Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat Sektörü'nde Son Durumlar

İnşaat Sektörü’nde Son Durumlar

- Reklam-

Son zamanlarda yaşadığımız yoğun gündem ve ekonomik durumla birlikte inşaat sektörü de zor zamanlar yaşamakta. Ülkemizin son yıllardaki en önemli ve yoğun olarak çalışılan ve birçok insana iş kapısı olan yapı dünyası yeni gelişmelerle birlikte kendisini yeniden konumlandırmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

İnşaat şirketleri başta olmak üzere yapı malzemeleri, nakliye gibi sektörlerden tutun da inşaat sektörü ile ilintili ne varsa etkilemektedir. Örneğin inşaatlara yemek veren firmalar ya da kırtasiye malzemeleri satan firmalar da doğal olarak bu durumdan ilişkiden etkilenmektedir.

İnşaat sektörü piyasasındaki firmaların yaşadığı ekonomik zorluklarla birlikte işlerin durdurulması, yavaşlamalar hatta projelerin ertelenmeleri söz konusu. Bu kapsamda teknik elemanlar(mühendis, mimar vs.) ve diğer çalışanların da işsiz kalma durumları artmaya başladı.

Son yıllarda yurt dışı projelerin azalması ve küresel olarak nakit akışının tersi yönde ilerlemesi birçok ülkenin yeni projelere başlaması için gerekli olan kredilere ulaşamamasına ve daha temkinli hareket etmelerine neden oluyor. Farklı problemler ve krizler de cabası.

- Reklam-

construction and crane silhouettes at sunset appears

Her şerden bir hayır doğar derler ya da her kriz bir fırsattır düşüncesiyle hareket eden bazı inşaat sektörü firmaları ise sermaye arttırımı yaparak pozisyonlarını geliştirme yolunada gittiler. Yaşanan bu gelişmeler ışığında inşaat sektöründe bulunan ve yüksek karlı işler yapmaya çalışan sonradan inşaatçı firmalar belkide elenecek, piyasa gerçek firmalara ve onlarla iş yapan diğier insanlara kalarak daha rahat ve uygun koşullarda işler yapmaya ve bu sayede de kalitenin artması yönünde çalışacaklardır.

Bu sebeple inşaat sektöründe yaşanan daralmada hem pozitif hem de negatif durumların ortaya çıkması kaçınılmaz. Piyasa çalışanlarının yaşayacağı iş bulma sorunlarının ve çalışan fazlalığı oluşmasının önüne geçebilmek ise şu an zor görünüyor. Kapsamlı bir politika ile iş gücünün verimli kullanılabileceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak inşaat sektörü ciddi yavaşlamalar ve sorunlarla yüzyüze ancak her zaman umudumuzu korumamız gerektiğine inanıyorum.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kaçak yapıya arsa değerine göre ceza

Meclis’te bugün görüşülmeye başlayacak düzenlemeyle kaçak yapılara aykırılığın metrekaresine göre kesilen ceza sistemi değişiyor. Artık arsa değeri de cezalara eklenecek. Böylece her ilde uygulanacak...