Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat Sektöründeki Durgunluğa İlaç Yurtdışı mı?

İnşaat Sektöründeki Durgunluğa İlaç Yurtdışı mı?

Türk müteahhitleri son zamanlarda Türkiye’deki inşaat sektörününde içinde bulunduğu belirsizlikten, çelikteki ve diğer inşaat malzemelerindeki fiyat artışından dolayı yüzünü yurt dışına; kardeş ve komşu ülkelere yöneltmeye devam ediyor.

Türkiye’deki inşaat yatırımlarını azaltan firmaların, bu boşluğu doldurmaları için yurtdışına yönelmeleri muhtemel görünüyor. Yurt dışında büyük projeler yapan firmalarımızın bu süreçten sonra inşaat sektöründe daha fazla yurt dışına yatırım yapacağı öngörülüyor.

Aşağıdaki haberde de Kazakistan’da ki Türk müteahhitlerinin durumu ele alınıyor.

KAZAKİSTAN’DAKİ İNŞAAT SEKTÖRÜNE TÜRK DAMGASI

Türk müteahhitlerin Kazakistan’da hayata geçirdiği inşaat projelerinin toplam değerinin 21 milyar Doları aştığı belirtildi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin her yıl giderek artıyor. İki ülke arasında başta inşaat olmak üzere her alanda karşılıklı ticari ilişkiler giderek ivme kazanıyor. Bu ilişkiler, Kazakistan’daki Türk inşaat firmalarının hayata geçirdiği projelerde de kendini gösteriyor.

Bu arada iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 26. yılında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye’ye bir resmi ziyaret gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine resmi ziyaret için gelecek olan Nazarbayev, ziyaret çerçevesinde Erdoğan ile görüşecek ve Türkiye-Kazakistan Üçüncü Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısına katılacak.

YENİ ANLAŞMALAR İMZALANACAK

Toplantıda, inşaat, ekonomi, ticaret, ulaştırma, savunma, eğitim ve kültür gibi alanlarda iş birliğinin artırılması konularının ele alınması ve çeşitli anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

Türkiye, Kazakistan ile ticari ve ekonomik ilişkilerini istikrarlı bir şekilde artırmayı ve derinleştirmeyi hedeflerken, 20 yıl önce ancak 250-260 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşen karşılıklı ticaret hacmi 2006 yılında 1,7 milyar dolara ulaşması dikkat çekiyor.

2017 yılı itibarıyla Türk müteahhitlik firmalarınca Kazakistan’da üstlenilen projelerin toplam değeri 21 milyar doları aşması da iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bir başka önemli göstergesi olarak ön plana çıkıyor.

Haber kaynak: emlakdream.com/kazakistandaki-insaat-sektorune-turk-damgasi/

Serkan ÇETİN
Serkan ÇETİN
Gazi Üniversitesi - İnşaat Mühendisliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Kiriş Nedir? İnşaatta En Çok Kullanılan Kiriş Örnekleri

Kiriş Nedir? Kiris, boyu doğrultusundaki eksenine dik kuvvetlerin etkisi altında bulunan çubuk; döşemeden gelen yükleri düşey taşıyıcılara aktaran, eğilmeye dayanıklı strüktür ögesi olarak ifade ediliyor. Bina...

Dolmuş Taksinin İcadı