Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat Sektöründeki Durgunluk 2 bin İş Kalemini Etkiliyor

İnşaat Sektöründeki Durgunluk 2 bin İş Kalemini Etkiliyor

Aynes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Serin, tarım ve inşaat sektöründeki durgunluk ve daralmanın piyasalarda 2 bin kalemi etkilediğini bildirdi.

Ülkede inşaat ve tarım sektöründe daralma olduğunu belirten Serin, bu daralmanın inşaat sektöründe kendisini 2015 yılının ilk ayında itibaren etkisini gösterdiğini kaydetti. İnşaat sektörünün ülkede 5 ve 7 yıllık periyotlar halinde daralma gösterdiğini vurgulayan Serin, daralmanın bir yılı aşkındır devam ettiğini, bunun piyasaları olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü.

Antalya Manavgat ilçesinde Manavgat Girişimci İşadamları Derneği’nin(MAGİAD) tecrübe paylaşım toplantısında işadamlarına konuşma yapan Serin, özellikle inşaat sektöründe durgunluğun piyasalarda yumurta satışlarını bile etkileyebileceğini ifade etti. İnşaat ve tarım sektöründeki durgunluğun halen sürdüğünün altını çizen Serin, Türkiye’nin Rusya gibi doğal kaynakları zengin bir ülke olmadığını kaynakları kıt olduğu için iç piyasanın durgun olmaması gerektiğini kaydetti.

İki sektördeki durgunluğun uzun vadeli olmaması için yabancı yatırımcıların ülkeden paralarını çekmemesi gerektiğine dikkat çeken Serin, Ülkemizde inşaat sektörü zayıflarsa çoğu iş kolu ve bunlarda beslenen kalemlerde zayıflar. Bu öyle bir etkilemedir ki yumurta satışlarını bile etkiler. Daralmanın ve durgunluğun önünün açılması için yatırımcının da önü açılması gerekir. Umarım inşaat sektöründeki kırılma ve durgunluk kendisini tarım sektöründe de kendisini göstermez. Bu iki sektör bir birini besliyor. Tarım sektöründe durgunluk olmazda inşaat sektöründeki kırılgan yapıyı kısmen kapatır. 2015 ekonomik açısında zorlu bir yıl. ” diye konuştu.
Kaynak: Cihan

İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Soğuk algınlığından koruyan ve antioksidan içeren kış çayı tarifleri

Diyetisyen Perihan Kılıç, kışın tüketilen çaylarının tüketim sıklığı ve pişirme yönteminin sağlık açısından önemine vurgu yaparak, “Bitkinin odun ve kök kısımları pişireceksek eğer kaynatmalıyız....