Ana Sayfa Güncel Haberler Merakla Beklenen Yasa Teklifi Mecliste!

Merakla Beklenen Yasa Teklifi Mecliste!

Milletvekilleri tarafından meclise sunulan torba yasa teklifi, inşaat sektörünü yakından ilgilendiren maddeler içeriyor. Kamuoyunda torba yasa olarak tabir edilen bu metinler birden fazla konuda düzenleme içeriyor. Toplam 71 maddeden oluşan torba yasa teklifi yasalaştığı takdirde kamu müteahhitlerinin rahat bir nefes alması bekleniyor.

Kamu Müteahhitlerine Fesih Hakkı Geliyor

Artan maliyetler nedeniyle zor günler geçiren kamu müteahhitlerinin talepleri dikkate alınarak hazırlanan teklifte, müteahhitlere devir ya da fesih hakkı veriliyor. Büyük projelerin ve kamu hizmetlerinin aksamaması için müteahhitlere verilen devir ya da fesih hakkı idare onayına bağlı olacak. Bu sayede kamu hizmetlerinin aksamaması ve zor durumdaki müteahhitlerin derin bir nefes alması hedefleniyor. Ayrıca durma noktasına gelen bazı kamu yatırımlarının yüklenici değişimi ile yeniden başlaması bekleniyor.

Konutta Devlet Katkısı %25 Arttırılıyor

  • Türk vatandaşlarının yurt içinde konut edinimlerine destek olmak amacıyla açılacak konut hesaplarına devlet katkısı ödenebilecek. Ödenecek devlet katkısı, katılımcı bazında hesaplarda biriken tutarın %25’ini geçemeyecek ve sadece bir adet konut edinimi ile sınırlı olacak.
  • Konut hesabında devlet katkısı %25 artışla 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılacak. Azami tutar her yıl değerleme oranı kadar arttırılacak. Azami tutarı 4 katına kadar arttırmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.
  • Konut hesabının daha etkili hale getirilmesi amacıyla sistem Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlanacak.

Meclise sunulan teklifte inşaat sektörünü de ilgilendiren diğer maddeler şu şekilde:

– Kira artışının tespit edilmesinde TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) kullanılacak.

-Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olması ve finanse etmesi amacıyla İLBANK’a yetki verilecek

-Sanayi yatırımlarında inşaat harcamaları nedeniyle ödenecek KDV’nin iade edilmesi uygulaması 2019’da da devam edecek.

KAYNAK: emlakkulisi, akşam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Atamızı Saygı, Sevgi ve Özlemle Anıyoruz…

10 Kasım 193∞ Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 81. yıl dönümünde saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz. Sanal Şantiye  

Uzmanlık ve Mühendislik