Ana Sayfa Makaleler Plastik Mafsal

Plastik Mafsal

İki tür mafsaldan söz edebiliriz. Klasik mafsal, plastik mafsal. Klasik mafsal moment almaz, serbestçe döner. Plastik mafsal da ise sabit bir moment oluşur ve bu momenti taşımak kaydıyla dönme devam eder.

(Bu yazı İnşaat Mühendisliği disiplini içindir)

Nerede oluşur?

Peki plastik mafsal nerede oluşur? Ya da mühendis mi oluşturur ona bakalım. Bir kiriş düşünün(kesme ye karşı yeterli dayanıma sahip). Bu kirişin zorlanan kesitlerinde, yani momentin büyük olduğu bölgelerde, dışarıdan verilen moment artmaya devam ederse, bir süre sonra ilgili kesit moment taşımamaya başlar. Çünkü kesit moment taşıma kapasitesine ulaşmıştır. Bu sınır durumdan itibaren moment hala artırılmaya devam edilirse, söz konusu kesitin taşıdığı moment sabit kalmak şartıyla (pekleşme yok), kesit dönmeye devam eder(şekil değişikleri devam eder).

Bu durumda kirişin bahsettiğimiz kesitinde, tarafsız eksene yakın olan liflerde malzeme elastik kalırken, tarafsız eksene uzak olan dış kısımlarda (en fazla uzama yada kısalma en dış lifte olur) plastikleşmeler oluşur. Yani plastikleşme olurdan kastımız en dış liflerdeki şekil değiştirmelerin elasto-plastik olarak ortaya çıkmasıdır.(Hatırlatma:elastik sekil değiştirmede ilgili kuvvet ortadan kalkınca malzemede ilk haline döner, elasto-plastik davranışta ise yükleme kalktığında malzeme ilk haline dönmez, kalıcı şekil değişiklikleri oluşur). Moment arttıkça plastikleşen liflerin sayısıda artar. Plastikleşmeler momentlerin maksimum olduğu bölgelerde ortaya çıkar.

Klasik bir çerçeve düşünürsek, moment diyagramlarını gözümüzün önüne getirecek olursak, plastikleşmelerin kiriş mesnet bölgelerinde ve kolon alt üst uçlarında olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kiriş açıklığının ortaya yakın kısmında da moment büyük değerlere ulaştığından, kiriş ortasında da plastikleşmenin olduğunu/olacağını söylememiz mümkün. Plastikleşen bölgenin uzunluğunu merak edebilirsiniz. Buda moment diyagramına bakılarak tahmin edilebilir. Moment diyagramının maksimuma ulaştığı yerlerde artış yada azalış  küçükse, plastikleşen bölge uzun olur yada moment ani olarak artıp azalabiliyorsa plastikleşen bölge nispeten daha kısadır.

Peki plastik mafsal olmasını ister miyiz? Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Şöyle ki,  daha büyük moment değerlerinde bile sistem moment taşıyor, sadece dönmeler oluşuyor, göçmüyor, bu özelligi isteriz. Ama bu özelliğin kolonlarda oluşmasını istemeyiz. Unutmamamız gereken bir hususta, plastik mafsal oluşmuş bir yerde mutlaka hasar oluştuğudur. Plastik mafsal nasıl oluşuyordu, moment taşımaya devam edilirken, kesit dönmeye, yani şekil değiştirmeye (elasto plastik) devam ediyordu. Şekil değiştirme demek (elasto plastik) hasar demektir. Betonarme bir kirişten örnek verelim, betonarme kesitin ilgili yerinde plastik mafsal oluşması demek oradaki donatının akmasıyla gerçekleşir, donatı akmadan plastik mafsal oluşmaz. Donatı aktığında ise geriye dönüş olmaz, şekil değişikliği kalıcıdır (hasar).

İzostatik bir sistemde oluşacak plastik mafsal ile hiper statik bir sistemde oluşacak plastik mafsalda farklıdır. İzostatik sistemlerde oluşacak plastik mafsal sistemin stabilitesini bozar. Hiperstatik bir sistemde ise yük taşıma devam eder…

Yazının sonunda geleceğin mühendislerinin organize ettiği bir etkinlik hakkında bilgi vereceğim. Gazi Üniversitesi İnşaat Topluluğu tarafından 2-3-4 mart 2017 tarihlerinde Ankara da bir dizi etkinlik gercekleştirilecek. Firma sahipleri, yöneticiler, kişisel gelişimciler vb. konferanslar verecek, mezun yada mezun olmaya yakin mühendis/mühendis adayları hayata hazırlanacak. Bu tür organizasyonlar hiçbir bilgi vermese bile mühendis ve mühendis adaylarının sosyalleşmesini, cevre edinmesini sağlıyor. Mezuniyete yakin arkadasların özellikle bu tur etkinlikleri takip etmesinin yararlı olacağı kanaatindeyim. Bu organizasyonla ilgili ayrıntılı bilgilere www.civilankara.com adresinden ulaşabilirsiniz..

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Malzeme Bilimi | Elastik Gerilim ve Çeşitleri

Elastik bir yapı gerilime maruz bırakıldığında, orantılı bir miktarda şekil değiştirme meydana gelir. Uygulanan gerilmelerin meydana gelen şekil değiştirmelere oranı her zaman sabit olarak...