Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat Mühendisliği Puanları Düşüyor!

İnşaat Mühendisliği Puanları Düşüyor!

Mühendislik bölümleri arasında taban puanları bakımından üst sıralarda bulunan inşaat mühendisliği bölümü, öğrenciler tarafından itibar görmesine rağmen üniversitelerin taban puanlarında son yıllarda düşüş yaşanıyor.

Bu durum öğrenci kalitesinde bir düşüş yaşandığını akıllara getiriyor. Gelecek yıllarda bu düşüş devam ederse, yeni mezunların inşaat sektöründe kalite düşüklüğü yaşatabileceği öngörülüyor.

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI

Aklınıza o senenin üniversite sınavının zorluk derecesine göre puanlarda oynama olacağı gelebilir. Bu yüzden de tercih yaparken başarı sırası dikkate alınır. Başarı sıralamasında da kayda değer bir düşüş yaşanıyor. Şimdi sizlerle Türkiye’nin inşaat mühendisliği bölümü için başarı sıralamasına göre en iyi 10 üniversitesinin rakamlarını inceleyelim…

Ele aldığımız 10 üniversitenin 2014-2017 yılları arasındaki 4 yıllık verileri karşımızda. Rakamları incelediğimizde istisnasız her üniversitenin başarı sıralamasında her yıl düşüş yaşandığını görebiliyoruz. Bu tabloda yer alan 10 üniversitenin dışındaki tüm üniversitelerde de durum aynı.

En iyi sıralamayla öğrenci kabul eden Boğaziçi üniversitesi, yıllar arasında sadece 5 kişilik kontenjan farkı olmasına rağmen 2014 yılında 3590. öğrenciyle kapatırken 2017 yılında 7160. öğrenciyi kabul etmiş. Başarı sıralamasında yaklaşık yüzde 100′ lük bir düşüş yaşanmış. Taban puanlarına baktığımızda 4 yıllık dönem için çok büyük bir değişim olmadığını düşünülebilir. Ancak unutulmamalıdır ki üniversite tercihlerinde esas olan başarı sıralamasıdır.

Burada tek tek her üniversitenin rakamlarını incelemeyeceğim. Tabloda her şey açıkça ortada zaten. Asıl önemli olan bu düşüşün nedeni nedir? Bu soru eğitime yön verenler tarafından irdelenmelidir. İngilizcede Medeniyet Mühendisliği olarak tabir edilen bu mesleğe gereken önem verilmeli ve bu doğrultuda öğrenci alımı yapılmalıdır.

NE YAPILABLİR?

Her yıl bir öncekine göre daha fazla mezun veren inşaat mühendisliği bölümü kontenjanları gerekli hesaplamalar yapılarak belirlenmelidir. Şu anda birçok iş bulamayan yeni mezunun bulunduğu sektörde ileride daha büyük sıkıntılar yaşanabilir. Çok fazla yığılma olmadan kontenjanlar düşürülüp daha nitelikli öğrenci alımı sağlanabilir. Bu şekilde yeni mezunlar, hem sektörün ihtiyacını karşılayabilir hem de iş bulmada çok fazla sıkıntı çekmemiş olurlar.

 

KAYNAK: basarisiralamalari.com

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

2 YORUM

  1. Haber biraz mesnetsiz olmuş 2014 ile 2017 arasındaki taban sırası düşüşü bölüm tercihi ile alakalı olmayıp, ÖSYM’nin üniversite sınavına giriş sisteminde 2014 sonrası yaptığı değişiklikle alakalıdır. 2014 senesinde aday öğrenciler sadece belirledikleri bir alandan sınava giriyordu (örn. Say -inşaat müh) ve ayrıca lisede okunan bölüm dışı tercihlerde okul puanı katkısı neredeyse normalin yarısının altındaydı. Bu durum 2015 ile değişti. Hem bölüm dışı seçimde okul katkisinin oranı arttırıldı hemde alan sınavları ayrı ayrı iki hafta sonunda 4 günde yapıldı. Buda 2014 senesinde 3590.(Boğaziçi üni) öğrencinin önüne en az 2000 adet eşit ağırlıklı başarılı öğrencinin geçmesine neden oldu ve taban sıralaması 7000 lere ulaştı. Bu sene değişen sistem eski sisteme benzediginden inşaat mühendisliği ve diğer tüm bölümlerde sayısal olarak taban puan ve sıralama artışı görülecektir . Yani bu durum tercih edilebilirlik nedeniyle değil sadece sistemle ilgilidir.

  2. Tolga: senin yorumunda da mesnet çökmesi meydana gelmiş. Çünkü dediklerin tamamen araştırılmamış bir durum. Öncelikle katsayı uygulaması 2014 değil 2010 dan beri uygulanmaktadır. Başarı sıralamalarının düşmesi gerçek durumu yansıtmaktadır yani eğitim sistemindeki çarpıklıklar ve neticesinde yaşanılan eğitim kalitesinin düşüklüğü bu durumun oluşmasında en büyük etmenlerden biridir. Bu sene bu durumun böyle olduğunu tercih aşamasında bulunduğumuz şu ağustos ayından sonra daha net görebilirsiniz. 35 er Türkçe ve matematik(tyt), 33 er tane de matematik ve Türkçe(ayt) net yapan biri sayısalda ilk 30000~40000 sıralamasında olması bu durumu çok iyi yansıtmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR

• Yeni REVIT STRUCTURE Eğitimi %82 İndirimli! Son gün 30 Eylül! ⇒KAYDOL
+