Dünyanın en güçlü rüzgar türbinlerine ev sahipliği yapan Aberdeen Açık Deniz Rüzgar Çiftliği, nihayet faaliyete geçti ve Birleşik Krallık için elektrik üretmeye başladı.

İsveçli enerji şirketi Vattenfall tarafından geliştirilen ve İskoçya açıklarında denize kurulan rüzgar çiftliği (European Offshore Wind Deployment Centre), sonunda faaliyete geçti. Birleşik Krallık Ulusal Elektrik Şebekesi için ilk elektriğini üreten enerji merkezi, açık deniz rüzgar çiftliklerinin yaygınlaşması adına önemli bir adım olarak görülüyor.
Aberdeen Offshore Wind Farm olarak da bilinen enerji tesisi, MHI Vestas tarafından geliştirilen dünyanın en güçlü enerji türbinlerine (8.8 MW) ev sahipliği yapıyor. 8.8 MW’lık bu türbinlerden iki tanesine sahip rüzgar çiftliğinin toplam kapasitesi 92.4 MW.
Aberdeen Offshore Wind Farm, bugüne kadar geliştirilen en güçlü rüzgar türbinlerine sahip olmasının yanı sıra kurulum aşamasında yaşadığı sorunlarla da gündeme gelmişti.
European Offshore Wind Deployment Centre, açık deniz rüzgar çiftlikleri için önemli bir araştırma merkezi olacak. Tesiste, suda yaşam ve rüzgar çiftliğinin çevredeki insanlar üzerindeki sosyoekonomik etkileri gibi birçok konuda araştırma projeleri yürütülecek.
Kaynak: donanimhaber.com

 

 

 

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here