Ana Sayfa Makaleler Şantiye Mühendisleri

Şantiye Mühendisleri

Şantiye de görevli inşaat mühendislerinin uygulama projelerinde insiyatif kullanarak, statik projede değişiklik hakları yoktur. Şantiyede görevli inşaat mühendisinin görevi uygulama projesinin birebir sahada tatbikidir. Görev tanımı bu kadar basit ve nettir.

Zaman zaman bazı şantiye inşaat mühendislerinin donatı değiştirdiğine, ebat değiştirdiğine, kiriş kaldırttığına rastlıyoruz. Bunlar son derece hatalı yaklaşımlardır. Ayrıca biraz daha ileri gidelim  ve şantiye inşaat mühendisinin donatı tahvil hakkının bile olmadığını söyleyelim. Bir uygulama projesinde en ufak bir değişiklik yapılması düşünülse dahi mutlaka uygulama projesini yapan müellifin onayı alınmalıdır. Bu hem saygıdan hem teknik gereklilikten dolayıdır. Bir betonarme elemana donatı az atmak ne kadar zararlıysa, fazla atmakta o denli zararlıdır. Mühendislik disiplininde bir şeyin gereğinden fazla olması her zaman emniyeti getirmez. En basitinden bir betonarme birleşime fazladan bir donatı atılması süneklik düzeyini bile etkilemekte, kolonun kesme kırılmasına maruz kalmasına sebep olabilmektedir. Taşıyıcı sistemler komplex sistemlerdir. Dolayısıyla bir eleman hakkında lokal karar verip uygulamak yanlışlara sebep olur. Böyle bir durum bile söz konusu olduğunda sistem topyekun olarak değerlendirilmeli ve ilgili elemanda istenilen değişikliğin,  diğer elemanlar üzerindeki etkileride incelenmelidir. Unutulmamalıdır ki basit görünen bir değişiklik bile taşıyıcı sistemde kuvvet akışının değişmesine sebep olabilmektedir.

Şantiyede taşıyıcı sistem değişiklerine sürekli çözüm bulmak, sürekli bir şeyleri tahvil etmek iyi şantiye mühendisi olduğunuz anlamına gelmez.Tam tersi bilinçsiz olduğunuz anlamına gelir.

Müellif görüşüne başvurmadan birtakım değişikler yapmanız belki sizi işvereniniz gözünde yüceltecektir ve sorun çözücü yapacaktır ama bilesiniz ki bu yol yanlış bir yoldur. Tekrar hatırlatalım: Şantiyede görevli inşaat mühendislerinin görevi uygulama projesini harfiyen uygulatmaktır. Donatı çaplarına kadar…..

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

 

05419 7 3 0151

 

İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

1 YORUM

  1. Burada küçük bir eleştiri yapmak istiyorum. İnşaatı sadece binadan ibaret görüyorsunuz. Halbuki özel veya kompleks yapılarda statik olarak projelerde (bina projelerine nazaran) çok fazla statik hata bulunuyor. Statik hataların dışında mimari hatalar da çok fazla. Projeye koşulsuz şartsız doğrudur önkabulü yapmak veya onu hatasız kabul etmek de büyük bir hatadır. Diyalog ve onay yolu ile statik projelerde değişiklikler yapılması bazen zorunlu olmaktadır. Ayrica mimari olarak imalatı uygun olmayan (burada kasıt şekil değil örneğin çizimlerde kot hatalarından kaynaklı boşluğa açılan kapılar olabiliyor) absürt mimari (statik hesaplamaları etkilemeyen) çizimlerin uygulanması da mantıklı değildir. İstişare yolu ile projeci ile uygulamacı dirsek temasında sık sık bulunmalıdır diye düşünüyorum. Tabi her zaman projeciye ulaşmak mümkün olmuyor genelde yogunlukları fazla olduğu için degisiklerle onaylarla aynı iş için ikinci kez vakit kaybetmek istemiyorlar. Bu durumda statigi etkilemeyen küçük değişiklikleri uygulamada yapmak durumunda kalabiliyoruz. Ülkemizde tüm suçların uygulamacilara atılması ve projecilerin hatasız kul muamelesi görmesini bu noktada doğru bulmuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50’si Ergünkent İnşaat’a Satıldı

Sözlük konseptinin popülerinden olan İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi, Ergünkent İnşaat tarafından satın alındı. Bursa merkezli bir inşaat firması olan Ergünkent Yönetim Kurulu...