Ana Sayfa İnşaat Medya İnşaat Videoları Kendini Onaran Beton Nedir?

Kendini Onaran Beton Nedir?

Futuris isimli programda çatlayan bir betonun bu çatlakları nasıl kendi kendine tamir ettiğini incelemişler. Belçika Kent Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre yüksek derecede emici güce sahip polimer malzeme katkısı içeren betonda kırılmalar sonucu içeri giren su, polimer malzemeyi şişirerek kırılan bölgeyi kapatıyor. Projenin amacı ise betonu tekrar eski dayanımına çıkarmak değil, sorunlu ufak çatlakların büyümeden durdurulması.

Bunun yanında Hollanda’nın Delft üniversitesinde yapılan başka bir araştırma göre biyolojik malzemelerin, yani bazı bakterilerin betonun yapısıyla büyük oranda benzerlik gösterdiğini keşfetmişler. Kayanın yapısına uyan ve alkalin özelliği taşıyan bu bakteriler betonun içerisinde yaşamaya elverişli ve canlılar açısından herhangi bir hastalığa da yol açmıyorlar aynı zamanda çevre dostular. Bakteriler küçük bir kırılma olduğunda betonu içeride tutuyor ve sızan su ile karışıyor. Kalsiyum karbonatda onarımı hızlandırarak çatlağı tamir ediyor. Araştırmacılar su geçirgenliğini test aşamasında.

İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Altın Köprü (The Golden Bridge)

SADECE TAŞIYICI DEĞİL ADETA BİR SANAT ESERİ Altın Köprü (Vietnamca: Cầu Vàng), Da Nang, Vietnam'ın yakınındaki Bà Nà Hills beldesinde yaklaşık 150 metre uzunluğunda (490...