Yeşil Beton Nedir?

- Reklam-

Jeo-polimer beton veya yeşil beton, çevreye daha az etki eden inşaat malzemeleri oluşturma hareketinin bir parçasıdır. Bir inorganik polimer ve yüzde 25 ila yüzde 100 endüstriyel atıkların bir kombinasyonundan yapılır. Bir sonraki projenizde yeşil beton kullanmanız için 4 faydalı neden…

Daha Uzun Sürer

Yeşil beton daha hızlı mukavemet kazanır ve sadece portland çimentosundan yapılan betondan daha düşük bir büzülme oranına sahiptir. Yeşil beton kullanılarak inşa edilen yapıların yangından korunma şansı daha yüksektir (Fahrenheit ölçeğinde 2400 dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilir). Aynı zamanda, çevre üzerindeki etki kirliliği ile önemli olan korozyona karşı daha büyük bir dirence sahiptir (asit yağmuru geleneksel yapı malzemelerinin uzun ömürlülüğünü büyük ölçüde azaltır).

Bütün bu faktörler, sıradan betonla yapılandan çok daha uzun sürecek bir binaya katılır. Antik Roma yapılarında benzer beton karışımları bulunmuştur ve bu malzeme 1950’ler ve 1960’larda Ukrayna’da da kullanılmıştır. 40 yıldan uzun bir süre sonra bu Ukrayna binaları hala ayakta. Binaların sürekli olarak yeniden inşa edilmeleri gerekmiyorsa, daha az inşaat malzemesi gereklidir ve bu malzemelerin yapım süreci sırasında çevreye olan etki azalır.

Endüstriyel Atık Kullanımı

- Reklam-

 Yüzde 100 portland çimentosu karışımı yerine, yeşil betonun yapısında % 25 ila % 100 uçucu kül bulunur. Uçucu kül, kömür yanmasının bir yan ürünüdür ve bu kömür bir güç kaynağı olarak kullanılan endüstriyel tesislerin (enerji santralleri gibi) bacalarından toplanır. Bu endüstriyel atık ürünü bol miktarda var. Uçucu kül atmak için yüz binlerce dönüm arazi kullanılır. İnşaatta yeşil beton kullanımında büyük bir artış uçucu külün kullanılmasına ve bir çok dönümlük araziyi serbest bırakmanın bir yolunu sağlayacaktır.

Enerji Tüketimini Azaltır

Beton karıştırırken daha az portland çimentosu ve daha fazla uçucu kül kullanırsanız daha az enerji harcarsınız. Portland çimentosunda kullanılan malzemeleri Portland çimentosuna dönüştürmek için uygun sıcaklığa kadar ısıtmak gerekir ve çok miktarda kömür veya doğal gaz kullanılır. Uçucu kül, başka bir endüstriyel işlemin bir yan ürünü olarak zaten var olduğundan, yeşil beton üretmek için onu kullandığınızda çok fazla enerji harcamazsınız. Yeşil betonun enerji tüketimini azaltmasının bir başka yolu, ondan inşa edilen bir binanın sıcaklık değişimlerine daha dayanıklı olmasıdır. Bir mimar ısıtma ve soğutma için enerjiyi daha verimli kullanmak adına yeşil betonu bir bina tasarımında kullanabilir.

CO2 Emisyonlarını Azaltır

 Portland çimentosunu yapmak için – normal çimentoyla toz haline getirilmiş kireçtaşı, kil ve kumdaki ana bileşenlerden biri, doğal gaz veya kömür olarak yakıt olarak 1450 dereceye ısıtılır. Bu süreç dünya çapındaki tüm karbondioksit (CO2) emisyonlarının yüzde 5 ila 8’inden sorumludur. Yeşil beton salınımlarının üretimi yüzde 80’e kadar daha az CO2 emisyonuna sahiptir. Emisyonları azaltmak için küresel bir çabanın bir parçası olarak, tamamen inşaat için yeşil beton kullanmaya geçilmesi önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: engineering-society.com

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Atatürk Havalimanı kargo bölümünde yıkım tamamlandı

Milyonlarca yolcuya ve 86 yıl boyunca Türk sivil havacılığına hizmet eden Atatürk Havalimanı kargo bölümünde planlanan kısmın yıkımı tamamlandı. 35 gün süren yıkım işlemlerinde...