Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat Sektörü'nde Son Durumlar

İnşaat Sektörü’nde Son Durumlar

Son zamanlarda yaşadığımız yoğun gündem ve ekonomik durumla birlikte inşaat sektörü de zor zamanlar yaşamakta. Ülkemizin son yıllardaki en önemli ve yoğun olarak çalışılan ve birçok insana iş kapısı olan yapı dünyası yeni gelişmelerle birlikte kendisini yeniden konumlandırmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

İnşaat şirketleri başta olmak üzere yapı malzemeleri, nakliye gibi sektörlerden tutun da inşaat sektörü ile ilintili ne varsa etkilemektedir. Örneğin inşaatlara yemek veren firmalar ya da kırtasiye malzemeleri satan firmalar da doğal olarak bu durumdan ilişkiden etkilenmektedir.

İnşaat sektörü piyasasındaki firmaların yaşadığı ekonomik zorluklarla birlikte işlerin durdurulması, yavaşlamalar hatta projelerin ertelenmeleri söz konusu. Bu kapsamda teknik elemanlar(mühendis, mimar vs.) ve diğer çalışanların da işsiz kalma durumları artmaya başladı.

Son yıllarda yurt dışı projelerin azalması ve küresel olarak nakit akışının tersi yönde ilerlemesi birçok ülkenin yeni projelere başlaması için gerekli olan kredilere ulaşamamasına ve daha temkinli hareket etmelerine neden oluyor. Farklı problemler ve krizler de cabası.

construction and crane silhouettes at sunset appears

Her şerden bir hayır doğar derler ya da her kriz bir fırsattır düşüncesiyle hareket eden bazı inşaat sektörü firmaları ise sermaye arttırımı yaparak pozisyonlarını geliştirme yolunada gittiler. Yaşanan bu gelişmeler ışığında inşaat sektöründe bulunan ve yüksek karlı işler yapmaya çalışan sonradan inşaatçı firmalar belkide elenecek, piyasa gerçek firmalara ve onlarla iş yapan diğier insanlara kalarak daha rahat ve uygun koşullarda işler yapmaya ve bu sayede de kalitenin artması yönünde çalışacaklardır.

Bu sebeple inşaat sektöründe yaşanan daralmada hem pozitif hem de negatif durumların ortaya çıkması kaçınılmaz. Piyasa çalışanlarının yaşayacağı iş bulma sorunlarının ve çalışan fazlalığı oluşmasının önüne geçebilmek ise şu an zor görünüyor. Kapsamlı bir politika ile iş gücünün verimli kullanılabileceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak inşaat sektörü ciddi yavaşlamalar ve sorunlarla yüzyüze ancak her zaman umudumuzu korumamız gerektiğine inanıyorum.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Elazığ’da 5’inci kattan işçiler iskeleyle düştü: 5 yaralı

Elazığ’da bir inşaatın tünel kalıp sistemini ayarlayan işçiler 5'inci katındaki iskelenin aşağı düşmesi sonucu yaralandı. 5 işçinin yaralandığı olay ile ilgili inceleme başlatıldı.Olay, Merkeze...

Atık Su Arıtma Nedir? Atık Sular Nasıl Değerlendirilir?

Evlerden, sanayi tesislerinden, ticari işletmelerden, kurumlardan ve benzeri binalardan kullanıldıktan sonra boşaltılan sular; atık su olarak tanımlanmaktadır. Dünyada su kaynakları hızlı bir şekilde azalmaktadır....

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

SON YORUMLAR