Ana Sayfa Şantiye Koca Yürekli Adam: PASPAYI

Koca Yürekli Adam: PASPAYI

     Paspayı,  diğer  adıyla net beton örtüsü  “Bir beton elemanının içinde bulunan en dış donatının dışında beton bitim yerine kadar ölçülen kalınlık” olarak tanımlanmaktadır ve bize ne işe yarar denildiğinde  hepimiz  donatıyı korozyondan korur  cevabını vermişizdir. Elbette paspayı  donatıyı korozyondan korur ama   yapabilecekleri  bununla sınırlı değildir.

Arkadaşlar eğer yeterli pas payı bırakmazsak kalıbı çıkarttığımızda donatı dışarıdan  görünecek yani hava ile temas sağlayacak. Hava ile temas oluyor suyla olmuyor demeyin. Sonuçta havadaki nemde korozyona sebep olur. Nem varsa  bina kanser olur. Aman dikkat!. Böyle bir durumda  görünen kısımlar tamir harcıyla  kapatılıyor. Bu segregasyon değil ki resmen beton ve donatı birbirinden ayrılıyor. Olaya bu kadar basit bakmayalım. Sonuçta demir paslanırsa yapının mukavemeti azalır. Mukavemet azalırsa yapının ömrü kısalır, depreme daha az dayanıklı hale gelir. Maliyeti yok denecek kadar az olan bu adam yeterli değer görmüyor, önemsenmiyor. Arkadaşlar paspayı temel gibi deniz gibi yerlerde daha fazla konur. Bunun sebebi ise rutubetin bu yerlerde daha fazla olmasıdır. Bu bağlamda düşünürsek binanın dış kısmında ki yerlere iç kısımlara göre daha fazla konulabilir. Küçük plastik bir malzeme bile bizim için önem arz edebiliyor. Bu yüzden olaylara daha kapsamlı bakmalıyız.

SELAMETLE…

Avatar
BAHAR KARAYÜN
DPÜ İnşaat Mühendisliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018 Göre Örnek Bir Ani (Elastik) Otuma Hesabı

Bu yazımda sizlere TBDY 2018 göre Ani (Elastik) Oturma Hesabı nasıl yapıldığını bir örnekle basitçe anlatmak istiyorum. Öncelikle bir çok oturma yöntemi olmasına rağmen yönetmelik...