Ana Sayfa Güncel Haberler Keban’da Tüm Tahliye Kapakları Açıldı

Keban’da Tüm Tahliye Kapakları Açıldı

Başta Fırat Havzası’na düşen yağış miktarının yüksek olması ve Karasu, Per, ve Murat nehirlerinden gelen taşkın riskinden dolayı Keban Baraj Gölü tahliye kapakları açıldı. Olası tüm risklerin ortadan kaldırılması için çalışmalara devam edildiği de gelen bilgiler arasında. İlk olarak 17 Mayıs günü üç tahliye kapağının açıldığı belirtilirken 20 Mayıs’ta da diğer 3 tahliye kapağı açılmış oldu. Böylelikle su kodu seviyesinin en üst noktaya yaklaşmasıyla birlikte tüm tahliye kapaklarının açılması gerçekleşti.

Keban Kaymakamı Açıkladı

Elazığ ve tüm bölge için büyük öneme sahip Keban Baraj Gölü ile ilgili gelişmeleri bizzat Keban Kaymakamı Ersin Tepeli açıkladı. Suyun birikmesinin devam etmesi ve yağışların bu dönemde beklentileri aşmasıyla tahliye kapaklarının hepsinin açıldığını ifade etti. Havzadan Keban Baraj Gölü’ne saniyede 2 bin 500 metreküp su geldiğinin altı çizildi. Buna karşın saniyede akış 600 metreküp seviyesinden tahliye kapaklarının açılmasıyla bin 900 metreküpe kadar çıkarıldı.

Keban’da Tüm Tahliye Kapakları Açıldı

15 Yıl Sonra İlk Kez Tahliye Kapakları Açıldı

Elektrik üretiminin gerçekleştiği Keban Baraj Gölü’nde saniyede ise 700 metreküp su kullanımı söz konusu. Bununla birlikte başta balıkçılar olmak üzere tüm vatandaşların can-mal güvenliklerinin alındığı belirtildi. Telaşlanma durumunun olmasına gerek olmadığını da sözlerine ekleyen Kaymakam Ersin Tepeli, uzun yıllardır kurak geçen bu aylarda bu yıl için bir bereket yaşandığını da söyledi. 15 yılın ardından ilk kez kapakların tam anlamıyla açılması gerçekleşti.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Foton Dergisinin Yeni Sayısı Yayında!

IEEE Balıkesir Üniversitesi Öğrenci Topluluğu tarafından ücretsiz olarak yayımlanan bilim ve teknoloji dergisi Foton’un yeni sayısı yayınlandı ! Alanında uzman birbirinden değerli isimlerin yazılarıyla yer...