İngiliz futbol kulübü Tottenham Hotspur’ün yeni stadyum inşaatında 2015’ten beridir çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Hem beyzbol maçları hem de futbol maçlarının oynanacağı bu stadyum tamamlandığında 62.062 koltuk kapasitesiyle Londra’nın en büyük stadyumu olacak. Her yıl Premier Lig ve NFL maçlarına ev sahipliği yapacak bu statta aynı zamanda konserler ve etkinlikler de düzenlenecek.

Peki hem NFL hem de Premier Lig maçları nasıl oynanabilecek?

Bunun için mühendisler sahanın alt tarafına yapay çimden oluşan bir Amerikan Futbolu sahası inşa edecek. Gerçek çim barındıran futbol sahası ise raylar yardımıyla ortaya çıkacak ve yüksekliğe göre otomatik olarak ayarlanacak. Saha FIFA standartlarına uygun hazırlanarak futbolcular tarafından fark edilmeyecek kadar doğal hazırlanacak.

Yalnız bir sorun var:

Yapımını üstlenen Mace İnşaat Şirketi, yeni stadyum inşası programının gerisinde kalmamasını sağlamak için zamana karşı bir yarışla karşı karşıya. 400 milyon sterlin ödemiş olan işin, 15 Eylül’de Liverpool’a karşı düzenlenen Premier Lig maçına hazır olması gerekiyordu. Ancak kulüp başkanı Daniel Levy, Ekim ayı sonundaki Premier Lig şampiyonu Manchester City maçına yetişeceğinden şüphe duyduğunu söyledi. Kulüp, gecikme için “güvenlikle ilgili kritik konuları” sorumlu tuttu. Şuan için net açılış tarihi ise belirsizliğini sürdürüyor.

Stadyum inşaatı için verilen diğer bilgiler ise şöyle:

  • Eski stadyumun ismi olan White Hart Lane artık kullanılmayacak. Yeni stadyumun ismi ise şuanlık ‘Tottenham Hotspur Stadium’. Şuanlık diyoruz çünkü ileride isim sponsoru bulurlarsa değişmesi mümkün.
  • Yeni stat, eski stadyumunun bitişiğine yapılıyor, eski stat yıkılırken yeni stadın yapımına başlanmıştı.
  • Yeni stadyum tamamlanana kadar 90.000 kişilik Wembley stadyumunda maçları oynanıyor.
  • Tamamlandığında 9 katlı olacak.
  • Projede toplam 72.000 m2 beton dökülecek.
  • Toplam 1.101 Beton kolon ile desteklenecek.
  • Toplam 729 merdiven takılacak.
  • İnşaat sahasında toplam 1.700 kişi çalışıyor.
  • 12.000 Boya tenekesi kullanılacak.

 

Kaynak: newcivilengineer.com, tottenhamhotspur.com, http://new-stadium.tottenhamhotspur.com

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here