Tarihi Hitit Barajı, Anadolu tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Dünya’nın en önemli ana kıta parçalarından ve M.Ö. 2000 yılından M.Ö. 8. yüzyıla kadar Anadolu’da hüküm sürmüş olan Hititler’de bu medeniyetlerden biri olarak biliniyor.

Çorum’un Alacahöyük köyünde Hititlere ait Anadolu’nun en eski baraj gölü bulunuyor. 4 bin yıl önce inşa edildiği tahmin edilen Hitit Barajı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile tekrar gün yüzüne çıkartılıp turizme açılması planlanıyor. Son çalışmaların ardından projenin yakın bir tarihte açılacağı açıklandı.

Bittiğinde 6 milyon 800 bin liraya mal olacak ve 277 dekar alanda uygulanacak proje kapsamında tarihi Hitit Barajı etrafında çevre ve peyzaj düzenlemesi yapılırken, Hitit arabaları ile yapılacak gezi güzergahı, baraj ve kazı alanları için seyir terasları, Hitit dönemini yansıtacak eser reflikaları, laboratuvar, Hitit usulü doğal tarım alanları, Hitit yemeklerinin sunulacağı restoran, atölyeler, sergi salonları, Alacahöyük Kazıları Araştırma Merkezi yapılarak tamamlanacak. Projeyi DSİ’nin yayınladığı aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here