Ana Sayfa Blog Kazıklı Radye Temeller Nedir?

Kazıklı Radye Temeller Nedir?

Kazıklı radye temeller, bir diğer ismi derin temeller olan sistemleri yazımda ele almaya çalışacağım. Kazıklı radye temel sistemlerinde kazıklar, zemin içine yerleştirilir. Zemin içerisine yerleştirilen kazık türleri malzemelerine göre değişkenlik gösterir. Kazıklar ahşap, çelik ya da beton malzemelerden tasarlanıp, kazıklı radye temel sistem içerisinde kullanılır. Sahada uygulama tekniği, tasarım ve yapım teknikleri farklılıklar gösteren, yapı elemanları arasında ciddi bir öneme sahip bir yapısal elemandır.

Kazıklar yapım teknikleri, kullanılan malzeme ve uygulama gibi faktörlere göre sınıflandırılır. Malzemeye göre sınıflandırdığımızda ahşap, çelik, beton olmak üzere üç farklı malzeme türünde tasarımlar gerçekleştirilebilir. Yapım tekniğine göre itme-çakma kazık, yerinde dökme namı diğer “fore kazıklar” olmak üzere iki farklı şekilde sınıflara ayırmak mümkündür.

Bir temel sisteminin derin temel veya kazıklı radye temel denilebilmesi için, Df / B oranı 1’den büyük olması gereklidir. Df / B oranı 1’den büyük olan yapı temelleri derin temel olarak adlandırılır. Bir yapının temeli neden kazıklı radye temel seçeriz diye soracak olursak bunların cevaplarını şöyle verebiliriz.

  • Yapı yüklerini daha aşağıdaki taşıyıcı tabakalara yapı içerisinde veya temelde fazla dolaştırmadan hızlı bir şekilde aktarmak istiyorsak kazıklı radye temel bizim sorunumuza şartlarında el vermesi ile çözüm bulacaktır.

  • Tasarlanan yapıda, temel yeraltı su seviyesi altındaysa şayet, temel kaldırma etkisine uğrayacaktır. Yapı aynı zamanda rüzgar etkisi altında bulunacağı için kule temellerinde döndürme etkilerine karşı koymak için binanın temeli kazıklı radye temel olarak seçilebilir.

  • Yapının bulunduğu muhitte zemin yeteri kadar sıkı değil ise, kazık çakma işlemi gerçekleştirilir. Kazık çakma işlemi ile birlikte zemin iyice sıkışarak zeminde iyileşme sağlar.

  • Yapının bulunduğu muhitte zeminden dolayı veya başka sebeplerden kaynaklı sorunları yüzeysel temellerle oturma kriteri sağlanamıyorsa, yapı yüklerini daha aşağıdaki tabakaya ileterek sağlamak için kullanılır.

  • Temele etki eden, temeli zorlayacak, temele zarar verecek yatak yüklere karşı temelde ilave destek sağlamak amacıyla kullanılır.

Zeminin yapısına göre kullanımına karar verilen derin temeller veya diğer bir ismi ile kazıklı radye temellerin kullanımlarına bu şartlar sonuçlarında karar verilir, uygulanır ve hesaplanır. Sizleri çok fazla sıkmadan olabildiğince hesaba kitaba girmeden herkesin anlayabileceği şekilde kazıklı radye temellerin kullanımını anlatmaya çalıştım.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Enes Subaşı
Enes Subaşı
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği öğrencisiyim. bi'Şantiye sayfasında bilgi moderatörlüğü yapıyorum. Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde faal olarak görev yapmaktayım. Sakarya Üniversitesi YediHilal klübünün öğrenci temsilci başkanlığını yapıyorum. Revit, Excel, Word, Power Point, C++, AutoCAD programlarına başlangıç, orta ve ileri seviye düzeylerinde bilgim vardır. Sanal Şantiye yazarıyım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Ağaçların Üzerinde Bir Yol

Bu yol gerçekten çok güzel bir mimariye sahip. Camp Adventure adlı inanılmaz ve yaratıcı bir şekilde tasarlanmış doğa yürüyüş yolu ve gözlemevi, Danimarka'nın Kopenhag şehrinde,...