Beton Zeminlerde Nem Nasıl Durdurulur?

Beton zeminler neme karşı genellikle savunmasızdır. Bu sorundan dolayı insanlar çoğu kez   zemini yenileme zahmeti, parke çürümesi, halı küflenmesi ve daha birçok farklı sorunla karşılaşıyor.

Binanın performansını ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen önemli faktörlerden birisi denetim altına alınmamış nemdir. ASTM E241’de, strüktürel hatalar dışındaki problemlerin ve yapısal hasarların yaklaşık %90’ının nemden kaynaklandığı belirtilmektedir.
Nem nedeniyle oluşan zararlı organizmaların sağlıksız ortamlar yarattığı ve insanlar üzerinde tehlikeli sonuçlar doğurduğu da bilinen bir gerçektir.
Beton Zeminlerde Nem Nasıl Durdurulur?
beton zeminlerde nem önleme sanalsantiye.com
Binalarda her türlü neme karşı olduğu gibi, zeminden kaynaklanan neme karşı da önlem alınması gerekmektedir. Bu yazının amacı da, zemin ile temas eden yapı elemanlarında nemlenmeyi önleme yöntemlerinin irdelenmesidir.

Bu sorunlar sadece bakım operasyonları nedeniyle binanın işlevlerini bozmakla kalmaz, aynı zamanda maddi açıdan da zarara uğratır. Bu nedenle, beton zeminlerde nemi durdurmak için gerekli önlemlerin alınması tavsiye edilir.

Söz konusu duruma göre uygulanabilecek çeşitli teknikler mevcuttur. Genel olarak, sorunun kaynağının belirlenmesi şartıyla her sorunla mücadele edilebilir.

Betondaki serbest su ve betonun altından yükselen nem, bu nemin temel kaynağıdır. Betonda nem birikmesine neden olan faktörler ve bununla ilişkili problemler arasında, serbest suyun doğal olarak buharlaşmasına izin vermeyen hızlı inşaat programı, yetersiz nem koruması ve ıslak iş alanı yer alır.

Önceden yapılmış ve deneyimlenmiş döşemeler ve yeni yapılmış döşemeler için de nem önleme teknikleri mevcuttur.

Öncelikle zemindeki nem kaynaklarına bakalım.

Beton Zeminlerde Nem Kaynakları

 

 1. Betonda serbest su
 2. Döşemenin altından yükselen nem

Beton Zeminlerde Nem Nedenleri

 1. Islak Şantiyeler
 2. Acele İnşaat Programları
 3. Yanlış, Yetersiz veya Düzgün Yorumlanmamış Nem Testleri
 4. Yetersiz Döşeme Altı Nem Korumaları
 5. Değişen malzemeler (Orijinal malzemenin değiştirilmesi)

Beton Zeminlerde Nemi Durdurmak için Kullanılan Yöntemler

Beton zeminlerde nemi durdurmak için kullanılan farklı teknikler vardır. Bu teknikler, döşeme yapımından önce kullanılanlar ve mevcut döşemeler için kullanılan yöntemler olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Döşeme Yapımı Öncesi

1. Düşük Geçirgenlikli Buhar Bariyeri veya Geciktirici Kullanmak

Düşük geçirgenliğe sahip bir buhar bariyeri veya geciktirici, döşeme altındaki nemin döşeme sistemine ulaşmasını etkili bir şekilde önleyebilir. Bu teknikte, belirli kalınlıkta bir kum tabakası yerleştirilir, bundan sonra polietilen gibi güçlü ve oldukça dayanıklı bir plastik serilir, daha sonra plastik tabakanın üzerine başka bir kum tabakası yerleştirilir. Bundan sonra, beton zemin inşaatı yapılabilir.

Nemin zeminden levhaya hareketini önlemek için levhanın altında kullanılan herhangi bir malzeme bu nem önleme yöntemi kategorisine girer.

2. Beton Döşemenin Doğal Kurutulmasına Olanak Vermek

Bazen, sadece beton döşemenin doğal olarak kurutulması için yeterli zaman sağlanması bile bu sorunu çözebilir. Bu durumda beton döşeme, fayans kaplama veya boyaların montajından önce test edilmelidir.

3. Ortamı Sudan Arındırmak

Döşemelerden yukarı doğru akabilecek potansiyel nem rezervlerini önlemek için kazılarının altında su bulundurmayın. Beton plakaların altındaki aşırı nem, toprak taşıma kuvvetlerinin yapısal olarak bozulmasına ve toprağın şişmesine ya da büzülmesine neden olabilir. Bunlar, betonarme döşemeyi olumsuz etkileyebilir.

Döşeme Sonrası İnşaat

Mevcut Beton Zemin için Sönümleyici Uygulayın

Bu yöntemde, mevcut beton zemin sistemi için sönümleme maddesi (sıvı epoksi, nem geçirmez membran gibi) uygulanır. Nem önleme araçlarının eksikliği veya nem önleme sisteminin arızalanması nedeniyle nem problemi yaşayan plakalar için kullanılır.

Sönümleyici madde geçirimsiz bir tabaka oluşturur ve bu nedenle nemi beton levhada tutar. Zemine sadece görsel olarak iyi bir yüzey kalitesi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda beton döşemenin kurutulmasıyla ilgili herhangi bir endişe duyulmadan da uygulanabilir.

Beton Zeminlerde Nem Nasıl Durdurulur?

 

Sonuç Olarak;

Binalarda zeminden kaynaklanan nemlenmenin önlenmesi için birçok koşulun bir arada sağlanması gerekmektedir. Herhangi bir süreçte yapılan bir hata bütün sistemin etkisiz hale gelmesine neden olabilmektedir. Sistemin etkinliği için seçilecek yöntem oldukça önemlidir. Hatalı bir yöntem seçimi, performansın
başlangıçta zayıflaması demektir. Doğru yöntemlerle alınan önlemlerin başarısı ise aşağıda verilen kriterlere bağlıdır:

1- Malzeme seçimi; Piyasada, gerek drenaj sistemi elemanlarının oluşumunda kullanılan malzemeler olarak, gerek su yalıtım malzemeleri olarak birçok malzeme bulunmaktadır. Fakat, bu malzemelerin tümü, her projeye özgü şartlar için her zaman uygun olmayabilirler. Örneğin, basınçsız zemin sularına karşı kullanılan sıcak veya soğuk uygulamalı bitümlü malzemeler, basınçlı zemin sularına karşı yalıtımda kullanılırlarsa istenen verim alınamaz. Bu nedenle, zeminden kaynaklanan nemlenmenin önlenmesi için çeşitli yöntemlerle alınan önlemlerin başarısında doğru malzeme seçimi önemli bir kriterdir. Bu konu ile ilgili olarak önemli bir katkı yapması gereken Türk Standartlarının özellikle yeni su yalıtım malzemeleri ile ilgili yetersizliği büyük sorun yaratmaktadır.

2- Düzenleme şekli; Doğru seçilmiş malzemeler ile doğru düzenlemeler yapılmaması durumunda alınan önlemlerde başarı sağlanamayacaktır. Basınçlı zemin sularına karşı bir yalıtım düzenlemesinin gerektiği durumda, basınçsız zemin sularına karşı bir yalıtım düzenlemesi yapılırsa sistemde sorunlar oluşur. Ayrıca, basınçsız zemin sularına karşı yalıtımın gerektirdiği detay çözümleri de basınçlı zemin sularına karşı yalıtım için uygun olmaz.

3- Uygulama kalitesi; Zeminden kaynaklanan nemlenmeye karşı alınan önlemlerde, yapılacak bir uygulama hatası sistemin tamamen etkisiz hale gelmesine neden olacağından, uygulama kalitesi büyük bir önlem taşımaktadır. Onarım için, sonradan yapılacak çalışmaların hem zorluğu hem de maliyetinin yüksek olması nedeniyle, uygulama aşamasında bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Tesisat elemanlarının yalıtımı delip geçtiği bölgelerin, derzlerin vb. özel yerlerin yalıtımında, mimarın, mühendisin veya malzeme üreticisi firmanın temsilcisinin
gözetiminde uygulamalar yaptırılması, uygulama aşamasında alınacak önlemlerden biridir.

Mehmet Toprak

Mehmet Toprak

Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

İlgili İçerik

Sonraki İçerik

Yorumlar 1

 1. geosergeosentetik says:

  Betonlarda nemin durdurulması için bence şu an en gerekli çözümlerden birisi pvc geomembran uygulamalarıdır.

  Üretimini ve uygulamasını yaptığımız Geomembran ürünlerine de aşağıdaki linkten detaylı inceleyebilirsiniz..

  http://www.geoser.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşgeldin!

Hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur

Kayıt olmak için formu doldurun

Şifrenizi geri alın

Şifrenizi yenilemek için e-posta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin