Ana Sayfa Kütüphane TBDY 2018 TBDY 2018 4.9.3’e Göre Örnek Bir Deprem Derzi Hesaplaması

TBDY 2018 4.9.3’e Göre Örnek Bir Deprem Derzi Hesaplaması

TBDY 2018 Deprem Derzi Hesaplaması

Bu yazı ile size TBDY 2018 4.9.3.1-4.9.3.2 maddelerine göre toplam deprem derzi (dilatasyon) hesabını basitçe anlatacağım.

TBDY 2018 Deprem Derzi Hesaplaması aşağıda gösterildiği gibi açıklanmaktadır;Yapılan örnekte çözüm yarı rijit diyafram şeklinde yapılmıştır. Aslında yönetmelik açıkça ui(x) değerini “Gözönüne alınacak kat yerdeğiştirmeleri, kolon veya perdelerin bağlandığı düğüm noktalarında hesaplanan ui(x)  azaltılmış yerdeğiştirmelerinin kat içindeki ortalamaları olacaktır.” olarak açıklar, Ancak bu çözümde ui(x) değerlerinin birbirine yakın olmasından dolayı  ui(x) ortalaması yerine, ui(x) maksimum değeriyle hesap yapılarak güvenli tarafta kalınmıştır.

Farklı bir projede ui(x) değerinin kat içinde değerlerin aralıklarının çok fazla olması durumunda ui(x) değerlerinin ortalamasını almak daha akıllıca olur.

 

Yine yapılan tek tarafından bitişik nizam projede komşu parselde henüz yapı yapılmamış olmasından dolayı, kat döşemelerinin aynı katta olmaması durumu oluşabileceğinden güvenli tarafta kalıp (b) bendine uyularak ;

α= 0.5 (R/I) formülü kullanılmıştır.

Yapı Süneklik Düzeyi Yüksek Betonarme Çerçevelerden oluştuğu için R=8 olarak alınmıştır.

Yapı Konut türü bir yapı olduğundan I = 1 olarak alınmıştır.

Yapı Yüksekliği = 14.75 metredir.

Hesaplar hazırlamış olduğum ekteki excel dosyasında mevcuttur. Siz de kendi örneklerinizi tablo üzerinden deneyebilirsiniz.

TBDY 2018 Deprem Derzi Hesabı

Görsel TBDY 2018’den alınmıştır. TBDY 2018’e buradan indirebilirsiniz.

Veysel Nejat Sarıcı

İnşaat Mühendisi

TBDY 2018 ile ilgili diğer içeriklerimizi incelediniz mi?

İnş.Müh.Veysel Nejat Sarıcı
İnş.Müh.Veysel Nejat Sarıcı
İnşaat Mühendisi - İzmir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

BIM Convention Of Eskişehir 2019

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi olarak Prota Altar A.Ş. ana sponsorluğunda ve diğer paydaşlarımızla organize ettiğimiz "ESKİŞEHİR BIM KONGRESİ 2019" 16 Kasım 2019 Cumartesi günü...