Ana Sayfa Güncel İstanbul Avcılar’da Birçok Vatandaş Hasarlı Evlerinden Taşınıyor

İstanbul Avcılar’da Birçok Vatandaş Hasarlı Evlerinden Taşınıyor

İstanbul’da meydana gelen 5.8’lik korkutan depremin ardından Avcılar’da konutları mühürlenen insanlar, ‘hasarlı bina matematiği” ile karşı karşıya kaldı. Evleri boşaltılan ve maddi olarak çıkmaza giren ailelere, Avcılar genelinde müteahhitlerin ‘fahiş fiyatlar’ ile yenileme teklifi ile ikinci bir şok yaşıyor. Vatandaşların birçoğu ise hasarlı binasını bildirmekten çekinirken yetkililerin ilgisizliğinden dert yanıyor.

Silivri açıklarında tam bir ay önce meydana gelen 5.8’lik korkutan depremin ardından gözler, bir caminin minaresinin de yıkıldığı 17 Ağustos 1999 yılında en çok hasarı alan ilçe olan çevrildi. İlçe genelinde yine onlarca ev oturulamayacak ‘riskli’ denilerek belediye ekipleri tarafından mühürlendi. İddiaya göre, mühürlenen evlerde oturan vatandaşlara evlerinin yeniden yapılması için destek verilmiyor. Büyük mağduriyet yaşayan ev sahipleri yıkılacak evlerin yeniden inşaatı için gelen müteahhitlerin metre kare başına 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arası rakamlar istemesinden ve birçoğunun bunun ödeyecek durumda olamamasından şikayetçi. Yaşanan olay sonrası başta belediye ve yetkililerin kendilerine imkan sunulmasını isteyen ailelerin birçoğu ise taşınmaya başladı. İlçe genelinde taşınmaların artması ise dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili konuşan ilçe sakinlerinden Şükriye Özgül, insanların hasarlı bina matematiği yüzünden çıkmazda olduğunu ve birçoğunun hasarlı binalarını bildirmekten çekindiklerini ifade ederek, “İnsanların birçoğunda ciddi anlamda ‘hasarlı bina bildirimi yaparsam, yıkılırsa binam tekrar inşaatını yapmam zor olur’ anlamında korku var. Aslında neden zor olur anlamına bakarsak hem yerel belediyelerden hem büyükşehir hem de devletten ciddi anlamda bu tarz insanlara destek sağlanması gerekiyor. Çünkü müteahhitler çok fahiş fiyatlar istiyor bunu da biliyorum. Biz de görüştük binamızı yenilesek mi acaba diye düşündük. 2 bin ile 2 bin 500 arasında metrekare başına telaffuz söz konusu. Baktığımız da Avcılar’da ve diğer ilçelerde insanların sosyo-ekonomik durumu belli aslında. Hepimiz maaşlı çalışan insanlarız. Böyle insanları düşündüğünüz de büyük kısmının ev taksitleri de devam ediyor. Tekrar borçlanmak anlamına geliyor bu durum. 100 metrekarelik daire de otursanız bile bahsedilen rakamlar çok ciddi rakamlar” dedi.

Yeni yapılacak binaların da 5 kat üstüne izin olmadığını belirten Özgül, “Bildiğim kadarıyla Avcılar’da 5 kat üzerinde binalara yapı izni yok. Bu 5 katın üzerinde yapı izni ile alakalı düzenlemenin mutlaka getirilmesi gerekiyor. Avcılar ile alakalı bir düzenleme yapılsın. Bu sadece Avcılar Belediyesi’ne bırakılmasın, büyükşehir belediyesi de bu anlamda bize destek olsun” diye konuştu.

Yapı denetim firmalarının verdiği rapor anlaşılmaz

Özgül, insanların mağduriyetleriyle ilgilenilmediğini ifade ederek, “Belediye yetkilileri, sadece geliyorlar ve binaya bakıyorlar, burayı boşaltın diyorlar. Bina sakinine gelip durumun nasıl paran var mı yok mu diye sormuyor. Nerede kalacaksın ne yapacaksın diye sormuyor. Belediyenin sadece yaptığı kendi mimarlarını yönlendirip yıktırmanın derdinde. Millete rapor çıktıktan 3 ay içinde boşaltın deniliyor” şeklinde konuştu.
Yapı denetim firmalarının karot örneği alındıktan sonra verilen raporların anlaşılmaz teknik terimler ile yazıldığını da dile getiren Serkan Özgül, “Millete sayfalarca rapor veriliyor. Bakıyor insanlar anlamıyor bunu. Halka hitap etmiyor halkın dilinden değil” dedi.

 

Kaynak:İHA

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

Bir Mühendis Gözüyle Ayasofya

Bu yazımızda yeni statüsüyle, Ayasofya Cami'nin teknik özelliklerini bir mühendis gözüyle, sizlerle beraber incelemeye çalışacağız.https://www.youtube.com/watch?v=GpwEML8Vo5A "Ayasofya" Ne Anlama Gelmektedir? Eski Yunanca'da "sofya" sözcüğü bilgelik anlamında kullanılmakta...

SON YORUMLAR