Ana Sayfa Blog Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Reklam-

Hepimiz bazı kriterlere göre konutları araştıyor değerlendiriyoruz. Peki ne kadar doğru tercih yapıyoruz. Uzmanlar ev tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde bildiriyor. Konutu yaşamak üzere mi, yoksa kullanılmak üzere mi almak istiyorsunuz. Yani konutu alırken hedefiniz ne olacak, konut nasıl bir çevrede, gibi birtakım soruları dikkate almanızda fayda var.

Konutun hukuki durumu

Öncelikli olarak ev alırken hukuki değerlendirme yani;

Konutun tapusu tek kişi üzerine mi yoksa ortaklı mı?

- Reklam-

Kullanım hakkı ve irtifa durumu nedir?

gibi sorulara dikkat etmek gerekir. Ayrıca, tapu kaydında konut üzerine herhangi bir kısıt görülüyor mu buna dikkat etmek gerekir. ipotek, haciz gibi haller varsa çok dikkatli olmak gerekir. Bunun yanı sıra dairede kiracı oturmakta ise, konutu satın almadan önce mutlaka kira sözleşmesi okunmalıdır.

Konutun Konumu

Konut alırken tabi ki ekonomik kriterler öncelikli olacaktır fakat, konum konusunda mutlaka değerlendirme yapılmalıdır.

Konutun iş yerimize, okulumuza, merkezlere uzaklığı ve ulaşım durumu nasıldır?

Konutun çevresinde kamusal alanlar ile binaya ait alanlar birbirinden ayrılmış mıdır?

Sağlık hizmetlerine kolay erişile bilinir mi?

Posta ve kargo gibi ulaştırma hizmetlerine kolayca erişilebiliyor mi?

Yakın çevrenizde yeşil alanlar var mıdır?

Konutun manzarası var ise ileride kapanma olasılığı var mıdır?

Etrafınızda Çarşı, alışveriş merkezi en azından ufak tefek gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayacak market gibi yerler var mıdır?

Acil durumlarda ambulans, itfaiye gibi hizmetler konutunuza kolayca erişebilir mi? Konutunuzun bulunduğu çevre güvenli bir çevre midir?

Bölgedeki suç oranları nedir?

Konut dışındaki ses düzeyi nedir?

Özellikle evinizde çocuk veya hasta varsa bu düzeyin yüksekliği sizi çokça etkileyebilir. Bina çevresinde insan sağlığını etkileyebilecek yüksek gerilim hattı, gürültü var mı?

Atık suları nasıl uzaklaştırılıyor?

Endüstriyel üretim tesisi gibi çevreyi kirleten kaynaklar var mı?

Deprem, sel gibi doğal afetlere açık bir bölge mi, ne gibi önlemler alınmış?

Bunlar ve benzeri sorular konut alınırken mutlaka dikkat edilmesi, gereken konularıdır.

Konutun Fiyatı

Konutun fiyat değerlendirmesi yapılırken, çevresindeki benzer evler değerlendirilmeli, konut satış ve kiralama bedellerinin ne düzeyde olduğu bilinmelidir. Ayrıca alınacak konutun banka kredisine uygunluğu da dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır. Eski yıllara ait,elektrik, su, çevre vergisi, emlak vergisi gibi borçların olup olmadı önemle incelenmeli.
Mümkünse, geçmiş yıllara ait ısınma bedelleri incelenmelidir. Tüm bunların yanı sıra, konutun tadilat ihtiyacı önemli bir giderdir ve bunlar da toplam maliyet içerisinde değerlendirilmelidir.

Binaya ait özellikler

Konut alırken, bina özellikleri de göz önüne alınmalıdır. Kaçıncı katta olduğu, hangi cepheye baktığı, yalıtım durumu, Binada yer alan asansör, otopark gibi durumlar ve merdiven genişlikleri, sahanlıklar, dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Taşıyıcı sistem ve deprem dayanımı: Bina ve zemin etüdü yapılmış binalara yerleşmek her zaman için çok avantajlıdır. Eğer binanın onaylı bir taşıyıcı sistem projesi de varsa içiniz rahat olarak yerleşebilirsiniz. Fakat çoğu eski yapı yeni deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmemiştir. Böyle bir durumda bir uzmandan faydalanarak binanın taşıyıcı sisteminde önceden onarım yapılıp yapılmadığının kontrolü, binada bulunan çıkmalar, sonradan müdahale ile açılan boşluklar, kaldırılan duvarlar, bodrum katı olup olmaması, hazır beton kullanımı, suya karşı alınan önlemler, çevredeki diğer binaların durumu ve etkisi kontrolleri yaptırmanızı öneririz.

Mutfak ve Banyolar

Mutfak ve banyolar için en önemli unsur tesisatların iyi bir şekilde çalışması ve kullanım alanının yeterliliğidir. Çamaşır, bulaşık vb makineleriniz için tesisat bağlantıları, sıcak su tesisatının olup olmaması, havalandırma ve ışık kontrolü, donatılarda (lavabo, küvet vb) çatlama, kırılma ve su sızdırma gibi unsurlar dikkat edilmesi gereken diğer konulardır.

Duvarlar, Tavanlar, Döşemeler

Duvarlarda siyah leke, küf gibi sorunlar varsa gerekli ısı ve su yalıtımı yapılmamıştır. Özellikle sıcak ve kuru mevsimlerde yeni yapılmış boya badana söz konusuysa konuyu ayrıntılı olarak araştırmanızı öneririz. Duvar, tavan ve döşemelerde çatlama, dökülme, kabarma, kütlenme, solma vb. problemler, balkon ve teraslarda suyun rahatça
uzaklaşabilmesi , döşemelerin kolay temizlenebilir olması ve farklı döşeme birleşimlerinde uygun çözümlerin uygulanmış olması dikkat etmeniz gereken diğer konular. Ayrıca süpürgeliklerin döşeme ve duvarla birleşim yerleri de dikkat edilmesi gereken diğer bir konu.

Kapılar ve Pencereler

Aksamı tam ve düzgün çalışan kapı ve pencereler, özellikle ısı ve ses yalıtımı da yapılmışsa ihtiyacımızı karşılayabilir. Fakat eşya giriş çıkışları için genişlikleri, eşik ve denizlikler de bozulmalar, kırılma, ayrılma gibi problemler gene de dikkat etmemiz gereken noktalar. Ayrıca pencerelerin dışarıdan kolay temizlenebilir olması çok önemli.

Çatılar ve Bodrum Katları

Çatı ve bodrum katlarının performanslarını takip etmek için özellikle yağmurlu günleri seçmelisiniz. Bunun dışında gerekli yalıtımlar’ın yapılıp yapılmadığı, varsa ısıtma sistemlerinin uygunluğu ve havalandırması gibi konulara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Gürkaya Yapı Web Sitesi

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

2020 Yılı Yapı Denetim Birim Fiyatları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Denetim Sistemi (YDS) web adresinde Yapı denetim hizmet bedellerine ait 2020 yılına ait m2 birim maliyetleri yayımlandı. Yayımlanan duyuru şöyle: DUYURU Yapı...