Ana Sayfa Güncel Haberler Mobilyakent’te 743 işyerinin inşaatı bitti, sırada üretim var.

Mobilyakent’te 743 işyerinin inşaatı bitti, sırada üretim var.

Atölye düzeninde mobilya üreten küçük işletmeleri, ‘ortak kullanımlı’ işyerlerinde bir araya getirecek ev-ofis dekorasyon merkezi Mobilyakent’te 743 işyerinin inşaatı tamamlandı. Teşhir ve satış reyonlarının yapımına bu ay başlanıyor.

Kayseri Mobilyacılar Odası’nın, Orta Anadolu Kalkınma Birliği ve Kocasinan Belediyesi’nin de desteğini alarak, 2012 yılında temellerini attığı ev-ofis dekorayon merkezi Mobilyakent’te büyüklükleri 200 ile bin metrekare arasında değişen 743 işyerinin yapımı tamamlandı. İhalesi, ‘Mobilya Altyapısını Güçlendirme Projesi’ kapsamında TOKİ tarafından yapılan ve banka kredisi ile kurulan işyerleri, 1 milyon 400 bin metrekarelik toplam konum alanının 800 bin metrekarelik bölümünü kapsıyor. 460 bin metrekarelik alan üzerinde bu ay temeli atılacak teşhir ve satış reyonları ile uluslararası niteliklere sahip mobilya fuarında ise yapım çalışmaları gelecek yaza bitmiş olacak. Reyonlar fuara ayrılan 300 bin metrekarelik alanın 120 bin metrekaresinde iki katlı olarak inşa ediliyor.

Mobilyakent Projesi’nde ilk etabı oluşturan 743 işyerinin inşaatı üç yıl sürdü. Yapımını Sarıdağlar İnşaat firmasının üstlendiği mobilya fuarı ile yan ünitelerini oluşturan teşhir ve satış reyonlarının planlanan zamanda bitirileceği bildirildi. İhalesi Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından yapılacak, ‘ortak kullanıma açık’ teknoloji donanımlı Mobitek’te ise ihale aşamasına gelindiği ve tekifleri 17 Ağustos’a kadar kabul edilecek ihalenin, en geç eylülde yapılabileceği ifade edildi.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan mobilya üretim üssünün temel direğini ‘Mobitek’ oluşturuyor. Mobitek, uygulaması iki aşamalı olarak yürütülen projenin ‘ortak kullanıma açık’ teknoloji donanımlı üretim merkezi. Kompleksin ‘beyni’ olarak tanımlanıyor. Finansı AB hibe fonundan sağlanan Mobitek’in mali potresi 8.6 milyon euro. Mobitek, 8 bin 500 metrekarelik alan üzerinde kuruluyor.

Mobilyada yeni modeller, Mobitek’in Ar-Ge ve tasarım bölümlerinde hazırlanacak. İleri teknoloji ürünü makinelerde şekillenecek; sonra tüketiciye iletilecek. Mobitek aynı zamanda bir eğitim üssü gibi faaliyet gesterecek ve çatısı altında üretim yapacak KOBİ çalışanlarının düzenli şekilde tasarım, teknoloji yoğun üretim, teşhir ve pazarlama konularında eğitilmelerini sağlayacak.

Dayanışma modeliyle üretimin önü açılacak
Kayseri Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Ali Çevrim, 743 işyerinin yerinin hak sahiplerine teslim edilmesiyle Mobilyakent’te üretim sürecine girildiğini belirterek, “Sevinçliyiz. Zira, bir yıllık gecikme ile de olsa, bugüne kadar zor şartlarda üretim yapan küçük ölçekli mobilya üreticisinin rekabet gücünü artırmaya yönelik hayaller gerçek oluyor. Etap etap üretime hazırlanan Kayseri Ev – Ofis ve Dekorasyon Merkezi, teknoloji donanımlı, ‘ortak kullanıma açık’ kendine özgü bir üretim üssü. Merkez sayesinde, hem dağınık haldeki işletmeler bir araya getirilerek dayanışma modelli üretimin önü açılmış, hem de OSB’lere gidemeyen küçük işletmelerin kiracılık yükünden kurtarılmaları sağlanmış oldu. Tabii, merkezin sağlayacağı imkanlar sayesinde, ürünlerin iç ve dış pazarlarda tanıtımını yapmak, Ar-Ge ve tasarım merkeziyle işletmelere inovatif hizmet ortamı sağlamak, ortak teknoloji parkıyla yetersiz teknoloji ve sermaye israfına son vermek, firmaların standartlaşma ve kalite sorunlarına çözüm üretmek de mümkün olacak. Dahası, Kayseri’yi Anadolu’nun en modern fuar alanına sahip ‘mobilya kenti’ konumuna getirmek de, merkezin amaçları arasında yer alıyor” açıklamasını yaptı.

mobilya-orta

Boydak: Lojistik ve nakliyede sorunlar var

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, mobilya sektöründe kalifiye işgücünün yanı sıra tasarım, Ar-Ge ve markalaşma, nakliye, ambalaj, sermaye yetersizliği, üretim teknolojileri ve enerji fiyatları gibi konularda sorunlar yaşandığını öne sürdü. Lojistik ve nakliyede sorunların daha da ağırlaştığına işaret ederek, “Finansal sorunlar başta geliyor. İşletmeler ihracatı finanse edecek öz kaynak yapısını sağlamakta zorlanıyorlar. Lojistik olarak limanlara çok uzak sayılmayız ama, her halukarda ihracatta dahili nakliyemiz çok yüksek. Bugün Çin’e yaptığımız konteyner bedeli ile dahili nakliyenin bedeli nerede ise birbirine yaklaşmış durumda. Kayseri’de hacimli ürünler üretildiği için birim başına nakliye ücretimiz yüksek. Bu durum , bizim pazarlarda rekabet gücümüzü azaltan unsurların başında geliyor. Daha katma değerli ürünler üretmek süretiyle, birim başına nakliye maliyetini aşağı çekmeliyiz” diye konuştu.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Çimento Esaslı Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Çimento Esaslı Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış Çimento Esaslı Su Yalıtım Malzemesi Nedir? Çimento, kum, organik ve inorganik kimyasallar, silika bazlı malzemeler ve bazı katkılar içeren...

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz.Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz  Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

SON YORUMLAR