Ana Sayfa Mimari Mimarlık Kazananlara Tavsiyeler

Mimarlık Kazananlara Tavsiyeler

 

Tercihler açıklandı ve şu an bu yazıyı okuduğuna göre sen de mimarlık kazandın veya çevrende mimarlık kazanan bir tanıdığın olabilir. Öncelikle tebrik ederim ve ömür boyu devam edecek ‘mimarlığı öğrenme’ faaliyetine ilk adım attığınızdan dolayı başarılar dilerim sana veya çevrendekilere.

Naçizane ilk etapta faydalı olabilecek bir dizi konudan bahsedeceğim yazımda, ama şimdiden belirtmek isterim ki yukarıda da dediğim gibi bu yolda eğitim yani mimarlık eğitimi bitmez. Başlayalım o halde.

1.) Mimari Çizim Programları

Çizim programı ismi vermeye gerek yok zaten bilinen ve piyasada meşhur olan programları duyacaksın göreceksin. Okulların bazıları 1., bazıları 2., az da olsa bazıları 3. sınıfta pc ile çizime başlatabiliyorlar. Benim tavsiyem okulunuz programının yanında mutlaka çizim programlarından en az 2-3 tanesini öğrenmeye ve hız kazanmaya çalışın. Okul hayatında da iş hayatındada çok faydasını görürsünüz.

2.) Mimari İçerikli Geziler (Okuduğunuz İle Bağlı)

Gözünüzü korkutmak istemem ama ilerleyen yıllarda pek fazla boş vaktiniz olmayacağını öngörerek şimdiden gezebileceğiniz kadar gezin. (mimari içerikli tabi)

3.) Mimari Faaliyetler

Okulda düzenlenen veyahut çevrenizde de olabilir mimari etkinliklerde aktif rol alın. Bu hem projenizi geliştirecek hem de ilerleyen meslek hayatınız için bir adım öne geçmiş olacaksınız. İnanın bana!

4.) Mimari Faaliyetler

Kütüphanenizden, internetten ünlü (veya merak ettiğiniz veya sevdiğiniz hiç fark etmez) mimarların mimari yapıları bu yapılarını, stillerini ve çıkış noktalarını inceleyip öğrenin. Ayrıca gerçekten kütüphaneye gitmekten korkmayın sıkılmayın. Mimari kitapları okumak size çok faydalı ve projelerinizde yardımcı olacaktır. (Her türlü kitabı okumak ufkunuzu açabilir.)

5.) Derslerinizi İhmal Etmeyin!

Genelde proje dersine çok önem verildiğinden teorik derslere gereken önem verilmeyebiliyor. Teorik dersleri sakın ola ihmal etmeyin! Bu dersler mesleki geleceğinizde çok önemli. Genel kültür bilgileri içeren derslerdir. Yoksa şu sözü duymak işten bile değil “adama bak, mimar oldum diye ortada geziyor ama daha bunu bilmiyor.”

**SAYILABİLECEK ÇOK BAŞLIK VAR FAKAT GENEL OLARAK BUNLARI HAYATINIIZDA UYGULAMAK SİZE ÇOK FAYDA SAĞLAYACAKTIR.

Bonus Madde

İç mimar mısın? Dış mimar mısın? sorusuyla mutlaka karşılaşacaksınız. Şimdiden bu tür sorularla nasıl baş edeceğinizi düşünün!

Aramıza tekrar hoşgeldiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Hedef 5 Yılda 1.5 Milyon Konut Dönüşümü

Aylardır merakla beklenen Kentsel Dönüşüm Eylem Planı toplantısında konuşan Kurum, 1.5 Milyon konut dönüşümünün 5 yılda tamamlanacağını kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum tarafından...