’de mühendislik diye bir şey yok. İnşaat mühendisliği zaten yok ve en kötü seçenek. Her alanda kendinizi aşırı geliştirip bir yerlere gelebilirsiniz bu istisnadır ama bu dediğim İnşaat Müh. için çok daha zordur ve çoğunlukla değmez. 3 günlük dünya için yanlış yola girmeyin. Gençliğinizi bitirmeyin.

 17. Mühendisler bu toplumun üvey evlatlarıdır. Ortalama bir mühendiste ki donanım iyi bir lise veya ilkokul öğretmeninden kat kat fazladır ama maalesef istihdam , iş imkanı yok. Yorumlarda bir arkadaşın dediği gibi dilenci muamelesi görüyoruz. Biz yandık siz yanmayın çok iyi bir üniversite de mühendislik kazanabilecek puanınız varsa kesinlikle tercih etmeyin. Ortalama bir puanınız varsa ve tekrardan üniversite ye hazırlanmak istemiyorsanız mutlaka öğretmenlik okuyun. Kpss de atanamayan öğretmenler gözümü korkutmamış olsalardı (çünkü o zaman kpss aşırı zor gibi düşünüyorum) kesinlikle öğretmenlik okurdum. Mühendislik okumayı göze almışsan zaten iyi bir matematik bilgisine sahipsin ki bu da seni herkesten iki adım öne geçirir ve kolaylıkla istediğin yere atanırsın. Kısacası Mühendislik okuma !

 18. İnşaat mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. 50binle girdiğim bölümüm şuan 140bin 150 bin ile alıyor. Bu bile her şeyi açıklıyor aslında. Yıllardır hevesini kurduğum mesleğe kavuştuğum zaman da mesleğin fişini çektiler resmen. Bu mesleğin fanatiği olarak ben pişman oldum yazdığıma ve şimdiden krokuyorum mezun olunca ne yapacağım diye. En iyisi mi gidin matematik falan okuyun. Sağolsunlar el birliğiyle mühendisliği bitirdiler imajını da yıktılar. Bazıları da çıkıp diyor ki iş var iş var. 2500 tlye çalışıyorsun kendine gel arkadaş mühendissin sen asgari ücretle çalışmak için mi 4 yıl okudun tonla strese karşı çıktın. Hal içler acısı kısacası bence yazmayın yazdırtmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR