Ana Sayfa Şantiye Şantiye Şefleri İçin İş Kısıtlaması Nedir?

Şantiye Şefleri İçin İş Kısıtlaması Nedir?

Şantiye şefi; 3194 sayılı imar kanununa göre, inşaat faaliyetini müteahhit adına yürüten, personelin ya da taşeronların sevk ve idaresini sağlayan, iş güvenliğinin sağlanması için ilgili yasalara göre gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığını denetleyen, yapının fen ve tekniğe, ruhsat ve projesine uygun olarak inşa edilmesini sağlamakla yükümlü olan gerçek kişidir.

Belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde yer alan ve alanı 200 m2’yi geçen her yapının inşaatında 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu gereği şantiye şefi bulundurma zorunluluğu vardır.

2010 yılında yayımlanan, yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkındaki yönetmelik ile şantiye şeflerine iş kısıtlaması getirilmiştir.

”Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkındaki Yönetmelik” içerisinde bulunan iki madde aşağıdaki gibidir:

  • Şantiye şefi, görev yaptığı ilin sınırları dışında başka bir ilde görev üstlenemez ve bu yönetmelikte belirtilen m2 sınırları aşılmamak kaydıyla aynı anda en fazla beş ayrı yapım işinin şantiye şefliğini üstlenebilir.

  • Mimar ve mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebileceği işlerin toplamı 30.000 m2′yi geçemez. Ancak yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde 30.000 m2’yi geçmeme şartı aranmaz.

Yönetmeliğe göre şantiye şefleri yeni bir iş alabilmek için en fazla 5 yapı ve 30.000 m2 şartlarını aynı anda sağlamalıdırlar. Şantiye şefinin üzerindeki işler, ancak inşaat yapı kulanım izni alındığında sona ermiş sayılır.

Şantiye şefleri üzerlerinde bulunan işlerin toplam m2 ‘sini güncel olarak  http://uyds.yds.gov.tr adresinden veya E-devlet üzerinden takip edebilirler. Sisteme isim ve sicil no ile giriş yapılabiliyor.

 

Ayrıca ”Kimler Şantiye Şefi Olabilir” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz;

Kimler Şantiye Şefi Olabilir?

 

KAYNAK:

[1] YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK

[2] http://www.emo.org.tr

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

1 YORUM

  1. Diyelim ki A ilinin, B ilçesinin X parselinde, her biri 1000’er metrekarelik 4 blok var. Aynı zamanda yine A ilinin, C ilçesinin Y parselinde her biri 2000 metrekarelik 6 blok var. Bir şantiye şefi aynı anda bu 10 binanın şantiye şefi olabilir mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR