Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi!

11
3515

23/09/2020 tarihli güncelleme:

Tmmob web sitesinde bir duyuru daha yayınladı. Yayınladığı yeni duyuruda Danıştayın tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefliği yapabilmesi konusunda almış olduğu iptal kararını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazı ile bildirdiklerini belirtti.

İlgili duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

“Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik”in bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

tmmob.org.tr’de yer alan söz konusu duyuru şöyle:

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından; 02/03/2019 tarih ve 30702 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik”in bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

02/03/2019 tarih ve 30702 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik”in bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açtığımız davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Danıştay ilgili dairesince “Bu durumda, tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefi olarak belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak planlar ile inşa edilecek resmi ve özel bütün yapıların büyük bir bülümünde, yeterli objektif bir sınırlandırma ve bilimsel bir kriter getirilmeden şantiye şefliği gibi yapıların, mimari, statik ve her türlü plan, proje, resim ve hesaplarının uygulanması görevini yerine getirmelerine olanak sağlayan düzenlemenin hukuka uygun olmadığı, bu denli geniş bir alanda şantiye şefliği görevinin tekniker ve teknik öğretmene verilemeyeceği sonucuna varılmıştır.” gerekçesiyle Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik’in 7. maddesinin 9. fıkrasının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

02/03/2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik”in 7. maddesinin 9. fıkrası neydi?

ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK’,in 7. Maddesinin 9. Fıkrası (İptal Edilen Madde)

Sonuç Olarak;

Danıştayın almış olduğu bu kararla 1., 2., 3., yapı sınıflarına dahil olan, bodrum dahil 5 katı geçmeyen ve yapı inşaat alanı 2.000 m2’yi geçmeyen binalarda teknik öğretmenler, 1500 m2’yi geçmeyen yapılarda ise teknikerlerin şantiye şefliği yapabilme yetkisi veren yönetmelik maddesinin söz konusu dava sonuçlanıncaya kadar yürütmesi durdurulmuş oldu.

Bu konu hakkında görüşlerinizi yorum alanında bizimle paylaşır mısınız?

11 YORUMLAR

 1. Çok haksız bir karar,makine veya elektrik mühendisi 10-20 bin m2 lik “inşaat”alanında statik proje , mimari proje çizimlerine,kesitlerine hakimiyeti olduğu kabulen projenin uygulama kontrolünü yapabilecek, ancak bir inşaat teknikeri 4 katlı bir apartmanın projesini bile okuyamayan bir cahil olacak.Hava alanı, baraj, köprü projesinden bahsetmiyorum.1500 m2 , 4 kat..Proje hazırlanmıyor,sadece uygulama kontrolü yapılacak…Bu kadar küçük bir projeyi bile inşaat teknikeri okuyup kontrol edemeyen bir cahilse bu işi bıraksın.Sadece pasta paylaşımı, açgözlülük bana göre.

 2. Tam bir aç gözlülük inşaat teknikerlerinden bu yetkiyi alacaklarına şantiye şefi sınavları yapılsın mesleki birikimi olan hakkeden şantiye şefi olsun.Ben mühendisim diye geçinip şantiye görmemiş proje çizmeyi, okumayı bilmeyen mühendisler mimarlar bu kararı savunuyor tek derdiniz imza atıp para kazanmak şantiye şefliğini üstlendiği inşaatın yerini bile bilmeyen mühendisler mimarlar var…Egonuzda boğulun teknikerlerin hakkını savunan yok tabi.Bir gün ezileceksiniz.

 3. KESİNLİKLE OLMASI GEREKEN BUYDU…..İnşaat mühendisleri rahat nefes alacak. Bu arada tek dertleri imza parası almak diyen arkadaş, genelleme yapma olur mu ? O dört senenin hakkı çalınmıştı geri iade edildi nokta.

  • BU İŞİN SENİN 4 YILLIK OKUMANLA NE ALAKASI VAR SENİN NEFES ALMANI ENGELLEYEN TEKNİKERLER DEĞİL PİS BOĞAZLILIĞIN OLMASIN SAKIN.
   SİZİN TEK DERDİNİZ PARA ALMAK VE HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETMEK
   TEKNİKERLERİ KÜÇÜK GÖRMEK
   TEKNİKERLE OLMASA SİZ NE İŞE YARARSINIZ Kİ HAVANIZDAN İŞ BİLE YAPAMAZSINIZ

 4. İşte Teknikerin bakış açısı bu olduğu için sadece mühendisler şantiye şefliği yapabilecek. Şantiye şefliğine gerek görülmeyecekmiş. Buna cevabım yav hee

 5. Okuyamıyor diye boş boş konuşmayın sanki lisans yapmışlar çok iyi okuyor ya hatta denetleyenler bile okuyamiyorken bu ceza sadece teknikerlere kesilmemeli.

 6. altı ustü 1500m2 alan bu neyin egosu bırakın herkes ekmek yesin elinizdekini almıyoruz büyük yapılar sizin olsun ama müsade edin bizde okuduğumuz bölümden ekmek yiyelim fazlasında gözümüz yok

 7. Yazık gerçekten teknikerler okumadan diploma aldi yaa . Mühendisler 4 yıl okul okuyup diploma alır almaz uygulamaya hakim oluyorlar mi??? Kaç yıl okudugunun önemi yok işi sahada öğrenmek ve uygulamak çok farklı. Teknikerlere çok ama çok haksızlık yapılıyor….

 8. Ofislerinde projelerini teknikerleri çizdirip hesaplatan mimar ve mühendis arkadaşlar müthiş bir zafer kazanmis. Kendilerini tebrik ediyorum

 9. Biz üniversite mezunu fen adamı inşaat teknikerleri olarak, bizlere verilen “şantiye şefliği” yetkimizi geri istiyoruz, piyasada elimizde kalanlardan yegane yetkimiz maalesef bu kaldı, imo ve Tmmob’un haklarımıza her zaman düşman olarak bakmasını istemiyoruz, zaten mühendislere oranla, sayıca az olan biz teknikerler haklarımızı geri istiyoruz.

  Bizler üniversite sıralarında “yapı statiği 1-2, zemin Mekaniği/Laboratuvarı, karayolu inşaatı, yapı mimarisi, hidrolik, b.d tasarım, topoğrafya… Ve birçok mühendislik eğitimlerini gördük, uygulamalı ve yazılı imtihanlarından geçerek mezun olduk bizler de bilgiliyiz hazırız ve “hemen geri alınmayan” yetki ve yetkiler istiyoruz.

  İlkokul mezunlarının yaptığı inşaatlarda yukarıda “bahsettiğim derslerden” başarılı olsak da yetki verilmiyor verilse de, maalesef tek işi gücü “tekniker düşmanlığı yapmak, harç almak ve sürekli gezi turu yapmak olan imo ve tmmob bizimle uğraşıyor maalesef, ve yetki alamıyoruz saçmalık bu…

  Odaların her dakika kuyumuzu kazmasından bıktık artık lütfen bizlere kulak verin yardımcı olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here