Ana Sayfa İnşaat Sektöründeki Durgunluğa İlaç Yurtdışı mı?

İnşaat Sektöründeki Durgunluğa İlaç Yurtdışı mı?

Türk müteahhitleri son zamanlarda Türkiye’deki inşaat sektörününde içinde bulunduğu belirsizlikten, çelikteki ve diğer inşaat malzemelerindeki fiyat artışından dolayı yüzünü yurt dışına; kardeş ve komşu ülkelere yöneltmeye devam ediyor.

Türkiye’deki inşaat yatırımlarını azaltan firmaların, bu boşluğu doldurmaları için yurtdışına yönelmeleri muhtemel görünüyor. Yurt dışında büyük projeler yapan firmalarımızın bu süreçten sonra inşaat sektöründe daha fazla yurt dışına yatırım yapacağı öngörülüyor.

Aşağıdaki haberde de Kazakistan’da ki Türk müteahhitlerinin durumu ele alınıyor.

KAZAKİSTAN’DAKİ İNŞAAT SEKTÖRÜNE TÜRK DAMGASI

Türk müteahhitlerin Kazakistan’da hayata geçirdiği inşaat projelerinin toplam değerinin 21 milyar Doları aştığı belirtildi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin her yıl giderek artıyor. İki ülke arasında başta inşaat olmak üzere her alanda karşılıklı ticari ilişkiler giderek ivme kazanıyor. Bu ilişkiler, Kazakistan’daki Türk inşaat firmalarının hayata geçirdiği projelerde de kendini gösteriyor.

Bu arada iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 26. yılında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye’ye bir resmi ziyaret gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine resmi ziyaret için gelecek olan Nazarbayev, ziyaret çerçevesinde Erdoğan ile görüşecek ve Türkiye-Kazakistan Üçüncü Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısına katılacak.

YENİ ANLAŞMALAR İMZALANACAK

Toplantıda, inşaat, ekonomi, ticaret, ulaştırma, savunma, eğitim ve kültür gibi alanlarda iş birliğinin artırılması konularının ele alınması ve çeşitli anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

Türkiye, Kazakistan ile ticari ve ekonomik ilişkilerini istikrarlı bir şekilde artırmayı ve derinleştirmeyi hedeflerken, 20 yıl önce ancak 250-260 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşen karşılıklı ticaret hacmi 2006 yılında 1,7 milyar dolara ulaşması dikkat çekiyor.

2017 yılı itibarıyla Türk müteahhitlik firmalarınca Kazakistan’da üstlenilen projelerin toplam değeri 21 milyar doları aşması da iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bir başka önemli göstergesi olarak ön plana çıkıyor.

Haber kaynak: emlakdream.com/kazakistandaki-insaat-sektorune-turk-damgasi/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Serkan ÇETİN
Serkan ÇETİN
Gazi Üniversitesi - İnşaat Mühendisliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

SON YORUMLAR