Ana Sayfa Güncel Haberler Duvar Ören İnsansı Robot

Duvar Ören İnsansı Robot

Teknolojideki gelişmeler hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Bu seferki haberimiz ise Japonya’dan bir robot ile ilgili.

HRP-5P

Japonya’nın başkenti Tokyo’da faaliyet gösteren ve bünyesinde 3 bine yakın çalışanı bulunan Advanced Industrial Science and Technology (AIST) geliştirdiği yeni insansı robotun tanıtımını yaptı. HRP-5P adı verilen insansı robotun en büyük özelliği kuru duvar diye tabir edilen duvarları tek başına tüm taşıma ve montaj işlemlerini yaparak örebilmesi. (Kuru duvar sistemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.)

İnsansı robot olan HRP-5P ölçüleri dikkete alıyor, objeleri anlayabiliyor ve yerlerinden hareket ettirerek farklı görevleri yerine getirebiliyor. Yayınlanan videoda ufak bir duvar parçasını ellerine alarak duvara monteleme işlemlerini de yapan insansı robot, inşaat sektöründe insan işçilere olan ihtiyacı bitirebilir gibi gözüküyor.

Robotun tasarlayıcıları, HRP-5P robotunun bir endüstri ve akademik işbirlik sonucunda ortaya çıktığını açıkladı. İnsansı robotların özellikle bina inşaat alanlarında, yine uçak ve gemi yapımı gibi büyük inşaların gerçekleştirildiği alanlarda nasıl performans göstereceğiyle ilgili araştırmalarda kullanıldığı belirtiliyor.

Robotların yakın gelecekte bu tarz işleri, insan işçilerden devralmasına kesin gözüyle bakılıyor. HRP-5P‘nin yayınlanan videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Robotların, işçilerin yerini alması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

 

Kaynak: Webrazzi

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Cari İşlemler Hesabı Ağustos’ta 2,6 Milyar Dolar Fazla Verdi

Cari İşlemler Hesabı Ağustos 2019 Merkez Bankası, cari işlemler hesabı ağustos ayında 2,6 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık dönemde cari fazla 5,1 milyar dolar...