Ana Sayfa Blog Mühendislik Öğrencileri Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli? | Tavsiye ve Öneriler

Mühendislik Öğrencileri Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli? | Tavsiye ve Öneriler

Mühendislik Öğrencileri Ne Tür Laptoplar Tercih Etmeli

Mühendislik öğrencileri ne tür laptoplar tercih etmeli sorusuna geçmeden önce, dilerseniz İşlemci ve RAM hakkında konuşalım. Bunlar, gerek İnşaat mühendisliği okuyan öğrenciler için gerekse diğer mühendisliklerde okuyan öğrencilerin laptop alırken ilk kontrol etmesi gereken özelliklerdir. İnşaat Mühendisleri tarafından en çok Sap2000, AutoCAD , Revit , 3ds Max , Sketchup ve diğer 3D oluşturma ve görselleştirme programları kullanılır. Diğer Mühendislikler için kullanılan programların gereksininmleri de aşağı yukarı aynıdır. O yüzden bir bütün olarak ele alacağız. Yani bu içerik her mühendisliğe uygundur.

 

Öncelikle mühendislik için gerekli asgari bilgisayar özellikleri; 8. nesil Intel Core i5 işlemci, ve minimum 8 GB RAM olmalıdır.

Bu, günümüzde dizüstü bilgisayarlar için iyi bir “giriş seviyesi” standardıdır. Ancak, projeleriniz çoğunlukla 2D ise 8GB iyi olsa da renderleme gibi ciddi görevler yapacaksanız veya 3D projeler üzerinde çalışacaksanız bu yeterli değildir. Aslında, dizüstü bilgisayarınızda ne kadar çok RAM varsa o kadar iyi olur. İlk başta daha fazla RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayar satın alamıyorsanız, yükseltilebilir olup olmadığını ve daha fazla RAM ekleyip ekleyemeyeceğinizi kontrol edin. Bu çok önemlidir

Dikkate alınması gereken başka bir diğer şey ise , depolama birimidir. Daha yüksek bir fiyata gelseler bile, katı hal sürücüler (SSD), makinenizin hızlı bir şekilde önyükleme yapmasını ve yazılımınızı geleneksel bir HDD’den daha pürüzsüz ve daha hızlı çalıştırmasını sağlar. SSD’li bir dizüstü bilgisayar veya hızlı başlatma için SSD ve ek depolama alanı için HDD içeren bir çözüm seçmelisiniz.

Çoğu CAD ve 3D modelleme programının sistem gereksinimlerine baktığınızda, özel bir grafik kartının kullanışlı olacağını göreceksiniz. İnşaat Mühendisliği için bir dizüstü bilgisayar seçerken bunun gerekli bir özellik olduğunu düşünüyorum. Bir dizüstü bilgisayar satın alırken, en azından giriş seviyesi Nvidia GeForce MX150 olan bir grafik kartı seçin.

Şimdi ne tür dizüstü bilgisayarlara bakacağımıza dair bir fikriniz olduğuna göre, Daha detaylı bakalım ve adım adım nelere bakmanız gerektiği konusuna geçelim.

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa yorumlar kısmındada bize sormaya çekinmeyin!

 

Bir Mühendislik öğrencisinin bilgisayar ararken bakması gereken yedi temel özellik !

1. Yüksek Hızlı İşlemci

pcworld

Dizüstü bilgisayarınızın işlemcisi CPU veya merkezi işlem birimi olarak bilinir. Bu aslında bir nevi  bilgisayarın beyni sayılır. Bilgisayarınızın donanım ve yazılımından komutları yorumlamak ve yürütmekle görevlidir.

CPU’lar saat hızlarına göre ölçülür.

Temel olarak, işlemcinin herhangi bir saniyede komutları ne kadar hızlı yorumlayabildiği ve çalıştırabildiği sistemdir. GHz olarak ölçülen saat hızı ne kadar yüksek olursa, bilgisayar o kadar hızlı çalışır.

Bir dizüstü bilgisayarın ne kadar hızlı çalıştığını belirleyen tek faktör CPU değildir. Buna rağmen, çok önemli faktörlerden biridir.

Mühendislik öğrencileri, video düzenleme ve renderlama 3D yazılımlar kullanma ve arada oyun oynama gibi dizüstü bilgisayarlarına güç gerektiren birçok işlem yapmak isteyecektir. İşlemcinin GHz değeri ne kadar yüksek olursa, dizüstü bilgisayar o kadar hızlı ve verimli çalışır.

CPU, dizüstü bilgisayarın dahili bir bileşenidir, yani anakarttaki bir sokete takılır. Bu nedenle, bir dizüstü bilgisayar satın alırken, zaten aradığınız CPU’ya sahip bir dizüstü bilgisayar bulmak isteyeceksiniz.

Mühendislik İçin En İyi İşlemci Hangisi Oluyor?

Bilgisayarı için Intel Core i7 ve üstü işlemci seçmiş olan bir öğrencinin; oyun, video ve film düzenleme, CAD ve 3D yazılımlar ve  çok daha fazlası gibi güç gerektiren görevleri yerine rahatlıkla getirebileceğini söyleyebiliriz, tabi burada unutmamamız gereken bir kısım daha var ki bilgisayar sadece işlemciden oluşmaz, diğer özelliklerin de bununla doğru orantılı olduğu varsayıldığında bunlar yapılabilir, diğer özelliklerin hepsini inceleyeceğiz zaten o yüzden rahat olun.

Not: Her İntel Core i7 işlemci, İntel core i5 işlemciden daha iyidir diye bir yanılgı var. Bu kısmen doğru olsa da tamamen doğru değildir, 9. nesil bir i5 işlemci 6. nesil bir i7 işlemciden çok daha iyi performans gösterir. O yüzden bilgisayar alırken buna çok dikkat edin. İşlemciye dikkat ettiğiniz gibi kaçıncı nesil olduğuna da bakım

2. Birden Fazla Çekirdek

- Advertisement -

intel core

CPU bilgisayarın beyni olsa da yeterli değildir. CPU’nun da sınırları vardır, yani saat hızı ve bilgileri işledikten sonra ne kadar etkili bir şekilde soğuyabileceği fiziksel sınırlarına ulaşır.

Bir CPU’nun doğruluğunu koruması için, birden çok çekirdekli bir dizüstü bilgisayar satın almak en iyisidir.

Çekirdek Nedir?

Çekirdek, işlemcinin talimatlarını aldığı ve hesaplamaları gerçekleştirdiği yerdir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınız ne kadar çok çekirdeğe sahipse, işlemcinin fiziksel sınırlarını aşmadan işini yapması için o kadar iyidir.

Bir mühendislik öğrencisinin dizüstü bilgisayarında, CPU, artan miktarda yazılımla daha fazla sayıda görev gerçekleştirecektir. Dizüstü bilgisayarda daha fazla çekirdek olduğunda, dizüstü bilgisayarın hızı ve etkinliği sabit kalır.

İdeal Çekirdek Sayısı Nedir?

Bir mühendislik öğrencisinin dizüstü bilgisayarında aranacak ideal miktar 4’tür. Asgari sayı genellikle 2 olarak kabul edilir.

3. Büyük Bellek

- Advertisement -

pcworld

Bellek, bilgisayarınızın hemen kullanım için sakladığı bilgileri ifade eder. Yüksek hızda çalışır ve bilgisayarın verilere hızla erişmesini sağlar.

Bir uygulamaya her çift tıkladığınızda veya bir belge açtığınızda bellek kullanırsınız. Bu veriler bilgisayar kapatıldığında hemen kaybolur.

Bellek, depolama ile karıştırılmamalıdır- depolama bilgisayarınızdaki kalıcı verilerdir-. Ancak bu terimi daha sonra tartışacağız.

Peki Ne Tür Bir  Belleğe, Ve Ne Kadara  İhtiyacınız Var?

Mühendislik dizüstü bilgisayarları için en iyi bellek biçimi RAM veya rasgele erişimli bellektir.

RAM, verilerin bellekteki konumundan bağımsız olarak veri öğelerini neredeyse aynı anda okuyarak veya yazarak çalışır.

Bir dizüstü bilgisayarda RAM miktarı arttıkça, daha büyük dosyalarla daha hızlı çalışabilirsiniz.

Microsoft Word gibi temel bilgisayar işlemleri yüksek miktarda bellek gerektirmez. Bununla birlikte, mühendislik sınıflarında kullanılan kapsamlı yazılım programları, verilerin üretilmesi için daha fazla bellek alanı gerektirir.

Daha yüksek bir RAM bu programların hızlı çalışmasını sağlar. Büyük veritabanları, büyük görüntü dosyaları ve büyük uygulamalar büyük bellek gerektirir.

tonetopics

Öğrenciler için mühendislik dünyasında, 16GB RAM yeterli miktarda bellek olarak kabul edilir.

Ayrıca, bazı dizüstü bilgisayarların RAM’inizi satın aldıktan sonra yükseltmenize izin vermeyeceğini unutmayın, bu nedenle uygun miktarda RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayar satın aldığınızdan veya yükseltilebilir olup olmadığını iki kez kontrol ettiğinizden emin olun…

4. Depolama Alanı

mühendislik okuyan öğrencilere laptop tavsiyesi sanalsantiye.com
indiamart

Bellek, dizüstü bilgisayarınız kapanır kapanmaz kaybolan bilgileri ifade ederken, depolama, dizüstü bilgisayarınızda sonsuza kadar kalan tüm bilgilerdir.

Depolamayı, kaydettiğiniz tüm e-postalar ve belgeler veya bilgisayarınıza indirdiğiniz CAD ve CAM gibi programlar gibi düşünün.

En İyi Depolama Alanı Nedir/Hangisidir?

Bir mühendislik dizüstü bilgisayarı için, en uygun depolama türü, Solid State Drive veya hepimizin bildiği üzere SSD’dir.

Sabit disklere, CD’lere ve DVD’lere veda edin, çünkü bunlar dizüstü bilgisayarınızdaki bilgilerin işlenmesini yavaşlatacaktır.

SSD ve diğer depolama yöntemleri arasındaki en büyük fark, verilerin nasıl saklandığıdır. Diğer depolama yöntemleri, hızın bu disklerin dönüşüne bağlı olduğu mıknatıslanmış diskler kullanır. Öte yandan SSD’nin hareketli parçası yoktur. Veriler bellek modüllerinde saklanır ve bulundukları yerden bağımsız olarak çok hızlı bir şekilde erişilebilir.

SSD, 10 GB / sn’ye yakın hızları okur. Gördüğünüz gibi hiç de fena değil!

Dizüstü bilgisayarınıza büyük dosyalar, programlar ve yazılımlar indirirken, yüksek kapasiteyi işleyebilen ve yine de yıldırım hızıyla sağlayabilen bir depolama sistemine ihtiyacınız olacaktır.

Küçük bir not: Eğer seçtiğiniz ssd boyutu yeterli değilse ekstradan depolama alanı temin ettiğinizden emin olun. 1 TB Harddisk gibi

5. Dizüstü Bilgisayar Ekranı Ve Grafikleri

mühendislik okuyan öğrencilere laptop tavsiyesi sanalsantiye.com
technopat

Mühendisliğin özü yaratıcılıktır.

Öğrenciler dizüstü bilgisayarlarını grafik tasarlamak, yeni şeyler üretmek ve paylaşmak için kullanacaklar. Bu nedenle, yüksek kaliteli ekran ve grafiklere sahip olmak çok önemlidir.

Ancak, taşınabilirlik öğrenciler için önemli olduğundan, en büyük ekrana sahip bir dizüstü bilgisayara sahip olmak her zaman en iyi seçenek olmayabilir.

Hareketlilik ihtiyacını dengelerken; boyut, çözünürlük, ekran tipi ve grafik işlemciyi göz önünde bulundurmak gerekir.

Aşağıdakiler, optimum dizüstü bilgisayar ekranı ve grafikleri için dikkate alınması gereken üç temel özelliktir.

Çözünürlük

Çözünürlük, ekrandaki piksel sayısını ifade eder. Miktarlar, ekrandaki sayı sayısına göre ekran boyunca piksel sayısına göre listelenir.

Daha yüksek çözünürlük, ekrandaki görüntülerde daha fazla ayrıntı ve artırılmış çalışma alanı sağlar.

Bir mühendislik bilgisayarı için ideal miktar 1920 x 1080’dir. Bu ne kadar çok artarsa, fiyat etiketi de katlanarak artar. Mühendislik derslerinde kullanılan standart programlar için 1920 x 1080 yeterince iyi çalışacaktır.

Ekran Türü

Ekran tipi, LCD panel için kullanılan teknolojiyi (geçirgen, aktarıcı veya yansıtıcı) ve ayrıca ekran üzerindeki kaplamayı ifade eder. Her ikisi de görüntülerin nasıl göründüğünü etkiler.

İki ana ekran tipi TN ve IPS’dir. TN en sık kullanılan ve en ucuz olanıdır. En güçlü özelliği, en hızlı yenileme oranlarını sunmasıdır. Bu, TN’yi hızlı hareket eden görüntülerle uğraşan oyuncular arasında popüler bir seçim haline getirir.

Bununla birlikte, TN, açıların ve renklerin dar görüntülenmesine sahiptir, yani genel olarak daha az kapak görüntülenir.

IPS, içinden geçen ışık üzerinde daha iyi kontrole sahiptir. Bu nedenle TN’den daha yüksek renk ve izleme açıları sunar. Buradaki dezavantaj, IPS’nin daha yavaş yenileme hızları çalıştırması ve daha pahalı olmasıdır.

Mühendislik dizüstü bilgisayarları için, IPS genellikle daha iyi bir alternatif olarak kabul edilir. TN’den daha yavaş çalışmasına rağmen, günlük çalışma ve görüntü düzenleme için üstün görüntü kalitesi sunar.

Grafik İşlemci

mühendislik okuyan öğrencilere laptop tavsiyesi sanalsantiye.com
brighthub

Grafik işlemciye GPU veya grafik işlem birimi de denir.

Bu bilgisayar çipi, görüntülerin oluşturulmasını hızlandırmak için hızlı matematiksel hesaplamalar yapar. Basitçe söylemek gerekirse, bir GPU bilgisayarınızdaki görüntüleri manipüle etmenin etkili bir yoludur.

GPU, CPU ile birlikte çalışır -, bu sizin bilgisayar işlem biriminiz veya bilgisayarınızın beyinleridir. GPU, CPU’nun daha verimli çalışabilmesi için bazı görevleri CPU’nuzdan kaldırır.

Çekirdekler hakkındaki konuşmuştuk, bir dizüstü bilgisayar yalnızca CPU ile çalıştığında, bellek çekirdekleri aynı anda yalnızca küçük komut dizilerini işleyebilir. GPU ise yüzlerce çekirdekten oluşuyor. Bunun anlamı, dizüstü bilgisayarınızın daha hızlı ve daha etkili çalışacak olmasıdır.

Açıkçası, mühendislik alanında bu çok önemli bir özelliktir.

CPU’nun yanında GPU sunan bir dizüstü bilgisayar arayın.

6. Uzun Bir Garanti Süresi

mühendislik okuyan öğrencilere laptop tavsiyesi sanalsantiye.com
indiatech

Öğrenci olarak garantili bir ürün almanız şarttır. Kimse sırf onarım için yılda birkaç kez mağazaya gitmelerini gerektiren bir dizüstü bilgisayar satın almak istemez. Ve kabul edelim ki, dizüstü bilgisayarlar kampüste sürekli bir şekilde dolaşarak, sırt çantasından masaya transferle birlikte makul miktarda aşınma ve yıpranma alıyor.

İdeal olarak, 2 yıl garantili + bakım veren bir dizüstü bilgisayar bulun.

7. Karşılanabilirlik | Fiyat Performansı

mühendislik okuyan öğrencilere laptop tavsiyesi sanalsantiye.com
bloomberg

Herkesin bildiği gibi öğrenci olmak kolay değil, zor zamanlarınız olabiliyor.

İşi bitiren bir dizüstü bilgisayar istiyorsunuz, ancak ekonomik bir fiyatı olsun istiyorsunuz. Bu konuda aslında yapabilecek pek bir şey yok gibi görünüyor zira son zamanlarda bilgisayar fiyatları aldı başını gitti ve biraz da zor iner gibi görünüyor. Yine de karamsarlığa kapılmanın lüzumu yok, bazı firmaların özel günler ve haftalar için indirimleri oluyor o günleri takip edebilirsiniz.

Bunu göz önünde bulundurarak, bütçenize göre dizüstü bilgisayar almaya çalışın.

engineering laptop ile ilgili görsel sonucu
microsoft

Genel olarak özetleyecek olursak;

Yukarıda tartıştığımız önemli özellikleri özetlemek adına kısa bir liste yaptım. Geçen sene bilgisayar alırken epey bir işime yaramıştı. Siz de hangisi farketmeksizin bir mühendislik öğrencisi olarak bir dizüstü bilgisayar satın alırken aşağıdaki noktaları aklınızda bulundurun.

 • Intel Core i7, yüksek hızlı bir işlemci için en iyi seçeneklerden biridir. 
 • i7 bulamazsanız bile en azından 8. nesil İntel Core  i5 olduğundan emin olun.
 • 4 çekirdekli bir dizüstü bilgisayar seçin.
 • 16 GB RAM bellek için en iyi seçimdir.
 • SSD (Solid State Drive) depolama açısından en iyisini sunar.
 • Dizüstü bilgisayar ekranı ve grafiklerini seçerken, CPU ile birlikte iyi gitmesi için 1920 x 1080 çözünürlük, IPS ekran tipi ve bir GPU (Grafik İşlem Birimi) tercih edin.
 • 2 yıl garanti ve hasar bakımı, idealdir.

 

Ve satın alınabilirlik söz konusu olduğunda, tüm üniversite birikimlerinizi sadece bu öğeye harcamamaya dikkat edin.

Umarım bu yazdıklarımın size bir faydası dokunur.

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa yorumlar kısmında bize sorun!

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın AlDiğer UDEMY Eğitimleri

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Mehmet Toprak
Mehmet Toprakhttps://wikikultur.com
Editör / İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

29 YORUM

 1. Merhabalar öncelikle içerik için teşekkürler çok faydalı işler yapıyosunuz. Önereceğiniz fiyat performans notebookları var mıdır? Autocad ve sup gibi programları kaldırabilecek şimdiden teşekkürler yazılarınızı takipteyim.

 2. Abe 4000 liraya dizüstü bilgisayar tavsiyen var mı boğaziçi üniversitesi inşaat mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim gelecekte işimi görecek bir bilgisayar almak istiyorum.

  • Merhabalar!
   Yukarıda belirttiğim şartları sağlayacak bir bilgisayar işini görecektir. Bütçenin üzerine biraz ekleme yapman gerekebilir. Yine kafana takılacak soru olursa, sorabilirsin.
   Kolay gelsin.

 3. Bende bu aralar bir bilgisayar almayı düşünüyordum ve hangi model, hangi özelliklere sahip bir bilgisayar almayı tam kestiremiyordum. Bu yazınız benim için çok faydalı oldu. bundan dolayı emeğinize sağlık. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

 4. Merhabalar size bir sorum olacak. Okula bilgisayar götürmek gerekli mi. Eğer gerekli değilse laptop yerine masaüstü bilgisayar toplamak istiyorum çünkü ailemin yanında okuyorum boşuna laptopa para vermeyeyim diye düşündüm. ( inşaat müh.)

  • Merhabalar Mert.
   Okuduğun üniversiteye bağlı olarak bazı derslerde ihtiyacın olabiliyor(matlab, autocad vs.).Onun dışında okula götürmek şart değil. Bu derslerin verildiği çoğu üniversitede bilgisayarlar zaten bulunuyor, ama sen yine bir araştır derim.
   Masaüstü bilgisayar toplama çok güzel fikir bu arada.
   Okul hayatında başarılar dilerim. Takipte Kal :)

 5. Merhabalar. İlginiz için teşekkürler. Yazımda belirttiğim kriterleri sağlayacak bir bilgisayar işinize yarayacaktır. Bunun yanında tavsiye edebileceğim birkaç markayı mail üzerinden size göndereceğim. Takipte Kalın. 

 6. Sizce AMD Ryzen gibi işlemciler de kullanılabilir mi? Ryzen 7 2700x bunun için iyidir diye düşünüyorum. Ayrıca ekran kartının burada ne gibi bir önemi var? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba.

   Verdiğin örnekteki bilgisayarın ekran kartı dışında herhangi bir eksikliği yok. Ama endüstri mühendisliğinde kullanılan programları, dolayısıyla program gereksinimlerini bilmediğimden dolayı verdiğin bilgisayar ve ekran kartı gayet iyi de olabilir.

 7. Merhaba
  Makine mühendisliği okuyorum.Laptop alma düşüncesindeyim 5000-7000 arası bir laptop öneriniz var mı?
  ayrıca monster için uzun ömürlü değil deniliyor siz ne düşünüyorsunuz

  • 2015 yılında monster abra a5 v.1.2 almıştım. 1 kere pil değiştirdim onun dışında hiçbir sorun çıkartmadı hala da kullanıyorum. monster iyidir. biraz ağır diğer bilgisayarlara göre, taşırken yoruyor.

 8. 2015 yılında monster abra a5 v.1.2 almıştım. 1 kere pil değiştirdim onun dışında hiçbir sorun çıkartmadı hala da kullanıyorum. monster iyidir. biraz ağır diğer bilgisayarlara göre, taşırken yoruyor.

 9. Merhaba biyomedikal mühendisliği 1.sınıftayım. Autocad, c++ gibi programlar kullanıyoruz.Daha detaylı fikir elde edebilmek için işime yarayabilecek bilgisayar önerileri yapabilir misiniz?

  • Merhabalar.

   Autocad 2020 gereksinimleri aşağıdaki gibidir.

   İşletim Sistemi : Microsoft Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 ile uyumludur. Ancak sadece 64 bit işletim sistemi desteklenmektedir. Autodesk artık 32 bit işletim sistemlerine destek vermediğini duyurmuştu.

   RAM : 8GB RAM yeterli ancak 16GB RAM olursa daha iyi çalışacağını vurgulanıyor.

   Disk Alanı : 6-8 GB lık bir alan yeterlidir. Lakin hem yükleme işlemi hem de yükleme sonrasında daha verimli çalışılabilmesi için 10-15 GB lık bir boş alan hazırlamanız tavsiye edilir.

   Ekran Kartı : Ekran katı malumunuz bir CAD yazılımı için belki de en önemli konudur. Autodesk tarafından yayınlanan, yüksek çalışma kapasitesine sahip ekran kartları autodesk’in web sitesinden https://knowledge.autodesk.com/certified-graphics-hardware şu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

   c++ sistem gereksinimleri için microsoftun sitesinde yayınlanan https://docs.microsoft.com/tr-tr/visualstudio/releases/2019/system-requirements şu makalaye göz atabilirsiniz.

   Laptop önerisine gelecek olursak yazıda da belirttiğim gibi şu özellikleri taşıması gerek;

   Intel Core i7, yüksek hızlı bir işlemci için en iyi seçeneklerden biridir.
   i7 bulamazsanız bile en azından 8. nesil İntel Core i5 olduğundan emin olun.
   4 çekirdekli bir dizüstü bilgisayar seçin.
   16 GB RAM bellek için en iyi seçimdir.
   SSD (Solid State Drive) depolama açısından en iyisini sunar.
   Dizüstü bilgisayar ekranı ve grafiklerini seçerken, CPU ile birlikte iyi gitmesi için 1920 x 1080 çözünürlük, IPS ekran tipi ve bir GPU (Grafik İşlem Birimi) tercih edin.
   2 yıl garanti ve hasar bakımı, idealdir.

   Sonra pişmanlık yaşamamanız adına laptop tavsiyesi yapmıyorum lakin bu özelliklere sahip herhangi bir laptop işinize kesinlikle yarayacaktır.

 10. Merhabalar.Revit,SAP2000,Tekla Structures gibi bilimum ağır programları iyi düzeyde çalıştıracak PC için minimum sistem gereksinimleri sizce ne olmalıdır ? Bütçe mevzu bahis olmadan ne tür bir PC işimi görür cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ankraj Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Ankraj Nedir? Ankraj kavramı tahmin edildiği üzere ingilizce kökenli bir kelime olan anchor kelimesinden gelmektedir. Ankraj nedir? sorusunda daha yerinde cevap verebilmek adına gelin bu...

Kamu bankalarından merakla beklenen 4 yeni kredi paketi

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen kredi rakamları açıklanıyor. Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere, taşıt kredisi ve mobilyadan tatile dört yeni kredi...

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın İstanbul’da iki hastane daha hizmete açılıyor. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin...

İstanbul Havalimanı belgesel oldu

İstanbul Havalimanı belgesel oldu Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul Havalimanı’nın belgeseli yapıldı. Belgeselde İstanbul Havalimanı’nın fikir aşamasından tam kapasite ile operasyona başladığı döneme...

SON YORUMLAR