Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Geoteknik İstinat Duvarları Nasıl İnşa Edilmeli?

İstinat Duvarları Nasıl İnşa Edilmeli?

Son aylarda sıkça devrildiğini duyduğumuz istinat duvarları, yapımında gereken özen gösterilmediği takdirde büyük kazalara sebebiyet verebiliyor.

Su, istinat duvarları için büyük sorun teşkil ediyor. Bu yüzden suyun tahliyesi için gerekli uygulamalar  yapılmalıdır. Aksi takdirde bizim yol oluşturmadığımız su, kendi yolunu bulacaktır.

TEMELDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Temel aşamasında muhakkak zeminden gelen su tahliye edilmelidir. Eğer suyu tahliye edemezsek dökeceğimiz temel betonu suyla karışmış olur. Bundan dolayı da betonun dayanımı düşer.

Ayrıca, özellikle çok yüksek istinat duvarlarında temel mümkün olduğu kadar geniş tutulmalıdır. Saha tecrübelerine dayanarak gerekli görülen durumlarda  projede verilmiş boyutlardan daha büyük olarak inşa edilebilir.

İŞÇİLİK ÇOK ÖNEMLİ

Demir işçiliği kontrol edilmelidir. Çirozlar projede belirtilen  miktardan kesinlikle az olmamalıdır. Pas payları da belirli aralıklarla yerleştirilmelidir.

İstinat duvarları, çoğunlukla üzerine sıva veya başka bir işlem uygulanmadan sade halde bırakılır. Bu yüzden kalıptan düzgün bir şekilde çıkması gerekir. Bunun için brüt beton tavsiye edilir ancak maliyetinden dolayı müteahhitler pek tercih etmezler. En azından pürüzsüz bir yüzey elde edebilmek için plywoodlar yağlanmalıdır. Eğer yağlama işlemi uygulanırsa kalıp daha kolay ayrılacaktır.

BARBAKAN NEDİR?

İstinat duvarları vb. yapıların arkasındaki suların birikip duvara, yapıya zarar vermesini önlemek için bırakılan deliklere barbakan denir. Yaklaşık olarak zeminden 10 cm yukarıda tertiplenmeye başlanıp yatay ve düşeyde ihtiyaca göre yeterli aralıklarla şaşırtmalı biçimde yerleştirilirler. Düşeyde en azından dolgunun geleceği seviyeye kadar yerleştirilmelidirler.

barbakan

Eğer yeterli sayıda barbakan bırakılmazsa su yeterince tahliye edilemez. İstinat duvarları oluşan su basıncı nedeniyle devrilebilir. Çünkü suyun önünde insanoğlunun inşa ettiği bir yapının durması çok zordur. Mantıklı olan suya en uygun yolu oluşturmaktır.

Dolgu yapılmadan önce ilave tahliye amacıyla drenaj borusu serilmelidir. Üzerinde delikleri olan drenaj borusu suyu içine alarak istenilen yere iletilmesini sağlar. Ayrıca dolgu malzemesinin delikleri tıkamaması için boru, geotekstil keçe adı verilen malzeme ile kaplanabilir.

KAYNAK: Erdem Fidan

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın AlDiğer UDEMY Eğitimleri

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Kanal İstanbul İçin İhale Hazırlığı

Kanal İstanbul İçin İhale Hazırlığı | Kanal İstanbul, İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz'den Marmara Denizi'ne uzanması tasarlanan bir su yolu projesidir. Bu büyük projede ihale...

Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Malzemesi Nedir? Kauçuk veya plastik ham maddelerden mamul, ülkemizdeki standart kalınlıkları 1.2 mm ile 2.0 mm arasında değişen, taşıyıcılı veya...

Ankraj Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Ankraj Nedir? Ankraj kavramı tahmin edildiği üzere ingilizce kökenli bir kelime olan anchor kelimesinden gelmektedir. Ankraj nedir? sorusunda daha yerinde cevap verebilmek adına gelin bu...

Kamu bankalarından merakla beklenen 4 yeni kredi paketi

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen kredi rakamları açıklanıyor. Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere, taşıt kredisi ve mobilyadan tatile dört yeni kredi...

SON YORUMLAR