Ana Sayfa Güncel Haberler İntihar Saldırısında 3 Türk Mühendis Hayatını Kaybetti

İntihar Saldırısında 3 Türk Mühendis Hayatını Kaybetti

Afganistan’da EMTA isimli Türk inşaat şirketinde çalışan personeli taşıyan minibüse intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda üç Türk mühendis hayatını kaybetti, bir mühendis de yaralandı.

Ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinde yerel saatle 07.15’te düzenlenen saldırının, yapımına yeni başlanan bir polis merkezi inşaatı yakınlarında gerçekleştirildiği açıklandı.

Anadolu Ajansı’na konuşan valilik sözcüsü Ahmadziya Abduzey, saldırıya uğrayan mühendis ve işçilerin Behsud bölgesindeki inşaatta çalıştığını belirtti.

İntihar saldırganın motosikletli olduğunu söyleyen Abdülzay, üç mühendisin yaşamını yitirdiği saldırıda bir Türk mühendisin de yaralandığını ifade etti.

Polis, saldırıda yaralananlar arasında bir Afgan çocuğun da bulunduğunu açıkladı.

Hürriyet’e konuşan Türk Dışişleri Bakanlığı yetkileri, saldırıda hayatını kaybeden mühendislerin cenazelerinin şu dakikalarda Kabil’e nakledildiğini belirtti. Cenazelerin Türkiye’ye getirilmeleri için askeri uçak hazırlıkları yapıldığı öğrenildi.

İmo’dan gelen açıklama ise şöyle:
Yine Afganistan, yine katliam

Afganistan`ın Celalabad bölgesinde faaliyet yürüten bir inşaat firması çalışanlarını taşıyan servis aracına düzenlenen saldırıda ilk gelen bilgilere göre üç vatandaşımız hayatını kaybetti. Ölenler arasında bir proje müdürü, bir ustabaşı ve bir işçinin olduğu, ayrıca yaralananlar bulunduğu öğrenildi. Daha sonra saldırıda kaybettiklerimizden birinin meslektaşımız, 1960 doğumlu ve 1985 ODTÜ mezunu inşaat mühendisi Fuat Taş olduğu anlaşıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, hem meslektaşımız Fuat Taş, hem de diğer çalışma arkadaşlarının kaybı dolayısıyla üzüntülerimizi, başsağlığı ve sabır dileklerimizi paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bu vahim olay vesilesiyle bir kez daha yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın can güvenliği sorununa dikkat çekiyor ve sorunu ulusal bağlamda ele almak gerekliliğine vurgu yapıyoruz.

Şu gerçek artık tüm çıplaklığı ile gözler önündedir: Yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın can güvenliği sorunu bulunmaktadır. Son on yıldır; özellikle Afganistan ve Irak`ta sayısız kereler vatandaşlarımız saldırıya uğramış, onlarca meslektaşımız yaşamını yitirmiştir.

Kayıtlarımıza göre; Ufuk Aydın,  Eyüp Örel, Niyazi Berberoğlu, Ayhan Birci, Mehmet Korkmaz, Mustafa Fırat, Ahmet Hamdi Saral, Erkan Helvacıoğlu ve Yüksel Öksüz isimli meslektaşlarımız öldürülmüştür. Yaralanan ve iş göremez durumda kalan çok sayıda meslektaşımız, inşaat işkolu çalışanı vardır. Yurtdışı işlerde sadece terör saldırılarında değil, iş ve trafik kazalarında da insanlarınız ölmektedir.

Türkiye ekonomisi için özellikle inşaat firmalarının yurtdışında aldığı işler önemlidir ancak insana ve güvenliğe bu öneme uygun yaklaşım sergilenmemektedir. Bu sorunla ilgili merkezi ve bütünlüklü bir devlet politikası geliştirilmesi gerekliliği her talihsiz olaydan sonra gündeme gelmekte, ne yazık ki olayın sıcaklığı geçer geçmez konu gündemimizden çıkmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin yurtdışı işleri denetlemesi, güvenlikle ilgili önlem alması ya da firmaları bu noktada teşvik etmesi, yaptırım uygulaması gerekmektedir. Öncelikle ilk iş olarak, yurtdışında iş yapan firmaların güvenlik önlemlerine yatırım yapması sağlanmalıdır.

Yurtdışı işlerde çalışan meslektaşlarımızın sağlığından ve hayatından duyduğumuz endişeyi, yeni olayların önlenmesini sağlamak amacıyla kamuoyuyla paylaşıyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SourceMilliyet

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu - İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Yapıda Oluşan Deprem Kuvvetini Kafanızda Canlandırın

(Yazı inşaat mühendisleri için yazılmıştır)Bir dizayn yapıyorsunuz, ama dizayn ettiğiniz binadaki esas kuvvet olan deprem kuvvetini bilmiyorsunuz. Gel gelelim inşaat mühendisi olarak dizayn ettiğiniz...

Gezen Küçük Evler: Küçük Ölçekli Mimaride Esneklik ve Hareketlilik

Gezen Küçük Evler: Küçük Ölçekli Mimaride Esneklik ve Hareketlilik Tekerleğin nerede ve ne zaman icat edildiği tam olarak belli değil, ancak tekerleğin tarihi üzerine bir...

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi!

"Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik"in bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar...

İMO: Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

İMO:Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz! 15 Eylül 2020 tarihinde Yapı Denetim Firmasında görev yapmakta olan bir İnşaat mühendisi, Ankara Mamak`ta yaptığı...

SON YORUMLAR

• Yeni REVIT STRUCTURE Eğitimi 41.99₺! Son gün 30 Eylül! ⇒KAYDOL
+