Tacoma Narrows Köprüsü Neden Yıkıldı?

0
4065

Tamamlandığında dünyanın üçüncü büyük açıklıklı asma köprüsü olan Tacoma Narrows Köprüsü 1940 yılında Amerika’nın Tacoma şehrinde inşa edilmiş olup, açılışından 4 ay sonra rezonansa girmesi sonucu yıkılmıştır.

tacoma-koprusu-2

1940 yılı şartları ve teknolojisi ile inşa edilen bu köprünün uzunluğu 1524 metreydi. Fakat böylesine devasa bir köprünün ayaklar arası açıklığı 853 metreyken genişliği sadece 11.9 metreydi. Köprü, yapımından yaklaşık 4 ay sonra 67 km/h hızla esen rüzgarla rezonansa girdi. Köprünün 140 km/h gibi bir rüzgara dayanması öngörülürken rezonansa giren köprü yıkıldı.

tacoma-koprusu--4

Köprünün tasarımında birçok hata bulunuyordu. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Tabliye genişliği/ Açıklık oranı çok küçüktü. 11.9/853=1/72 ( Golden Gate: 1/47 , Boğaziçi Köprüsü: 1/38 )
  • 44 metre yüksekliğindeki boyuna I kesitli kirişler dolu gövde levhalardan oluşturulmuştu. Köprü direniyor ve rüzgarı geçirmiyordu.
  • Boyuna kiriş yüksekliği/ Açıklık oranı çok küçüktü ; 1/350 ( 1/90 normal sayılır )
  • Burulma rijitliği çok düşük idi.
  • Kalıcı yükü çok azdı.
  • Projede öngörülen hareketli yük olması gerekenin 1.5 katıydı.

tacoma-koprusu-3

7 Kasım 1940’ta çok da kuvvetli olmayan biz rüzgarla (67 km/h , ki projeye göre 140 km/h hıza dayanıklı olmalıydı) köprü rezonansa girdi ve 0.5 metre yukarı-aşağı salınım yapmaya başladı. Ardından 0.2 Hz dönme salınımı başladı. Salınım sırasında sol kenar sağ kenara nazaran 8.5 metre aşağıda ve yukarıda yer alıyordu. Düzgün esen rüzgar sonucunda giderek şiddetlenen salınımların frekansı köprü öz frekansı ile çakıştı ve Tacoma Narrows Köprüsü çöktü. Köprü, çökme öncesi trafiğe kapatıldığından,köprü üzerinde bulunan araçtaki bir köpek dışında can kaybı yaşanmadı.

Köprünün çökmesi sonucu aerodinamik araştırmalara başlandı ve köprü inşaatlarında rüzgar tüneli testi standartlaştırıldı.

Köprünün yıkılma anını izlemek için aşağıdaki videomuza göz atabilirsiniz.tacoma-koprusu-1

Tacoma Narrows Köprüsü Yıkılma Anı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here