Koronavirüse Karşı Geliştirilen Modüler Okul / Ev Sınıfları

0
373

Amerikan mimarlık stüdyosu (SOM), modüler okul ve sınıflar için geçici konaklamaya da olanak veren havalandırmalı, yüksek tavanlı, bir tasarım ortaya çıkardı.

Okul / Ev olarak adlandırılan açılır sınıflar, mevcut koronavirüs salgınına çözüm arayışı olarak tasarlandı, ancak ek sınıf alanına ihtiyaç duyan okullar için mevcut seçeneklere daha sağlıklı bir alternatif sağlamayı da amaçladığı bildirildi.

Tasarlanan Bir Sınıf Modülü

“Okul / Ev‘i iki temel sorunu ele alacak şekilde tasarladık: Mevcut salgına bir çözüm olarak geçici ek eğitim alanına acil ihtiyaç ve geçici sınıflar için mevcut seçenekleri iyileştirerek, gerçekten öğretme ve öğrenmeye yönelik geçici bir alan yaratma. “diyor SOM müdür yardımcısı Jon Cicconi.

Tasarım

Modüler sınıflar, birbirinden 1,8 metre uzağa yerleştirilmiş 25 öğrenci veya normal bir dizilimde 50’ye kadar öğrenci için sağlıklı iç mekan öğrenme alanları olacak şekilde tasarlanmış.

Altı metre yüksekliğinde tavanları olan sınıflar oluşturan eğimli çatıları olurken, yükseltilmiş bir zeminde her masanın etrafındaki havayı değiştirmek için elektrik prizleri ve havalandırma olacak. Tüm iç mekanın, kolayca sterilize edilmiş yüzeylerle kaplanmış olması planlanıyor.

Sınıflar, hava akışını sağlamak için yüksek tavanlara ve hava girişlerine sahip olacak.

Cicconi, yaptığı açıklamada, “Tasarım, sınıfı geleneksel modüler sınıf binasının mekansal kısıtlamalarından kurtarmayı amaçlıyor.”

“Daha yüksek tavan yükseklikleri hava sirkülasyonunu artırır,” diye devam ediyor. “Doğal ışığa ve manzaraya erişim, öğrenciler ve öğretmenler için daha fazla alan sunuyor. Sınıflar, pandemi için 1,8 metrelik bir mesafede 25 öğrencilik tam bir sınıfı barındıracak şekilde boyutlandırıldı.”

Modüler Okul / Evler okulların yanına kurulabilir.

Her Okul / Evin duvarları ve çatısı, her biri fiberglas takviyeli panellerle (FRP) doldurulmuş bir alüminyum çerçeveye sahip yedi katlanmış modüler panelden monte edilecek. Zeminler, vinil bileşimli karo (VCT) panellerle doldurulmuş standart bir yükseltilmiş alüminyum ızgara olacak.

SOM şu anda, mevcut okulların yanına, otoparklara ve hatta mevcut çatı alanına kurulabilen, tamamen tasarlanmış bir sınıf prototipinin tasarımını bitirmek üzere.

Modüler binalar yedi katlanmış panelden yapılmakta.

“Bu salgından bir şey öğrendiysek, şu anda tüm okulların daha fazla alana ihtiyacı olduğu” diye açıkladı Cicconi. “Bunu göz önünde bulundurarak, Okul / Ev hem şehirlerdeki hem de kırsal bölgelerdeki her tür okul için tasarlandı. Kampüs genişletmeleri için kalıcı bir çözüm olarak değil, okulların karşı karşıya olduğu gerçek ve acil ihtiyaçları çözmek için tasarlandı.”

“Umudumuz, öğretmenler için okula dönmeyi kolaylaştırmak ve her yerdeki öğrencilere hibrit yüz yüze ve evde öğrenim için güvenli bir seçenek sunmaktır,” diye devam etti.

Modüller birleştirilerek kullanılabilir.

KAYNAKLAR(SOURCES)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here