17 Ocak 2020
Ana Sayfa Güncel Reyhanlı Barajı inşaat çalışmaları

Reyhanlı Barajı inşaat çalışmaları

Reyhanlı Barajı

DSİ tarafından Hatay’da Amik Ovası’ndaki su ihtiyacının karşılanması ve taşkınların önlenmesi amacıyla yapımına başlanan Reyhanlı Barajı’ndaki inşaat çalışmaları sürüyor.

- Reklam-

DSİ 6. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, toplam 604 bin dekarlık sulama kapasitesi olan ve 200 bin dekarlık tarım arazisindeki taşkın riskini azaltacak barajdaki fiziki inşaatın yarısından fazlası tamamlandı.

Güvenlik seddesi, geçici derivasyon kazıları ve iletim kanalı taş tahkimatı bitirilen barajda, iletim kanalı kazıları devam ediyor.

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmeddin Zaroğlu, AA muhabirine, barajın bölge halkı için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

- Advertisement -

Amik Ovası’nın Türkiye’nin en verimli arazileri arasında yer aldığını anlatan Zaroğlu, “Bölgenin lokomotifi olan tarımı çok ciddi oranda etkileyecek barajımız bittiğinde 600 bin dekar araziyi sulayacak. Bölgenin kalkınmasına, zenginleşmesine vesile olacak. Bunun yanında ürün yelpazemiz çeşitlenecek, meyveciliğe çok büyük katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Zaroğlu, Amik Ovası’na can suyu olacak barajın bir an önce tamamlanmasını istediklerini kaydetti.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Sanal Şantiye
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here