Şantiye Mühendisleri

1

Şantiye de görevli inşaat mühendislerinin uygulama projelerinde insiyatif kullanarak, statik projede değişiklik hakları yoktur. Şantiyede görevli inşaat mühendisinin görevi uygulama projesinin birebir sahada tatbikidir. Görev tanımı bu kadar basit ve nettir.

Zaman zaman bazı şantiye inşaat mühendislerinin donatı değiştirdiğine, ebat değiştirdiğine, kiriş kaldırttığına rastlıyoruz. Bunlar son derece hatalı yaklaşımlardır. Ayrıca biraz daha ileri gidelim  ve şantiye inşaat mühendisinin donatı tahvil hakkının bile olmadığını söyleyelim. Bir uygulama projesinde en ufak bir değişiklik yapılması düşünülse dahi mutlaka uygulama projesini yapan müellifin onayı alınmalıdır. Bu hem saygıdan hem teknik gereklilikten dolayıdır. Bir betonarme elemana donatı az atmak ne kadar zararlıysa, fazla atmakta o denli zararlıdır. Mühendislik disiplininde bir şeyin gereğinden fazla olması her zaman emniyeti getirmez. En basitinden bir betonarme birleşime fazladan bir donatı atılması süneklik düzeyini bile etkilemekte, kolonun kesme kırılmasına maruz kalmasına sebep olabilmektedir. Taşıyıcı sistemler komplex sistemlerdir. Dolayısıyla bir eleman hakkında lokal karar verip uygulamak yanlışlara sebep olur. Böyle bir durum bile söz konusu olduğunda sistem topyekun olarak değerlendirilmeli ve ilgili elemanda istenilen değişikliğin,  diğer elemanlar üzerindeki etkileride incelenmelidir. Unutulmamalıdır ki basit görünen bir değişiklik bile taşıyıcı sistemde kuvvet akışının değişmesine sebep olabilmektedir.

Şantiyede taşıyıcı sistem değişiklerine sürekli çözüm bulmak, sürekli bir şeyleri tahvil etmek iyi şantiye mühendisi olduğunuz anlamına gelmez.Tam tersi bilinçsiz olduğunuz anlamına gelir.

Müellif görüşüne başvurmadan birtakım değişikler yapmanız belki sizi işvereniniz gözünde yüceltecektir ve sorun çözücü yapacaktır ama bilesiniz ki bu yol yanlış bir yoldur. Tekrar hatırlatalım: Şantiyede görevli inşaat mühendislerinin görevi uygulama projesini harfiyen uygulatmaktır. Donatı çaplarına kadar…..

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

 

05419 7 3 0151