Ana Sayfa Güncel Haberler Mimarlar Odası'ndan 'Körfez Geçiş Köprüsü'ne olumsuz rapor!

Mimarlar Odası’ndan ‘Körfez Geçiş Köprüsü’ne olumsuz rapor!

- Reklam-

MİMARLAR Odası İzmir Şubesi Körfez Geçişi Köprü-Tünel projesiyle ilgili hazırladığı raporda projenin körfezdeki su sirkülasyonuna engel olacağı; kentiçi ulaşım sorunuyla ilişkisi olmadığı, sulak ve doğal alanlara zarar vereceği gerekçesiyle vazgeçilmesini istedi. Proje maliyeti olan 3.5 milyar TL ile İzmir ulaşımı için 60 kilometre metro, 6 iskele yapılabileceği, 20 yolcu vapuru ve 6 araba vapuru alınabileceği açıklandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Binali Yıldırım’ın gündeme getirdiği projeler arasında yer alan, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak ‘İzmir Körfezi Geçişi Projesi’, geçen haziran ayında yapılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısıyla kent gündemine oturdu. Toplantıda TMMOB bağlı meslek odaları başkan ve temsilcileri, projeyle ilgili yönelttikleri sorulara alamadıkları yanıtlar nedeniyle çekincelerini ortaya koydu. Toplantıya katılmayan İzmir iş dünyasının bazı isimleri ise projeye desteklerini açıkladı.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, körfez geçişi projesisini hazırlayan Yüksel Proje firmasının ÇED toplantısında sunduğu bilgiler ve verilen dokümanlar kapsamında bir rapor hazırladı. Şube Başkanı Hasan Topal’ın imzası olan inceleme raporunda çarpıcı tespitler ve öneriler yapıldı. Proje kapsamında yapılacak 800 metre uzunluğunda ve yaklaşık 200 metre genişliğindeki yapay adanın körfez içi akıntılara ve su sirkülasyonuna olumsuz etkisinin kesin olacağının, bunun en aza indirilmeye çalışılacağının, projenin tamamı için yapılan ön fizibilite etüdüne göre finansal açıdan fizıbıl olmadığının ÇED toplantısında proje sunumunu yapan firma yetkilileri tarafından da açıklandığı bilgisi raporda yer aldı.

kaynak: dha

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Sanal Şantiye
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İran’daki deprem Van’ı Vurdu

İran’daki deprem Van’da can kaybına yol açtı VAN (İHA) - İran’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki ve 8 km derinliğindeki deprem Van’da 3’ü çocuk 8 kişinin...